Şifalı Bitkiler

Taze Zencefilin Faydaları ve Zararları

Özellikle kış aylarında çoğu kişinin evinden eksik etmediği, her alanda şifa kaynağı olarak kullanılan taze zencefilin faydaları ve zararları konusu her zaman gündemdeki yerini korumaktadır.

Basit bir karın ağrısından tutun da; boğaz ağrısı, solunum yolu rahatsızlıkları, mide bulantısı gibi rahatsızlıklarda doğal bir ürün olarak zencefil; hem taze olarak hem de kurutulmuş toz şekilde tüketilmektedir.

Zencefilin faydaları denildiğinde ilk aklımıza gelen öksürük ve soğuk algınlığına bağlı rahatsızlıklardır. Özellikle bal ile beraber taze zencefil ya da zencefil tozu tüketmek fazlaca tavsiye edilmektedir. Peki, taze zencefilin faydaları ve zararları nelerdir? bu konuda uzmanların önerileri hakkında bilmemiz gerekenler bulunmaktadır.

taze zencefilin faydaları ve zararları
taze zencefilin faydaları ve zararları

Zencefilin Özellikleri

Asya’da baharat ticareti yoluyla Avrupa’ya gelmiş eski Romalılar ve Bizanslılar tarafından kullanılmış bir bitkidir. Çin tıbbında ise geleneksel olarak 2000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar gelen zencefilin başta solunum yolu ve mide rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa faydası bulunmaktadır. Antimikrobiyal, antifungal, antiviral özelliği sayesinde iltihap önleyicidir. Kolesterolü düşürmekte ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Zencefil Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Mide Bulantısı: Yapılan araştırmalarda deniz tutmasına bağlı oluşan mide bulantısına karşı ve ameliyat sonrası bulantıya zencefilin iyi geldiği saptanmıştır. En etkili olduğu alan ise hamileliğe bağlı oluşan mide bulantısıdır. Ayrıca kemoterapi gören kanser hastalarındaki bulantı ve kusmayı da hafifletmektedir.

Kas ve Eklem Ağrıları ile Kireçlenme: Egzersize bağlı oluşan kas ağrısına karşı zencefilin antienflamatuar özelliği sayesinde iyi geldiği belirtilmektedir. Diğer taraftan kireçlenme sonucu eklem ağrılarına karşıda zencefil tavsiye edilmektedir.

Şeker Hastalığı ( Diyabet): Tip 2 diyabet hastalığı olan 41 kişi üzerinde 2 gr zencefil tozu ile çalışma yapılmış ve bu kişilerin kan şekeri değerleri %12 azalmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde zencefilin kan şekerini düşürmede etkisi olduğu belirtilmektedir.

Enfeksiyonlara Karşı Zencefil Kullanımı: Antiseptik özelliği bulunan zencefil mide ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve vücudun enfeksiyon durumunda daha hızlı toparlanmasını sağlamaktadır.

Saç Bakımı: Saç köklerini güçlendirerek yeniden parlak bir görünüm elde etmek isteyenler zeytinyağı ile 2 yemek kaşığı zencefili karıştırarak saç diplerine masaj yapabilir.

Zencefilin Afrodizyak Etkisi: Hem vücut ısısını hem de kalp atışını hızlandıran zencefil cinsel ilişki esnasında sinirlerin duyarlılığını çoğaltmaktadır. Aynı zamanda doğurganlık şansını da artırmaktadır.

Kanser: İçerdiği gingerol maddesi sayesinde zencefil başta kolon kanseri olmak üzere pankreas, meme ve yumurtalık kanserlerine karşı etkili bir bitkidir.

Zencefil Nasıl Tüketilir?

Taze halde olduğu gibi zencefil kurutulmuş şekilde toz biçiminde baharat olarak ta tüketilmektedir. Aynı zamanda tablet şeklinde damlaları ve kapsülleri de gıda takviyesi olarak bulunmaktadır. Kas ağrıları ve böcek ısırıkları için zencefil yağı da kullanılabilir. Zencefili sade olarak tüketebileceğiniz gibi bazı ürünlerle karışım haline getirerek te kullanabilirsiniz. Örneğin zencefil bal limon karışımı yaparak bunu düzenli şekilde kullandığınızda birçok faydasını görebilirsiniz.

Bunun yanında zencefil sabun ve kozmetik ürünlerinde esans olarak kullanıldığı gibi ilaç sektöründe de yerini almaktadır. Ayrıca müshil ve gaz giderici ilaçlarda da bileşen olarak zencefil kullanılır.

Taze Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Aşırıya kaçmamak kaydıyla taze zencefil çayı tüketmek oldukça faydalıdır. Günde 1-2 bardak taze zencefil çayı tüketmek yeterlidir. İsteyenler toz zencefil çayı olarak ta tüketebilirler. Günde 1 fincan zencefil çayı tüketmek hazımsızlığa iyi gelmektedir. Peki, taze zencefil çayı nasıl yapılır:

  • Kök zencefil iyice temizlenip kabuğu soyulduktan sonra ince ince dilimlenir.
  • Bir miktar su dilimlenen zencefil ile birlikte ocağa koyulur. 1 fincan çay için 2-3 dilim taze zencefil yeterlidir.
  • 5-10 dakika kaynattıktan sonra hazır olan zencefil çayı içerisine bal ve limon ilave ederek tüketilebilir.
taze zencefilin faydaları ve zararları
taze zencefilin faydaları ve zararları

Zencefil Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zencefilin yararları ile birlikte zararları da bulunmaktadır. Aşırı şekilde tüketilmesi sonucunda bazı yan etkilere neden olabilir. Zencefilin zararları şu şekildedir:

  • Bazı kişilerde zencefil tüketimi safra üretimini artırarak safra taşı oluşmasına neden olmaktadır.
  • Mide ve bağırsak sorunlarına neden olmakta ve tansiyonu düşürebilmektedir.
  • Kan seyreltici özelliği bulunduğundan dolayı kanama bozukluğu olan kişilerin zencefil tüketmemesi gerekir.

Zencefili Kimler Kullanmamalıdır?

  • 2 yaş altındaki çocuklar zencefil tüketmemelidir.
  • Kan sulandırıcı etkisi olduğu için kan sulandırıcı ilaç kullananlar kesinlikle doktora danışmadan zencefil kullanmamalıdır.
  • Tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle tansiyon hastaları da doktor onayı almadan zencefil tüketmemelidir.
  • Şu ana kadar zencefilin hamileler üzerinde yan etkisi görülmese de fazla zencefil kullanımı düşüğe neden olabilir. Bu yüzden doktora danışmasında fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: İyot Damlasının Faydaları ve Zararları

Sıkça Sorulan Sorular

Zayıflamak İçin Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Taze zencefil ile limon kabukları 2 litre su içerisinde kaynatılarak, ilave olarak içerisine rulo tarçın eklenir ve 10 dakika kadar demlenir. Ilımaya başladıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı kadar bal ilave edilerek ara öğünlerde 1 su bardağı kadar tüketilirse zayıflamaya yardımcı olur.

Zencefil Çayı Fazla Tüketilirse Ne Olur?

Zencefil çayının fazla tüketilmesi halinde ishal, göğüste yanma hissi, ağızda tahriş gibi yan etkiler görülebilir. Kapsül halinde fazla tüketilmesi durumunda midede şişkinlik, ekşime ve gaza neden olabilir.

Zencefil Çayı Baş Dönmesi Yapar mı?

Zencefil tüketiminin aşırı tüketilmesi bazı yan etkilere neden olmaktadır. Bunların başında da doğal olarak baş dönmesi de yer almaktadır. Bu nedenle günde 2 fincan kadar zencefil çayı tüketmek yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu