Arivehayat

Yalancı Ana Arıyla Nasıl Mücadele Ederiz?


Yalancı Ana Nedir? Yalancı Ana Arıyla Nasıl Mücadele Ederiz?

Ana arının ve yavrunun bulunmadığı zamanlarda, koloni içerisinde arı sütüyle beslenerek yumurtalıkları gelişmiş olan ve dölsüz yumurta atan işçi arılara yalancı ana arı denmektedir. Yalancı ana arı nedir? sorusuna böyle cevap verebiliriz. Yörelere göre isim farklılığı olabilmektedir. Bazı yerlerde yalancılama, erkekleme gibi isimlerle adlandırmaktadırlar. Yalancı ana arıyla nasıl mücadele ederiz? merak ediyorsanız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Eğer yumurta döllü ise çıkacak olan yavru işçi arı, dölsüz yumurta ise erkek arı olacaktır. Ana arısı yaşlanmış olan kolonilerde ana arıların yumurtası döllenmediğinden dolayı erkek arı larvaları meydana gelmektedir.

Özellikle sonbahar ya da kış ayları başında meydana gelen ana arılar uygun hava koşullarını bulamadığı için çiftleşme uçuşuna çıkamazlar. Ancak bu yalancı ana arı durumu ile karıştırmamalıyız.

Yalancı ana arı meydana gelen bir kolonide ana arı ya da yavru yer almaz. Eğer kolonide uzun zamandan beri ana arı yoksa, koloni bireyleri ana arı yetiştirme eğilimine gidemez ve bu durumda işçi arıların bazıları arı sütüyle beslenirler.

Arı sütüyle beslenmeleri halinde yumurtalıkları gelişmeye başlar. Yalancı ana arı da çiftleşme ya döllenme söz konusu olmadığından yumurtalarından erkek arılar meydana gelecektir.  

Yalancı Anadan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Kolonilerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve ana arısı bulunmayan kolonilere ana arı yapması teşvik edilmesi ya da ana arı verilmesi yalancı ana arı oluşumunu engeller. Ancak gözden kaçması ya da kontrolün mümkün olmadığı zamanlarda yalancı ana arı oluşmuş kolonileri yalancı anadan kurtarmak için de bazı yöntemler bulunmaktadır. 

Oğula gitmiş bir kolonide yalancı ana arı var ise ve zayıflama söz konusudur. Bu durumda arıları birleştirmek en iyisi olacaktır. Genel olarak baktığımızda yalancı ana arıya gitmiş koloniye kafes yöntemiyle de olsa meme yöntemiyle de olsa ana arı versek bunu kabul etmezler. Bunun için bazı yöntemler uygulayabiliriz.


Koloniye Yaşlı Ana Arı Verilmesi: 

Arılar içerisinden yaşlı olan ana arı alınır ve üzerine biraz bal sürerek yalancı ana arı bulunan koloni içerisine bırakabiliriz. Yalancı ana arı bulunan koloniler genellikle yaşlı ana arıları kabul etmektedir. Bu sayede yalancı ana durumundan kurtulabilirsiniz. Bir süre sonra kovanın düzene girmesi halinde genç ana arıyla mevcut ana arıyı değiştirebilirsiniz.

Koloninin Yerinin Değiştirilmesi:

Güzel bir havanın olduğu günde sabah erken saatlerde, yalancı ana bulunan koloninin ballı ve polenli peteklerinin bulunduğu çerçeveleri boş bir kovana alırız.  Yalanca ana arı bulunan kovanı ise yerinden başka bir yere taşırız. Ballı ve polenli olarak hazırladığımız kovan ise kaldırılan yalancı analı kovanın yerine koyarız.

Kafes yöntemiyle bu kovana ana arıyı veririz. Diğer arılar eski yerini benimseyeceği için bu kovana gelecektir. Bir süre sonra kafesteki anayı çıkarırlar. Ana arı yumurtlama sürecine girdikten itibaren yalancı ananın bulunduğu kolonideki arıları yeni kovana aktarırız.

Bu arılar yaşlı olacağı için başka kovanlardan kapalı yavrulu çıta takviyesi yapmakta fayda vardır. Kovanda eğer arı mevcudu yeteri düzeyde değil ise bu uygulama sonuç vermemektedir. 


Silkeleme Yöntemi:

Bu işlem ile kolonin yer değiştirilmesi yöntemi birbirine benzer. Yalancı ana arı bulunan kolonideki arıların kaplamış olduğu çerçeve sayısından daha az sayıda, bal ve polen bulunan petekleri başka bir kovana koyarız.

Daha sonra bu kovan içerisine kafes yöntemiyle ana arı verilir. Yalancı ana arı olan kovan arılığın uzağına götürerek silkeleriz ve çerçeveleri arılıktaki diğer kovanlara aktarabiliriz. Silkelenmiş arılar hazırladığımız ballı ve polenli kovanın yerini benimseyerek kovana girerler ve ana arıyı çıkarırlar. Bu yöntemle birlikte yalancı ana arıyla nasıl mücadele ederiz konusunda çözüm üretebiliriz.

Yine bu bireyler yaşlı işçi arılar olacağından ötürü kapalı yavrulu çıta takviyesi yapmakta fayda vardır. Kovandaki mevcut az olduğunda bu işlem sonuç vermeyecektir. 

Kovanda Ana Arı Nasıl Bulunur?

Modern arıcılık içim yaptığımız uygulamalardan birisi de düzenli olarak kolonilerde ana arı kontrolü yapmaktır. Ana arı kolonilerin temelini oluşturduğundan mutlaka düzenli olarak kontrol etmemiz gerekir.

Mevsimsel çalışmalarına göre günlük larva kontrolü, yaşlı ana arının yerine genç ana arının takviye edilmesi, genç ve döllenmiş anaların bulunması gibi çalışmalar önemlidir. 

Kovanda ana arı aranken kolaylık olsun diye yıllarına göre renk farklılığı yaparak ana arıyı boyarız ve böylelikle zaman tasarrufu sağlamış oluruz. Ancak bazı kolonilerin takibini unutursak ana arının hangi seneye ait olduğu kaç yaşında olduğunu bilemeyebiliriz.

Bu gibi durumlarda ana arıyı uzun süreli olarak tek tek çerçeveleri gözden geçirerek aramak gerekecektir. Bu sürenin uzaması hem arılara rahatsızlık verecek ve hem de arıcının sabrının azalmasına neden olacaktır. Ana arıyı kovanda bulmak için bazı pratik yöntemlerin bilinmesinde fayda vardır. 


Kovanda Ana Arıyı Bulma Yöntemleri

Kovan uçma deliğini gözlemlediğimizde nektar toplamadan dönen tarlacı işçi arıların yoğun olduğunu görürüz. Kovan uçma deliği önünde daha çok arının bulunduğu yön istikametindeki çerçevelerde ana arının bulunma ihtimali daha fazladır.

Ana arı sabahın erken saatlerinde ya da akşam üzeri saatlerde kovanın yan kenarlarında olur. Kuşluk vakti ya da öğle vakitlerinde ise orta çerçevelerinde yer alır.

Arılar kovanın bir noktasına doğru yoğunlaşmış ise muhtemelen ana arı orada yer alıyor demektir. Kovanda ana arı bulma yöntemlerinden bir tanesi de kovan ortasına yeni kabarmış bir petek koyarız. Ertesi gün ana arıyı o çerçevede bulma ihtimali daha fazla olacaktır. Çünkü ana arı yumurtlamak için boş çerçeveleri gezer.  

Ana arıyı bulma konusunda en kolay saatler sabah 9 ile 11 arasındaki saatlerdir. Çünkü tarlacı arıların çoğu, hava şartların da göz önüne alırsak nektar toplamaya çıkmış olacaktır. Kovanda ana arı ararken körüğü az vermekle yetinmek büyük fayda sağlar. 


Bal Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz. Detaylar için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu