ApiterapiŞifalı Bitkiler

Zencefil Bal Limon Karışımı Faydaları

Sağlıklı yaşam için faydaları saymakla bitmeyen ve besleyici özelliği bulunan bal ile alternatif tıpta şifalı bitkiler arasında oldukça popüler olan zencefil bir araya geldiğinde mucize yaratan bir besin haline gelmektedir. Evet, bu yazımızda zencefil bal limon karışımı faydaları konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Tıpkı bal gibi zencefil de sade olarak tüketildiğinde birçok fayda sağlamaktadır. Bal ile beraber karıştırıldığında sağlığa olumlu şekilde katkı sağlar. Eski zamanlardan beridir hem ülkemizde hem de dünya zencefil bal karışı tüketmek oldukça yaygındır.

Zencefil Bal Karışımı Nasıl Yapılır?

1 tatlı kaşığı bal ile 1 çay kaşığı toz zencefili karıştırıp fazla bekletmeden tüketmek oldukça faydalı bir tariftir. Zencefil bal karışımı başta grip ve öksürük olmak üzere soğuk algınlığı ve mevsimsel geçişlerdeki ara hastalıklarına oldukça fayda sağlamaktadır. Bunun yanında zencefil bal karışımı neye iyi gelir? Sorusuna cevap verilecek olursa;

 • Başta inatçı öksürük ve boğaz ağrısına olumlu etkisi olan bal limon karışımı ses kısılmasına oldukça iyi gelmektedir.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmekte, nezle, soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı korumaktadır. Vücuda enerji sağlamaktadır.

Zencefil Bal Limon Karışımı Neye Yarar?

Zencefil bal limon karışımı insan vücuduna olan faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle şişkinlik ve kabızlık problemini ortadan kaldırmakta ve kan şekerini dengelemektedir.

zencefil bal limon karışımı faydaları
zencefil bal limon karışımı faydaları

Zencefil Bal Limon Karışımının Faydaları Nelerdir?

Zencefil bal limon karışımı faydaları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda direnç kazandırmakta ve virüslere karşı koruma sağlamaktadır.
 • Öksürüğe karşı faydası bilinen zencefil bal limon karışımı kullanarak inatçı öksürükten kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda faranjit ve bronşite karşı oldukça faydalıdır.
 • Doğal antibiyotik özelliği bulunan zencefil bal limon karışımı nezle, grip ve soğuk algınlığı yanı sıra cilt sağlığı için de fayda sağlar.
 • Kolon, prostat, akciğer gibi kanser çeşitlerinin tedavisinde yardımcı özelliği bulunur.
 • Zencefil bal limon karışımı enerji verici özelliği sayesinde cinsel performansı da artırmaktadır.
zencefil bal limon karışımı faydaları
zencefil bal limon karışımı faydaları

Zencefil Bal Limon Karışımı Nasıl Hazırlanır?

Zencefil bal limon karışımı için gerekli olan malzemeler; 200 gr taze kök zencefil, 500 gr bal, 2 limondur.

Yapılışı

Taze kök zencefiller iyice yıkandıktan sonra kabukları soyulur. İnce ince kesilerek kavanoza atılır. Limonlar ince ince yuvarlak şekilde dilimlenip kavanoza ilave edilir. Sonrasında üzerine 500 gram bal eklenip iyice karıştırılır. Bu karışım buzdolabında 5-6 saat bekledikten sonra tüketmeye hazır hale gelir. Zamanla karışım sulanarak şurup halini alır. Çok sıcak olmamak kaydıyla toz zencefil bal limon karışımı da tüketilebilir.

Zencefil Bal Limon Karışımı Nasıl Tüketilir?

Sabahları ve akşamları tok karnına zencefil bal limon karışımı 1 yemek kaşığı tüketilebilir. Çocukların ise 1 tatlı kaşığı tüketmesi uygundur. 2 ay süreye kadar buzdolabında bozulmadan muhafaza edilebilir.

Zencefil, Zerdeçal, Tarçın, Bal, Limon Karışımı Faydaları

Bal ile limon bütün bu baharatlar ile karıştırarak tükettiğimizde vücudumuz çeşitli hastalıklara karşı korunmaktadır. Bu karışımı bütün mevsimlerde tüketebilirsiniz. Zencefil, zerdeçal, bal, limon, tarçın karışımı faydalarından bahsedecek olursak;

 • Bu özel karışım, vücudumuzu zararlı etkenlere karşı korumakta ve vücudumuzda bulunan zararları maddelerin yok olmasını kısa sürede sağlamaktadır.
 • Bal ve zencefil karışımı tek başına dahi yutkunma güçlüğü ve boğaz ağrısı şikayetlerini azaltmaktadır. Aynı zamanda bu iksirli karışımla öksürük şikayetleri bitmektedir. Bal, limon, tarçın zencefil, zerdeçal karışımı doğal balgam söktürücü özelliktedir.
 • İçerdiği zengin vitamin kaynağı sayesinde halsizliği gidermekte ve hastaların daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Ağır grip geçirenler ve buna bağlı eklem ağrısı çekenler için şifa kaynağıdır.
 • Zencefil ve bal özellikle diş etlerini besleyici özellikte olup diş eti kanamalarını önlemektedir.
 • Kış aylarında vücut ısısını yükseltir, vücudun enerji miktarını artırır ve zindelik sağlar. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.

Zencefil Zerdeçal Bal Limon Karışımı Zararları

Zencefil ve zerdeçal kür halinde kullanıldığında inanılmaz faydaları olan besinlerdir. Fakat bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi durumunda yan etki yapmaktadır.

Özellikle kan basıncı düşürücü ilaç kullanan birisinin zerdeçal kullanması düşük tansiyona neden olabilir. Yine aynı şekilde oral anti diyabetik ilaç ya da insülin kullananların zerdeçal tüketmesi de hipoglisemi ataklarına neden olabilir.

Zencefil ve zerdeçalın kan sulandırıcı özelliği bulunması da operasyon sırasında ya da sonrasında kanamanın durdurulamamasına neden olabilir. Bu yüzden ameliyat olacak kişilerin en az bir hafta öncesinden bu bitkileri ve kürleri kullanmayı bırakması ve doktorunu bilgilendirmesi gerekir.

Önerilen Makale: Zencefil Nasıl Yetiştirilir

Sıkça Sorulan Sorular

Zencefil Bal Limon Kürü Zayıflatır mı?

Zencefil bal limon suyu kilo verme konusunda doğal yağ yakıcı özelliktedir. Bu nedenle zencefil bal limon kürü zayıflatmaktadır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği sayesinde daha fazla ve hızlı bir şekilde kalori yakılmasını sağlar.

Toz Zencefil Bal Limon Karışımı Günde Ne Kadar Tüketilir?

Toz zencefil bal karışımı için 1 su bardağı bal içerisine 3 tatlı kaşığı toz zencefil ve yarım limon suyu eklenir. Bu karışım günde iki kez 1 yemek kaşığı kadar tüketilebilir.

Zencefili Kimler Kullanmamalıdır?

Sindirim sistemi zayıf olanlarda zencefil mide yanmasına neden olabilir. Bu kişilerin kullanım konusunda dikkatli olması gerekir. Aynı zamanda ülser ve bağırsak hastalığı bulunanlar da fazla zencefil tüketmemelidir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Şu zorlu kış şartlarında tam da ihtiyacım olan şey. Zencefil bal limon karışımı yapmak çok zor değilmiş, uygulamakta fayda var. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu