Şifalı Bitkiler

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini fundagiller ailesine ait ve Kuzey Avrupa’ya özgü olan meyvesi reçellerde, kek ve kurabiyelerde, konserve ve hazır gıda sektöründe yaygın olarak kullandığımız bir meyve türüdür.

İçerisinde A, C, E vitaminleri ile roboflavin ve tiamin gibi bileşenler içeren meyve çeşidi arasında yer almaktadır. Bünyesinde aynı zamanda manganez, demir, çinko, bakır, krom gibi minerallerde barınıyor. Hafif ekşimsi tada sahip bu meyve özellikle Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak yetişmektedir.

Yaban mersini nedir?

Ay üzümü olarak da ismini andığımız taze bitki, fundagiller familyasına aittir. Ilıman iklimlerde daha çok yetişmeye elverişli bir meyve çeşididir.  Bitkinin ana vatanı Kuzey yarım kürenin serin bölgeleridir. 

Mor-mavi arasında bir renge sahiptir ve meyvenin kurusu ise kara üzüme benzemektedir. Taze olarak tükettiğimiz bir meyve olmasının yanı sıra kurutarak ta tüketebilir; yapraklarını da kullanabiliriz.  Meyvelerini toplamak için en uygun zaman ise Temmuz- Eylül ayları arasında toplanmaktadır.

İçerdiği besin ve vitamin değerleri şu şekildedir:

 • 84 kalori, 21,4 gr karbonhidrat, 1,1 gr protein ve 0,5 gr yağ bulunmaktadır.
 • 28,6 mikrogram K vitamini ve 3,6 gram diyet lifi
 • 0,1 miligram riboflavin ile 0,8 miligram E vitamini
 • 0,5 miligram manganez ve 0,1 miligram bakır
 • 14,4 miligram C vitamini, 0,1 miligram tiamin, 0,1 miligram B6 vitamini

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Sadece meyvesini yiyerek tükettiğimiz bir besin olmayan özellikte olup aynı zamanda çayını da hazırlamakta ya da suyunu da tüketmekteyiz. Tercih ettiğimiz en yaygın yöntem ise yapraklarından elde ettiğimiz çayını hazırlayarak tüketmemizdir.

Yapraklarını aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. Eğer taze olarak meyvesini tüketecekseniz en güzeli yoğurt ile birlikte karıştırıp yemektir. Özellikle sabahları bu şekilde tüketirsek büyük faydası olur. 

yaban mersini faydaları nelerdir?

Yaban mersini üç çeşittir. Bunlar;

 • Yüksek boylu cinsi olan ‘ Vaccinium corymbosum’ ,
 • Alçak boylu cinsli ‘ Vaccinium darrowii’ ,
 • Tavşan gözlü isimli ‘ Vaccinium ashei Reade’

Yaban Mersini Faydaları Nelerdir?

Hem çayını, hem reçelini tüketebildiğimiz gibi hem de meyvesini yiyebildiğimiz bu meyvenin faydaları nelermiş bunlardan bahsedelim:

 1. Beyin gelişimi ve hafıza açısından konusunda oldukça fazla çalışma yapmışlar ve özellikle beyin sağlığı ve hafıza algılama olarak büyük faydası bulunmaktadır.
 2. Yüksek c vitamini içeriğine sahip olduğu için kan damarlarının güçlenmesini sağlayarak cilt altındaki kılcal damarların onarmaktadır.
 3. Yüksek antioksidan özelliği sayesinde cildin hızlı şekilde yenilenmesini sağlamakta ve yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaktadır.
 4. Sindirim sistemini düzenleyen lifli şifalı bitki özelliği taşımaktadır ve bu sayede kabızlığı gidermektedir.
 5. Yapılan çalışmalarda beslenme yararı açısından obezite kaynaklı sebepleri nötr etmektedir.
 6. Anti-enflamatuar etkisi sayesinde yüksek tansiyon gelişmesini önlemekte ve aynı zamanda obeziteye bağlı metabolik bozukları önlemektedir.
 7. Ağız sağlığı bakımından oldukça faydası bulunmakta, ağız içerisindeki yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.
 8. Göz sağlığı ve görme bozuklukları yaşayanlar, taze olarak tüketmelidir.

Yaban Mersini Suyunun Faydaları

 • Yaban mersini suyu kemik ve diş gelişimi bakımından içerdiği magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum, demir gibi mineraller sayesinde büyük destek sağlamaktadır. Ayrıca diş enfeksiyonlarını da önlemektedir.
 • Antiiinflamatuar özelliği sayesinde vücuttaki iltihapları da gidermektedir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmekte, yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini de önlemektedir.
 • Düzenli olarak tükettiğimizde hafızaya iyi gelmekte ve strese bağlı unutkanlığı da azaltmaktadır.
 • Özellikle göz hastalıklarında  çok faydalı bir meyvedir. Gece körlüğünün önlenmesinde, göz yorgunluğu, retinopati gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir.
Yaban mersininin faydaları nelerdir? - zootarım

Yaban Mersini Çayının Faydaları

Yaban mersini çayı kan basıncını düzenlemekte önemli rol oynuyor. Sindirim sistemini düzenli olarak çalışmasını sağlıyor, bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlığı önlemektedir.

Güçlü antioksidan özelliği bulunduğu için kolesterolü düşürmekte, böbreklerin düzgün şekilde çalışmasını da sağlamaktadır. İbrahim Saraçoğlu yaban mersinin yaprakları ve meyvesinden elde ettiğimiz çayın boğaz iltihaplarına karşı çok iyi geldiğini belirtmiştir.

Yaban Mersini Zayıflatır mı?

Hızlı kilo vermeye yardımcı olan yaban mersini aynı zamanda günlük lif ihtiyacımızı da karşılar. İçerdiği lif sayesinde sindirim sistemi yavaş hareket ettiğinden açlık hissini bastırır. Bilim adamlarının hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde kilo vermede etkili olduğu belirtilmiştir.

Yaban Mersini Reçeli Nasıl Yapılır?

Bir orman meyvesi olarak pek çok şekilde tüketebildiğimiz cinstedir. Kurusunu çayını ve tazesini tüketebildiğimiz gibi reçelini de yapabiliriz. Yaban mersini reçeli nasıl yapılır, bunu açıklayalım:

Ölçü olarak 4 su bardağı kadar yaban mersini ile 2-3 su bardağı kadar toz şeker kullanacağız. Meyveyi temizleyip yıkamış olmamız önemlidir. Eğer daha önceden dondurduğunuz meyvesi var ise bunu ılık suda çözdürdükten sonra reçel yapmaya başlamalıyız.

Belirlediğimiz ölçülerde yaban mersinini tencereye koyarak üzerine ölçülü şeker ilave ediyoruz ve orta ateşte kaynatmaya başlıyoruz. Kaynama esnasında oluşan köpükleri temizliyoruz. Kaynadıktan bir saat sonra kıvamını alan reçel hazır hale gelecektir.

Yaban Mersini Reçeli Faydaları

Özellikle kilo alma problemi yaşayan çocuklar tüketmelidir. Yüksek vitamin ve mineral içeriği bulunan reçel aynı zamanda yüksek kaloriye de sahiptir. K vitamini bakımından zengin olduğu için kemiklerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücutta meydana gelen mikrobik enfeksiyonları engeller. Özellikle kış aylarında nezle ve grip gibi hastalıklara karşı vücudumuzu korur.

Yaban Mersini Yan Etkileri

 • Kan pıhtılaşmasını önlediği için kadınlarda adet döneminde kullanılması kanamanın artmasına neden olabileceğinden adet döneminde tüketilmesi önerilmez. Aynı zamanda ameliyat öncesinde de kullanmamak gerekir.
 • Lif kaynağı bakımından bağırsakları çalıştırıcı ve kabızlığı tedavi edici özelliği vardır. Ancak fazla miktarda kullanımı da gaz, şişkinlik, ishal gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden kullanımı öncesinde uzman bir hekime danışmak daha sağlıklıdır. Erkekler günde 38 gr, kadınlar ise günlük lif ihtiyacı 25 gr olarak bilinmektedir. 1 su bardağı yaban mersini 3,7 gram gelmektedir.

Testere Dişli Aslanpençesi hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yaban Mersini Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Taze olarak tüketildiğinde müshil etkisi yapabilir. Bu yüzden günde 75-100 gram kadar tüketmek yeterlidir.

Yaban Mersini Zararı Var mı?

Düzenli olarak tüketilmesi halinde bugüne kadar yapılan araştırmalarda herhangi bir zararı ve yan etkisi görülmediği ortaya koyuldu.

Yaban Mersini Kan Yapar mı?

Kan basıncını düşürücü özellikte olup içerisinde kalsiyum, potasyum, magnezyum yer almaktadır. Aynı zamanda yüksek lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini hızlandırmakta ve kilo kaybını artırmaktadır. Doğru bir şekilde tüketildiğinde göbek yağlarından kurtulmayı sağlar. Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Kalorisi oldukça düşük bir üründür. Ayrıca kabızlığı da önler.
 

Tansiyonu Düşürür mü?

Yüksek tansiyonu düşüren gıdalar arasında yer almaktadır. Kan basıncını dengeler. Günde 1 avuç kadar tüketmek yeterlidir.

Hamileler Tüketebilir mi?

C vitamini, lif, potasyum, folat, antioksidan bakımından zengin bir üründür. Günlük miktarı geçmemek şartıyla hamileler de tüketebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu