Arivehayat

Varroa İle Mücadele Yöntemleri

Varroa akarı bal arılarında ilkbahar ayı itibariyle arı larvalarının gelişmeye başlaması ile beraber üremeye başlar ve sonbahar ayında son genç işçi arıların üremesine kadar faaliyetini sürdürür. Ana arının yumurtlama işlemini sona erdirdiği takdirde varroa paraziti de yumurtasını bırakmaya ara vermektedir. Yavrulu petek gözlerinde meydana gelen artış, yavrulu erkek gözlerinin görülmesiyle beraber varroanın üreme hızı da artmaktadır. Bu nedenle varroa ile mücadele yöntemleri arıcılık konusunda bizim için oldukça önemli bir konudur.

Ergin arıların kanı ile beslenmekte olan dişi parazitler yumurtlayabilmek için yaklaşık 5 gün kadar larva kanıyla beslenmektedir. Dişi parazitin yumurtalıklarının gelişmesini sağlayan larva kanıdır. Şimdi varroa ile mücadele yöntemleri konusunda bilgi verelim:


Kimyasal Mücadele 

Varroa ile mücadele de en fazla tercih edilen mücadele yöntemidir. Kimyasalların sürekli kullanımı her ne kadar paraziti yok edemese de ekonomik zarar eşiği altında tutulmasını sağlamıştır. Ancak sürekli olarak kullanımı söz konusu olduğunda varroa parazitinin bu ilaçlara karşı bağışıklık kazanması ve aynı zamanda insan sağlığını tehdit etmesi nedeniyle kullanımında dikkatli olmak gereklidir. 

Biyolojik Mücadele

Varroa akarı genel olarak erkek arı gözlerini tercih etmesi sebebiyle yaptığımız biyolojik uygulamalar neticesinde önemli ölçüde azalma sağlandığı gözlemleriz. 

Bulaşık olan koloninin orta bölümüne, üst kısımdan 5-6 cm kadarıyla petek parçası takılarak yarısı boş olan çerçeve yerleştirildiğinde bu yarım olan çerçevelere işçi arılar tarafından erkek gözü örülmeye başlanır. Bu petek gözlerine bırakılmış olan yumurtalardan çıkan larvaların gözleri tamamen kapandığın da çerçeveler alınarak imha edilir.

Bal toplama döneminin sonlarına doğru genç işçi arılara koloninin az gereksinim duyduğu zamanlarda birkaç kez yapılması halinde varroa ile başarılı bir biyolojik mücadele gerçekleştirilmiş olur. 

varroa ile mücadele yöntemleri
varroa ile mücadele yöntemleri

Organik Asitlerle Varroa Mücadelesi 

Eğer gerekli önlemleri zamanında almaz isek; arıların hızlı şekilde zayıflamasına neden olur ve sonunda arıların ölümüne dahi sebep verir. Bu parazite karşılık olarak birçok mücadele yöntemi uygulanmaktadır. Bunlardan birisi de kimyasal mücadele yöntemidir. Kimyasal mücadelede başarılı olsak bile birkaç kez aynı ürünü kullanınca parazitler buna bağışıklık kazanıyor. Hal böyle olunca ilaç değişikliğinin yapılması gerekmektedir. 

Varroa’nın Morfolojik Yapısı

Eğer gerektiği zamanlarda gereken önlemleri almaz isek ; bal arılarının larva ve erginlerinde kanları emerek hızlı şekilde çoğalır.

Ağız parçası emici-delici ağız yapısına sahiptir. Kütikulanın delinmesi sonucunda açılan yaraya girmektedir.

Dişi parazitler 5-6 günlük larva gözlerine gözler kapanmadan yaklaşık 12 saat içerisinde girer. Bu parazit yumurta atabilmek için 4-5 gün boyunca larva kanı ile beslenmektedir.

Eğer beslendiği arı ölürse varroa akarı kendisine başka konukçu bulur. Bu sebeple bir an önce varroa ile mücadeleye başlamamız gereklidir.

Organik Asitlerin Kullanımı

Ari ürünlerinin kalıntı problemleri sorunu olmaması adına ; varroa ile mücadele yöntemleri olarak kimyasal mücadelede doğal maddeler ön plandadır; formik asit, laktik asit ve okzalit asit tercih etmekteler.

Okumak için: Avrupa Yavru Çürüklüğü ile mücadele yöntemleri buraya tıklayın.

Formik Asit Kullanımı


Formik asidin buharlaşma özelliği olduğundan dolayı hava sıcaklığı 10-25 derece arasında olması halinde olumlu sonuç alırız. Bu uygulamayı yaparken kovanın havalandırma deliğini ve uçuş deliğini tamamen açık bırakmalıyız. Kovan yavru sayısı bakımında az olduğu zamanlarda bu uygulamayı yapmalıyız.

Hava sıcaklığı düşük olduğu dönemlerde buharlaşma az olduğu için pek etki etmez. Sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde ise buharlaşma fazla olduğundan ötürü; arılara zararı olacaktır.


Uygulama şekilleri

Varroa ile mücadele yöntemleri konusunda formik asit kullanımında aşağıdaki yöntemlere başvurulabilir.

Plastik poşet kullanımı

%65’lik 250’lik değerlerde erken ilkbahar ve geç sonbahar dönemlerinde bir defa uygularız. Derin dondurucuda kullandığımız kilitli poşetlerden kullanabiliriz. Bu yöntemle ile 3-4 haftalık dönemde uygulama yaparız. Poşetin havası alarak ve hava geçirmeyen plastik bir kap içerisine istifleriz. Poşetleri kap ile beraber derin dondurucuda 1-2 gün bekletirsek; formik asidin buharlaşması azalır ve kovanlara daha kolay uygularız. Eğer koloni sayısı 5 çerçeveden az ise normalde kullandığımız miktarın yarısını kullanmamız yeterli olacaktır. İçerisinde formik asit olan kartona bir kenarından pencere açarız.


Dip tahtasına uygulama

Dip tahtasındaki arıların ölmemesi için kovan deliğinden önce duman veriyoruz. Şırınga ile 15 ml %65’lik formik asit dip tahtasına püskürtürüz. 4-5 gün ara ile tedaviye 3-5 kez devam etmeliyiz.


Laktik asit

Uygulamak için fazla iş gücü gerektiren ve kovan sayısı az olan arıcılar tercih etmektedir.

Okzalit asit

Güçlü bir asit olduğu için çok dikkatli kullanmalıyız; çünkü aşırı kullanırsak arıların ölümüne neden oluruz. Sonbahar döneminin sonlarına doğru yavru sayısı az olduğu zamanlarda; hava sıcaklığı 15-25 derece olduğu dönemlerde yılda 1 defa uygularız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu