Tarım

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Topraksız tarım diğer adıyla hidroponik tarım olarak isimlendirilen yöntem hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler adına bütün detayları bir araya topladık. Sizlerde bu konuda nereden başlayacağınız konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Topraksız tarım dendiği zaman toprağın, böcek ilacının olmadığı bir sistem karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntemde daha az kimyasal kullanılmakta, kaynakların tasarrufu sağlanmakta ve daha dar alanda yapılabilme imkânı sağlanmaktadır. Üstelik bu sistem hem dik hem de yatay şekilde uygulanabilmektedir.

Üretim aşamasında çiftçilerin daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlamakta ve aynı zamanda zamandan tasarruf edilmektedir. Farklı tekniklerle uygulanan bu yöntem geleceğin tarım modeli arasında yerini almaktadır.

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır? | Zootarim.com

Topraksız Tarıma Uygun Bitkiler

Farklı sistemlere uygun bitkiler topraksız tarıma uygun bir şekilde yetiştirilebilmektedir. Örneğin marul, nane, fesleğen, lahana, ıspanak, brokoli, maydanoz, salatalık, domates, patlıcan, çilek gibi ürünler aeroponik sisteme göre yetiştirilmektedir. Topraksız tarımda çilek yetiştiriciliği nasıl yapılır? konusunda bilgi sahibi olmak için tıklayın.

Akuaponik sistemde ise marul, domates, kabak, çilek, su teresi, fesleğen, sazan, alabalık, tatlı su çipurası gibi ürünler yetişmektedir. Yine hidroponik sisteme göre yetiştirilen ürünlere baktığımızda dereotu, fasulye, domates, kavun, karpuz, kekik, frenk soğanı gibi ürünler karşımıza çıkmaktadır.

Aeroponik (Akan Su Kültürü) Sistemi

Topraksız Tarımın Avantajları

Topraksız tarım tekniğinde kontrol büyük bir kısmıyla üreticinin altında olduğu için geleceğin tarım modeli olarak görülüyor. Tarım koşullarının olumsuz olduğu zamanlarda dahi bitkilerin su ve besin ihtiyaçları kontrollü olarak sağlanmaktadır.

Topraktan kaynaklı hastalık riskinin ortadan kalkması, iş gücüne olan ihtiyacın azalması, yalnızca kırsal alanda değil, kentsel yerleşim yerlerinde de uygulanabilir olması, kuraklık ve sel gibi doğal afetlerden etkilenmemesi büyük avantajları arasındadır. Geleneksel tarım ya da seracılığa göre daha fazla verim sağlamakta ve karı artırmaktadır.

 Topraksız Tarım Maliyeti 2022

Topraksız Tarım Uygulamaları

Topraksız tarım uygulamaları fidelerin zemine ekilmeden yapıldığı bir sistemle uygulanmaktadır. Özel olarak geliştirilen kaplara yerleştirme yoluyla toprağa ihtiyaç duyulmadan bitkiler yetiştirilmektedir. Bütün dünyada ve ülkemizde bu yöntem gittikçe daha da yaygınlaşmaktadır. Teknolojik imkanlardan faydalanılarak sağlıklı ve daha yüksek verimde ürün elde edilmektedir. Su ve besin çözeltisi ile herkes kendi ortamında bu uygulama sayesinde üretim gerçekleştirebilir.

Yaşam koşullarının sürekli yenilenmesi ve değişmesi konusunda etkilenen alanlardan birisi de tarım uygulamaları olmuştur. Son zamanlarda topraksız tarım uygulamaları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu sistemde kökler toprağa ekilmeden su ve hava yoluyla besin ihtiyacı karşılanmaktadır. Yenilenen tarım modeli arasında yerini olan bu sistemde dar alanda dahi üretim imkanı sağlanıyor.

Topraksız Tarım Seti

Topraksız tarım seti amacı daha düşük maliyetle bu sistemi deneyerek tecrübe kazanmak isteyenlerin evlerinde, balkonlarında ve dar alanlarda rahatlıkla üretim yapmasıdır. Bu setlerin içerisinde gerekli olan bütün materyaller asgari olarak yer almaktadır. Ekonomik ve pratik bir şekilde üretim aşamasını gerçekleştirilebilirler.

 • Bu setler ile yetiştirilen ürünler yıl boyunca daha hızlı bir şekilde üretilebilir.
 • Topraktan bitkilere bulaşan hastalıkların önüne geçilir.
 • Hem zamandan hem de yerden tasarruf edilir.
 • Sağlıklı üretimi hedef alan bir tarım sistemi olduğu için topraktan alınan verimin daha fazlası daha kısa sürede sağlanır.
 • Bu tarım setiyle çilek ve marul üretimi daha kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Bunların yanında salatalık, soğan, sarımsak, biber, maydanoz gibi ürünler yetiştirilebilir.
Hidroponik,Tarım, Akuaponik

Evde Topraksız Tarım Nasıl Yapılır?

Bu tarım yöntemi ile evde neredeyse bütün ürünler yetiştirilebilir. Özellikle çilek ve marul yetiştiriciliği ön plandadır. Tarım setleri aldıktan sonra farklı yöntemlere başvurabilir ve üretime başlayabilirsiniz.

Derin Su Kültürü

Özellikle yeni başlayanlar adına evde hidroponik yöntem oldukça uygundur. Basit ve ekonomik bir şekilde uygulanabilen bir yöntemdir. Bitkiler kökleriyle doğrudan besin kaynaklı suya daldırılmakta ve büyümektedir. Hidroponik tarımda büyük opak saklama kapları ya da kova tercih edilebilir. Su devir daimi olmadığı için kolay ve az maliyetli bir yöntemdir. Fakat yine de bir pompa yardımıyla suyun havalanması sağlanmalıdır. Akvaryumlarda kullanılan hava taşı takılı olan pompalar işinizi görür.

Evde topraksız tarım yapılırken kabın derin olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü su deposu derin olursa besin çözeltisi kararlığını koruyabilir. PH dalgalanmaları daha kolay bir şekilde önlenebilir. Şeffaf kaplarda ışık teması sonucu yosunlaşma görülebileceği için de kapların opak olmasına dikkat etmek gerekir.

Kap üzerine koyulacak strafor plakalara ya da kap kapağına 15 cm aralıkla delikler açılır. Bu deliklere bitkileri yerleştirmek için de küçük file saksılar kullanılır. Saksıların içi kil çakılı ve kaya yünü gibi malzemelerle doldurulabilir. Bitkilerin dik durmasını sağlayan malzemelerdir. Kap su ile doldurulduktan sonra suyun içine besin çözeltisi ilave edilir. Kapağı kapattıktan sonra içerisine bitkiler yerleştirilir.

Topraksız Tarım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topraksız tarım nasıl yapılır? konusunda buraya kadar kısaca işin mantığını anlatmış olduk. Sizlerde internet üzerinden araştırma yaparak farklı yöntemleri görebilirsiniz. Aynı zamanda şu detaylara da dikkat etmenizde fayda var.

 • Hangi bitki yetiştirilecekse ortam sıcaklığı ona göre ayarlanmalıdır. Örneğin marul yetiştiriciliği yapılacaksa 15-18 derece arasında olmalıdır. Aynı zamanda her gün sıcaklık ölçümü yapılmalı ve gerekli olan izolasyon sağlanmalıdır.
 • Besin çözeltisi ilave edilirken her gün PH ve EC değerli ölçülmelidir. Bu derecelere göre ekleme yapılmalıdır. Size normalde 2 güne bir ekleme yapın deseler de ölçüm yapmadan ekleme yaparsanız bitki kökleri yanabilir ya da azot fazlalığı sebebiyle bitkiler bodur kalabilir.
 • Dikey tarımda hastalık ve böcek olmaz deseler de bakteriler topraksız ortamda daha hızlı şekilde üreyebilir. Eğer bitki hastalanmış ise o bitki hemen ayrılmalı ve besin çözeltisi değiştirilmelidir.
 • Fideler saksılara yerleştirilmeden önce kökleri iyice yıkanmalı ve toprak kalmaması sağlanmalıdır. Toprak parçaları kök gözeneklerini kapatırsa besin eşit şekilde alınmaz.
 • Topraksız tarım sistemi ışık almayan bir ortamda yapılıyorsa yapay ışık sağlanmalıdır. Bunun için led ampuller kullanılabilir. Günde 8 saat kadar beyaz ışık bitki gelişimi için yeterlidir.
 • Ortamın nem miktarı sürekli ölçülmelidir. Örneğin marul üretiminde bağıl nem oranı %70 üzerinde olursa bitki olumsuz etkilenir. Bunun için nem oranını düşürme cihazları kullanılabilir.

Neden Topraksız Tarım

 • Toprak ihtiyacı ortadan kalkar.
 • En küçük alandan en yüksek verim elde edilir.
 • İklim, sıcaklık, nem, ısı ve ışık kontrolü tamamen üreticinin kontrolü altındadır.
 • Topraklı tarıma göre %90 tasarruf sağlanır.
 • Toprak dinlendirme derdi ortadan kalkar.
 • Topraklı tarıma göre daha kısa sürede mahsul elde edilir.
 • Topraklı tarıma nazaran hastalık oranı düşüktür.
 • Daha çevreci bir yöntem olduğu için mazot kullanımı söz konusu değildir.
 • Yabancı otlar ile uğraşma derdi ortadan kalkar.
 • Topraklı tarıma göre mahsuller daha temiz, ticari işletmeler adına otomasyona daha uygundur.
 • İş gücü ihtiyacı azalır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu