Sağlık

Tavuklar İçin Ev Yapımı Antibiyotik

Tavuklar İçin Ev Yapımı Antibiyotik, Tavukların yumurtlaması için ilaç kullanımına zaman zaman ihtiyaç duyulabilir. Çeşitli hastalıklar nedeniyle yumurtlama performansı düşen veya tamamen kesilen tavukların yaşadıkları soruna yönelik tedavilerin uygulanması gerekir. Veteriner hekim desteği almadan herhangi bir uygulama yapmak tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Tavukların hasta olmaması için en öneli yöntem aşıdır. Aşı sayesinde kümes hayvanlarının birçoğu hastalıklara karşı korunmaktadır. Tavuklar için ev yapımı antibiyotikler bilinçsizce uygulanırsa ciddi zararlar vermesi mümkündür.

Tavuklar İçin Ev Yapımı Antibiyotik

Tavuklar İçin Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

Tavukların yumurtlaması için doğal yöntemler kullanılabileceği gibi bazı basit rahatsızlıklara karşı da doğal ürünler ile ilaçların hazırlanması da mümkündür. Ancak bilinçsiz bir şekilde uygulanması tavukların telef olmasına da neden olabilir. Bu nedenle emin olmadığınız veya veteriner hekim tarafından tavsiye edilmeyen yöntemlere başvurmaktan kaçınmanız önerilmektedir.

Tavukları için doğal antibiyotik hazırlamak isteyenler şu tarifi uygulayabilirler:

  • 5 litre suyun için 1 çay bardağı sirke (elma/üzüm) eklenir.
  • 6 diş sarımsak parçalara ayrılarak ve daha küçük boyutlara getirerek su ve sirke ile karıştırılır.
  • 1 adet soğan küçük paralara ayrılarak karışımın içine eklenir.

Sarımsak, soğan ve sirke başlı başına doğal bir antibiyotik olarak tanımlanır. Bu sayede tavuklarınızı birçok hatalığa karşı koruyabilir ve bağışıklıkları güçlendirebilirsiniz.  

Tavuk İshal İlacı

Tavuklarda ishale doğal çözüm için yem tercihlerinin gözden geçirilmesi gerekebilir. Kümes hayvanlarının birçoğu farklı nedenlere bağlı olarak ishal sorunu yaşayabilir. Bu kapsamda tavuklarda, güvercinlerde ve hindilerde genelde birçok kümes hayvanı için onexidin – K Antikoksidial Kanatlı Premix ilacı kullanılmaktadır. Hemen hemen tüm kanatlı kümes hayvanlarında görülen ishal tedavisinde bu ilacın yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Kümes hayvanlarında koksidiyozis hastalığını, kanlı ishali önleyerek gelişimi de hızlandırmaktadır. Tavuklar hastalıklara karşı oldukça hassas oldukları için ishalin nedenlerinin belirlenmesi ve buna göre bir tedavi belirlenmesi gerekecektir. Uzman desteği almanız son derece önemlidir.  

Tavuklar İçin Ev Yapımı Antibiyotik

Tavuk Antibiyotik İlacı

Tavuk antibiyotik isimleri günümüzde kümes hayvanlığı ile uğraşan birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ancak her bir ilaç farklı hastalık için kullanılacağı için hayvanlarınızın hangi soruna sahip olduğunu iyi tespit etmeniz gerekir. Aksi takdirde uygulanacak ilaç tedavisi kötü sonuçlar doğurabilir.

Kanatlı hayan üretiminde kullanılan ilaçlar ve antibiyotik isimlerinden bazıları ise şunlardır:

  • Bambermisin
  • Aminoglikozitler
  • Beta – Laktam
  • Lonophores
  • Makrolitler
  • Linkozaidler

Bağırsak enfeksiyonları, bakteri hücre duvarlarının sentezinin önlenmesi, penisilin ve sefalosporin cinslerinde gibi oldukça geniş bir alanda söz konusu ürünler kullanılabilir. Kullanmadan önce uzman tavsiyesi ile uygun antibiyotik seçilmeli ve tavsiye edilen dozda kullanılmalıdır.

Hasta Tavuklara – Civcivlere Ne Verilir?

Tavukların yumurtlaması için ilaç kullanmak yerine doğal yöntemler tercih edilebileceği gibi hastalıklara karşı dirençlerinin artırılması için de bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Tavuk ya da civcivlerin hasta olduğu fark edildiğinde çok fazla temas etmekten kaçınmak gerekmektedir. Hasta civcivler için uygun olan yemler tercih edilebilir. Özellikle vitamin açısından zengin yemler bu dönemde kullanımı önemlidir.

Son derece hassas bir hayvan olan tavuklar, yine doğru beslenme ve bakım koşullarında en iyi verimi sağlayacaktır. Tavuklar için ev yapımı antibiyotik hazırlayarak bağışıklığın güçlenmesi sağlanabilir. Buna ek olarak vitamin yönünden zengin uygun yemler de kullanılması gerekmektedir. 

Tavuklar İçin Ev Yapımı Antibiyotik

Yumurta Üretiminin Artması İçin Yem Rasyonu

Yumurta verimini artıran yiyecek ve yemlerin kullanımı uygun rasyonda yapılmazsa istenen verim alınamayacaktır. Tavukların yemi yani beslenmesi yumurta üretimi için en önemli unsurdur. Buna ek olarak uygun bir yem rasyonu gerekecektir. Yem karışımında %15 – 18 arasında protein, %3 oranında da kalsiyum ile yeterli miktarda karbonhidrat, vitamin ve mineral maddelere yer verilmesi gerekmektedir. Tavuk cinsine göre de bu rasyonlarda farklılıklar görülebilir.

İçme Suyunun Yumurta Üretimine Etkisi

Tavukların yumurtlaması için ne yapılır sorununun yanıtı için oldukça geniş bir kapsamda değerlendirme yapılmaktadır. Her canlıda olduğu gibi sağlıklı yeme içme alışkanları kaliteli ve verimli bir yaşam için önemlidir. Tavuklar genelde yedikleri yemin 2 katı kadar su tüketmektedir. Çok su tüketmeleri nedeniyle her zaman suluklarının taze ve temiz su ile dolu olmasına özen göstermek yumurta verimini artıracaktır.

Tavuk yumurtası oluşumunda suyun etkisi son derece yüksektir. Düşük oranda ve kalitesiz su tüketen tavukların yumurta verimi bir hayli düşecektir. Verimi ciddi bir şekilde artırmak ve takip etmek için tavuklarınızın su tüketimine yönelik rapor tutmanız önerilmektedir.

Kümes Bakımı ve Temizliği

Kışın tavuk bakımı çok daha zor olacağı için özellikle bu aylarda daha fazla özen göstermek gerecektir. Kümeste yeterli folluk olması ve ortamın uygun olması yumurta verimini artıracaktır. Yumurta üretimini artırmak için en önemli unsurlardan biri yaşam alanlarının düzenli ve temiz olmasıdır. Ayrıca burada altıkların nemli olmamasına özen göstermek gerekiyor. Nemli altlıklar nedeniyle tavuklarda ciddi rahatsızlıklar görülebilir.

Kümeslerin bakımsız olması tavuklarda ayrıca başka birçok hastalığa da yol açacaktır. Bu tür sorunlardan korunmak ve yumurta verimini artırmak için mutlaka kümse bakımı ve temizliğinin yapılması gerekmektedir.

Tavuklar İçin Ev Yapımı Antibiyotik

Tavuk Ne Yerse Daha Çok Yumurtlar?

Tavukların yumurtlaması için acı biber yapılan son araştırmalara göre verimi artırmıştır. Yemlerine acı kırmızı biber ilave edilen tavukların karın içi yağ miktarının azalması ile veriminin arttığı görülmüştür. Tavuklar için ev yapımı antibiyotik gibi koruyucu önlemler de alarak verimi artıcı işlemler yapılabilmektedir.  

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu