Tarım

Zencefil Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir? Tohumla değil köklerle çoğalan ve patates ile aynı özellikte olan zencefil bitkisi yetiştiriciliği konusunda son zamanlarda birçok kişi bilgi almak istemektedir. Sizlerde bu yazımızda evde ya da tarlada olsun zencefil bitkisi yetiştirmenin kolay yolları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yüzlerde çeşidi bulunan zencefilin en çok kullanılanı “ zingiber officinale” adındaki türüdür. Zencefil bitkisinin bitki kökü kısmı baharat ve tatlandırıcı başta olmak üzere ilaç sektöründe ve birçok endüstride kullanılmaktadır.

zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir?

Peyzajcılarda, online satış mağazalarında ve marketlerde zencefil kökü satışı yapılmaktadır. Sizlerde buralardan zencefil kökünü temin ederek çimlendirme işlemiyle beraber zencefil yetiştirebilirsiniz. Şimdi sizlere zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir? maddeler halinde bunlardan bahsedeceğiz.

 • Öncelik zencefil yetiştiriciliği için toprak drenajı yapılması gerekmektedir.
 • Ekim yapılacak alan gün içerisinde 4-5 saat kadar güneş ışığı almalıdır.
 • Toprağın Ph değeri 6-6,5 arasında olmalıdır.
 • Zencefil ekimi yapılmadan önce toprak gübreler ile beslenebilir.
 • Zencefil ekimi için en uygun zaman ilkbahar başlangıcıdır. Fakat don olayının yaşanmış olmasına dikkat etmek gerekir.
 • Toprak için bütün uygun koşullar sağlandıktan sonra ekim aşamasına geçilebilir.
 • Ekim işlemi sonrasında toprağın nemli kalması sağlanmalıdır. Yaz ayı sonlarında yapraklar sararana kadar bu işleme devam edilmeli, yapraklar sarardığında sulama işlemi sonlandırılmalıdır. Bitkinin yaprakları tamamen öldüğü dönemde zencefil hasadı yapılabilir.
 • Zencefilin daha iyi büyümesini sağlamak adına yer ay azot, fosfor ve potasyum ile beslenmesi gerekir.
 • Aynı zamanda zencefil ekimi yapılacak toprağın kuru olmasına dikkat edilmelidir.
 • Aşırı sulama yapmak ta bitki köklerinde mantar hastalığına neden olabilir.
 • Bitkinin en büyük düşmanı haşere ve böcekler ile özellikle sümüklü böceklerdir. Sümüklü böcekler bitkinin gövdeyle kök arasındaki bağlantıyı kesmektedir. Bu nedenle mücadele etmek gerekir.
 • Zencefil hasadı 6. Ay sonunda yapılabilir. Fakat en uygun zamanı 8-9 ay sonrasıdır.

Zencefil Nasıl Yetiştirilir?
zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir?

Zencefil Ekiminde En Verimli Yöntemler

Son don olayı geçtikten sonra ilkbahar ayında kuru toprak çapalanmalı ve ayrıca yabancı otlardan temizlenmelidir. Toprağın kalitesinin artırılması için perlit ve turba yosunu toprağa karıştırılabilir.

Zencefil Nasıl Ekilir?

Zencefil köklerinin organik olmasına özen göstermek gerekir. Alınan bu kökler 12 saat süre zarfında ılık suda bekletilir. Süre bittikten sonra sudan çıkarılıp 4-5 gün kadar aşırı güneş almayan nemli bir ortamda muhafaza edilir. Zencefil kökü tomurcuklanmaya başladığında bu bölgeler kesilir. Kesilen kökler ise 20 cm aralıklarla hazırlanan toprağa ekilir. Toprağı yabancı otlardan korumak amacıyla malç eklenebilir.

Zencefil Türkiye’de Nerede Yetişir?

Zencefil bitkisi tropikal iklime uygun bir bitkidir. Fakat gün içerisinde 3-5 saat güneş görmesi gerekir. Ancak daha fazla güneş görmesi de zararlıdır. Ege ve Akdeniz bölgesi zencefil yetiştiriciliği için uygun bölgelerdir. Seralarda yetiştiriciliği yapılan zencefilin gerekli olan nemi, ışığı alması sağlanmaktadır.

evde saksıda zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir?
evde saksıda zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir?

Evde, Bahçede, Saksıda Zencefil Nasıl Yetiştirilir?

Çin, Hindistan ve Endonezya’da sıklıkla tüketilen ve önemli bir baharat olan zencefil bitkisini sizlerde evde kendi imkanlarınızla yetiştirebilirsiniz. Evde, bahçede ya da saksıda zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir? diye merak ediyorsanız aşağıdaki bilgileri adım adım takip etmeniz yeterli olacaktır.

Saksıda Zencefil Yetiştirme

Öncelikle marketlerde satılan zencefillerde koruyucu maddeler bulunmaktadır. Bu maddelerde zencefilin çimlenmesini önleyeceği için en az 3-4 saat zencefilleri suda bekleterek içerisindeki maddelerden arınması gerekir. Hatta çimlenmesinin daha iyi olmasını isteyen 12 saat kadar suda bekletebilirler.

Zencefil için delikli saksı kullanmanızı öneririz. Bu şekilde zencefiller daha verimli bir şekilde büyürler. Saksıya tabandan 4 parmak üstüne kadar toprak doldurulur ve toprak aralarında boşluk bırakılır. Saksı boyunun 40-50 cm aralığında olması ideal olacaktır.

zencefil bitkisi nasıl yetiştirilir?

Zencefili parçalar halinde ayırdıktan sonra aralıklı şekilde toprağa yerleştiriyoruz. Enine büyüyen bir bitki olduğu için zencefili aralıklı olarak ekmek gerekir. Sonrasında zencefil üzerine cüzi miktarda toprak atılır. Fakat zencefil kökleri yeteri kadar güneş ve hava alması için çok derine gömülmemelidir.

Saksıya zencefilleri diktikten sonra can suyu verilmelidir. Toprak nemli kalmalı ve bitkiler çürütülmeden büyütülmelidir. Zencefil dikimi yapıldıktan 1 ay sonra tomurcuklanmaya başlar. 3 ay sonrasında ise gözle görülür derecede boylanır. Zencefilin tamamen büyümesi için 10 aylık bir süre zarfı gerekir. Bu süreçten sonra taze zencefil olarak tüketilmeye başlanabilir.

Önerilen Makale: Topraksız Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular

Zencefil Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Zencefil ekimi için en uygun zaman kış bitimi sonrası son don olayı yaşanması itibariyle ilkbahar başlangıç dönemleridir.

Zencefil 1 Dönüme Ne Kadar Ürün Verir?

Zencefil verimi 1 dönümde dekara 2-3 ton olarak değişkenlik göstermektedir. Burada toprağın verimi ve bakımı önem taşır.

Zencefil Üretimi Nasıl Yapılır?

Zencefil üretiminde dikkat edilmesi gereken ilk aşama bitkinin kök ile çoğaldığını bilmek gerekir. Satılan zencefil köklerinin çimlendirilmesi ile zencefil ekim işlemi yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu