Evcil HayvanlarKedi

Yavru Kedilerin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Evcil kedi sahibi olarak sizlerin de ilk defa kedisi doğum yapmış ise bir yandan mutlulukla heyecanlanır, diğer yandan da “yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?” sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz.

Yavru kediler 3 aylık süreç sonunda dünyaya gelmektedir. Henüz dünyaya yeni gelen bu yavrular hayatta kalmak adına birçok yetiye sahiptir. Fakat her canlıda olduğu gibi yavru kedilerde doğduktan sonra ilk 1 ay içerisinde anne kedi tarafından bakıma muhtaçtırlar. İnsanlarda bebekler gözleri açık şekilde dünyaya gelirken; yavru kediler gözleri kapalı olarak doğmaktadır.

Kediler Niçin Gözleri Kapalı Doğar?

63 günlük gebelik dönemi süreci sonunda yavru kediler dünyaya gelmektedir. Doğdukları an itibariyle yavru kedilerin gözleri kapalıdır. Bu yüzden kedi sahipleri de bu konuda endişeye kapılmamalıdır. Bu süreci sabırlı bir şekilde tamamlayarak beklenmelidir.

Görme özellikleri olmadığı gibi yavru kedilerin duyma yetenekleri de bulunmaz. Yavru kediler doğum sonrasında dünyaya hem sağır hem de kör olarak gelmektedir. Bu yüzden yavru kedinin gözlerinin açılmaması konusunda endişeye kapılmamak gerekir. İlk günlerde yavru kediler koku yoluyla ve dokunarak annesiyle iletişim kurar. Temas ve koku yoluyla annesini memesini bulur ve emer.

yavru kediler neden gözleri kapalı doğar?
yavru kediler neden gözleri kapalı doğar?

Geyik, sığır, antilop gibi diğer memeli hayvanlara baktığımızda uzun süreli bir hamilelik dönemleri vardır. Aynı zamanda uzun süreçte ve tek seferde az sayıda yavruyu dünyaya getirmektedirler. Bütün gelişim sürecinde hamilelik dönemi uzun sürdüğü için doğan yavrularının gözleri açıktır.

Kediler ise kısa süreli hamilelik süreci geçirirler. Aynı zamanda tek seferde birçok yavru doğurabilmektedir. Bu yüzden yeni doğan yavru kedilerin gözleri ve kulak kanalları kapalıdır. Aynı zamanda yavru kediler ilk 2 haftalık süreçte rahat bir şekilde hareket edemez.

Yavru Kedilerin Gözleri Niçin Mavi Renklidir?

Yavru kedilerin hepsinin gözleri mavi renklidir. Bunun sebebi göz renginin melanin pigmenti aracılığıyla belirlenmesidir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de göz rengi ve tüy renginin belirlenmesinde melanin pigmenti rol oynar. Kedigözünde melanosit ne kadar fazla ise rengi de o kadar koyu olmaktadır. Yavru kedi yeni doğduğunda melanoistler aktif değildir. Bu yüzden gözleri açıldığında bütün yavru kedilerin gözleri mavi renkte olmaktadır.

Yavru Kedilerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yavru kedilerin tümünde ilk zamanlarda göz rengi mavidir. Kedilerin gelişim süreci boyunca mavi renk yerini asıl göz rengine yavaş yavaş bırakmaya başlar. Yaklaşık 1 ay sonunda yavru kedilerde göz rengi değişmeye başlamaktadır. 1,5 aylık sürede göz rengi değişimi daha da belirginleşmekte olup 2.ay sonunda rahat bir şekilde göz rengi değişimi görünür hale gelmektedir. 3-4.ay sonunda ise göz rengi tamamen oturur.

yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?
yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?

Yeni Doğmuş Kedinin Gözleri Ne Zaman Açılır?

Yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır? sorusuna cevap verilecek olursa; yeni doğan kediler genelde 1 hafta sonunda açılmış olur. Fakat bazı kedilerde bu süreç 2 haftaya kadar uzayabilir. Ancak 3 hafta geçmesine rağmen hala yavru kedinin gözleri açılmıyorsa; sağlık problemi söz konusu olabilir. Bunun nedenleri arasında yavru kedilerde göz çapaklanması ya da göz iltihabı yer alır.

İlgili Makale: Kedilerin Gözleri Neden Çapaklanır?

Eğer böyle bir durum meydana gelirse mutlaka veteriner hekime danışmak gerekir. Göz iltihabı ya da göz çapaklanması erken zamanda tedavi edilmelidir. Eğer tedavi de geç kalınırsa kedilerin göz sağlığı tehlikeye girebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=dRq_it6DI9c
yavru kedilerin gözleri ne zaman açılır?

Yavru Kedilerin Gözleri Açılınca Hemen Görebilir mi?

Gözleri açıldıktan sonra yavru kediler bir süre görmeden bu süreci geçirmektedir. Bu yüzden yavru kediler hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak ve buna göre hareket etmek gerekir. Kedi, 3.hafta itibariyle görme duyusunu kazanarak etrafını görmeye başlar. Eğer yavru kedinizin tek gözü açılmıyor ise bu konuda uzmana danışmak gerebilir. Kedilerin gözleri ilk etapta etrafı bulanık şekilde görebilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Konular

Gözleri açılmadan önce yavru kedilerin gözlerinde kabuklanma durumu oluşabilmektedir. Bu da bakteriyel enfeksiyona neden olabilir. Eğer yavru kedinin gözleri kabuklanıyorsa özel bir bakım ihtiyacı bulunur. Öncelikle ılık suyla bir parça pamuğu nemlendirip gözleri ve etrafı temizlenmelidir.

Fakat asla sabun vb. şeyler kullanılmamalıdır. Eğer kedinin gözlerinde iyileşme görülmez ise mutlaka uzman bir veterinere danışmak gerekir. Aynı zamanda yavru kedinin gözlerinde kabuklanma oluşursa diğer kedilere de bulaşmaması için yatak takımları devamlı şekilde değiştirilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Yavru Kedilerin Gözleri Neden Açılmaz?

Gözlerde hastalık yapan bakteri ve virüslerden kaynaklı meydana gelen akıntılar, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi nedenlerden ötürü göz bölgesinde kapanma meydana gelebilir. Aynı zamanda yavru kedilerin gözlerinde çapaklanma oluşabilir.

Yavru Kedilerde Göz İltihabı Kaç Günde Geçer?

Göz enfeksiyonları kedilerde bulaşıcı bir hastalıktır. Yavru kediler ilk doğduğu haftalarda anne kediye ve birbirlerine oldukça yakındır. Bu yüzden aynı yeri paylaştıkları için enfeksiyon bulaşma riski fazladır. Anne kedi ve yavruların bulunduğu alan devamlı temiz tutulmalıdır. Gereken bakımlar ve tedavi uygulandığından 1-2 hafta içerisinde göz iltihabı geçer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu