Şifalı Bitkiler

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Zeytin yaprağı çayı, bitki çayları arasında şifa kaynağı olan ve kendinden çokça bahsettiren bir bitki çayıdır. Bütün öğünlerde tüketilebilen bu çay hakkında insanların merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Zeytin yaprağı kurutularak çayı yapıldığı zamanda bağışıklık sistemine büyük katkı sağlamakta ve aynı zamanda pek çok fayda vermektedir.

Dünyadaki faydalı bitkiler arasında yer alan zeytin, sofralarımızda yerini almakta ve aynı zamanda zeytinyağını da yaygın olarak kullanmaktayız. Aynı zamanda zeytin yaprağı çayı konusunda birçok araştırma yapmışlar. Hem kendisi hem yağı şifa olan zeytinin yaprağını hiç kullandınız mı? Evet, zeytinin yaprağı da en az kendisi kadar faydalıdır.

Zeytin Yaprağı Tarihi

Zeytin dalının barış simgesini temsil ettiğini eski tarihten bu yana hepimiz biliriz. Eskiden savaşlarda yaralanan askerleri tedavi etmek için zeytin yaprağı kullanırlardı. İncil’de ise zeytin ağacından ” hayat ağacı” diye bahsedilmiştir. Yüce kitabımızda da yine zeytin ağacı ‘mübarek ağaç’ olarak adlandırılmıştır. Yunan mitolojilerinde ise zeytin ağacından ve yaprağından sıklıkla bahsettiklerini görmekteyiz.

Zeytin Yaprağının Önemi

Bilim adamları yaptığı klinik araştırmalarda zeytin yaprağı bileşiminde fenolik bileşenler tespit ettiler. Bunlara ise hidrotirezol ve oleuropein adı verdiler. Bu bileşenler ise sağlığa oldukça faydalıdır.

Zeytin yaprağını suda kaynatarak çayını demlediğimizde tadı diğer çaylara göre acımsıdır. Acı olmasının sebebi ise zeytin yaprağında yer alan ‘iridoit’ maddesidir. Zeytin yaprağı çayı oldukça faydalıdır. Fakat burada dikkat etmemiz gereken haplarının ve tabletlerinin faydalı olmamasıdır. Bu yüzden bunlardan uzak durmamız gerekir.

zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir?

Akdeniz bölgesinde yaşayan insanlar tarafından yaygın şekilde yapılmaktadır. Peki, zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir? diye soracak olursak; sıtma ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelmektedir. Yalnız faydaları bunlarla sınırlı değildir.

1960 yılı itibari ile zeytin yaprağı hakkında birçok çalışma yaptılar. Zeytin yapraklarındaki bileşenlerin hangi hastalıklara iyi geldiğini araştırdılar. Sonuç olarak kan dolaşımını düzenlediğini dile getirdiler.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Evde zeytin yapraklarını kurutarak zeytin yaprağı çayı hazırlayabilirsiniz. Zeytin yaprağı aktarlarda da bulunmaktadır. Buradan alarak ta çayı tüketebilirsiniz.

Zeytin yaprağı çayı tarifi:

3 çay kaşığı zeytin yaprağını 2 bardak için kullanmak yeterlidir. Elimizle yaprakları ufalayarak kaynamış suyun içine atıyoruz. Birkaç dakika demini alan çayı süzerek tüketiyoruz.

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzdaki toksinleri atarak bünyemizi diri tutmaktadır.
  • Çayını tükettiğimizde kalp spazmına iyi gelmektedir.
  • Ateş düşürücü özelliği bulunmaktadır.
  • Antibakteriyel özellikte olduğundan daha hızlı şekilde yaraları iyileştirir.
  • Özellikle diyet yapanlar tokluk hissi verdiği için tüketmektedir.
  • Kalp ve damar sağlığını korur, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Vücuttaki hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlar.
  • Kronik hastalıklara karşı bünyemizi güçlü tutar.
  • Alerjilere iyi gelir .

Zeytin Yaprağı Çayını Kimler Kullanmamalıdır?

Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve kronik hastalıklarınız varsa doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz. Aynı zamanda hamile olanlar, anne adayı olanların tüketmesi sakıncalıdır. Düşük tansiyonu olanlar da mutlaka doktora danışmalıdır.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl içilir?

Hazırladığınız çayı ister aç ister tok tüketmenizde bir sakınca yoktur. Ara öğünlerde ya da kahvaltı yaparken de içebilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır Mı?

İçerisinde bulunan oleuropein maddesi sayesinde yağ yakım işlevini artırmakta ve daha hızlı zayıflamanıza yardımcı olmaktadır. Diyet yapanlar da toklik hissi verdiğinden zeytin yaprağının çayını tüketmektedirler.

zeytin yaprağı çayı faydaları nelerdir?

Zeytin yaprağı Çayı Zararları

Birçok faydası olmasına rağmen tüketirken aşırıya kaçmamamız gerekir. Fazla tüketirsek kan basıncının hızlı şekilde düşmesine neden olmaktadır. Tansiyon ile kan şekeri ilacı kullananlar faydasından ziyade zararını görür.

Normal şartlarda ölçülü olarak kullandığımızda önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.

Zeytin Yaprağı Çayı-Saraçoğlu Tarifi

2019 yılı sonunda Covid-19 salgınının ortaya çıkması ve insanların eve kapanması sonrasında kilo artışı yaşanmaya devam etmektedir. Bu durumda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kilo verme amaçlı insanlara zeytin yaprağı kür tarifini önermektedir. Saraçoğlu hocamız zeytin yaprağını kurutulmuş olarak kullanmamızı tavsiye ediyor.

Ayrıca 1 bardak kaynamış sıcak suyu biraz bekletip hafif ılıdıktan sonra bir tutam kurutulmuş zeytin yaprağını atıyoruz. Zayıflamak amacıyla kullanırken aynı zamanda düzenli uyku( günde 8 saat), katkılı gıdalardan , tatlandırıcılardan uzak durmak gerekiyor.

İlginizi çekebilir: Kiraz Sapı Çayının Faydaları ve Zararları

Sıkça Sorulan Sorular

Zeytin Yaprağı Çayı Kaç Gün İçilmelidir?

Zeytin yaprağı çayının etkilerini görmek üzere günde 2 defa 2 ay boyunca tüketmek gerekmektedir. Bir düzen halinde tüketilirse zeytin yaprağı çayından fayda görülür.

Zeytin Yaprağı Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelir mi?

Zeytin yaprağının karaciğer yağlanmasını azaltıcı etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Özellikle alkol kaynaklı karaciğer yağlanmasına karşı zeytin yaprağı çayı tüketilmesi tavsiye edilir.

Zeytin Yaprağı Kurutulmadan Kullanılır mı?

Zeytin yaprağını kurutmadan içmek daha acı bir tat verir. Aynı zamanda faydasını tam şekilde görmek için zeytin yaprağını kurutarak tüketmek gereklidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok güzel detaylı bilgiler vermişsiniz, faydalı bilgiler için teşekkürler, kaleminize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu