Tarım

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yedirmeli?

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yedirmeli? Tavukların yumurtlaması için doğal yöntemler arasında en önemlisi yem rasyonunun doğru ayarlanmasıdır. Buna ek olarak yaşam alanlarının da uygun hale getirilmesi son derece önemlidir. Acı biberin yeme belirli oranda karıştırılmasının etkili bir yöntem olabileceği aktarılmaktadır. Tavuklardan en ideal yumurta verimini almak için genelde yerel ırklar ve köy tavukları için yem olarak sadece buğday tercih edilebilir. Buğday tek başına bile tavuklar için iyi bir ürün olacaktır. Tavuk yumurtlaması için verilmesi gereken gıdaların yanı sıra ortam koşullarının da uygun olması son derece önemlidir.

Yumurta Verimini Artıran Yiyecekler

Tavukların yumurtlaması için acı biber son dönemde yapılan saha araştırmalarında öne çıkmayı başarmıştır. Yemlerine acı kırmızı biber ilave edilen yetişkin yumurtacı tavuklar, tavuklarda karın içi yağ miktarını azalttığı için yumurta verimine olumlu katkı sunduğu ifade edilmektedir. Yumurta verimi için bu durum önemli olarak görülmektedir.

Tavukların yumurtlama verimini artırması açısından destek olan yiyecekler arasında buğday ilk sırada yer alacaktır. Ancak tek başına bu yeterli değildir. Yem rasyonuna göre şu unsurlar mutlaka yem içeriğinde ayarlanmalıdır:

  • %15 – 16 Protein
  • %3 Kalsiyum
  • Karbonhidrat
  • Vitamin ve Mineraller

Yumurta verimini artırmak için ayarlanacak tüm bu unsurların tavuk cinsine göre belirlenmesi gerekebilir. Buna ek bazı takviye edici unsurlar da kullanılabilir.

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yedirmeli?

Tavuklar Neden Yumurtlamaz?

Tavuk yumurtlaması için yapılan tarif gibi temel uygulamalar dikkate alınmasına rağmen yumurtlamayan tavuklarda farklı sorunlara bakılabilir. Bu sorunlar arasında özellikle kümes ortamına bakılması gerekecektir. Tüy dökümü, mevsimsel geçişler ve kış aylarında görülen doğal birçok etken tavukların metabolizmasında düşüş yaşanması nedeniyle yumurtlama verimi düşecektir. Bu nedenle kış ayları çoğu aman yumurta veriminin düştüğü zaman dilimi olarak değerlendirilmektedir. Sadece mevsimsel koşullar değil, aynı zamanda bakım koşullarının da uygun olmaması ve doğru bir yemleme yapılmaması halinde de yumurta verimi düşecektir.  

Tavuklar Ne Yerse Yumurtlar?

Gezen tavuk yumurta verimi artırma yöntemleri arasında yine yem düzeni en temel unsur olarak karşımıza çıkacaktır. Tavukların kalsiyum açısından da desteklenecek gıdaları tüketmesi yumurta verimini artırabilir. Buna ek olarak protein ve karbonhidratlara ek olarak vitamin ve mineral dengesinin de düzgün biçimde hazırlanması gerekmektedir. Doğru bir yem düzenlemesi ve su tüketimlerinin sağlanması ile yumurtalama verimi artırılabilir.

Tavukların Yumurtlaması İçin Ne Yapmalı?

Tavuğun yumurtlaması için hazırlanmış yer son derece önemlidir. Yeterli folluk sayısının olması, uygun kuluçka ortamının sağlanması ve güvenli alan oluşturulması bu dönemde önemlidir. Buna ek olarak beslenmenin de uygun şekilde yapılması gerekir. Tavuklarda beslenme kadar su tüketimi de yumurtlamaya yardımcı olacaktır. Genelde tavuklar tükettikleri yemin 2 katı kadar da su tüketmektedir. Temiz su verilesi kalitenin artmasını sağlayan temel faktörler arasında yer almaktadır. Suluklarında mutlaka taze ve temiz su bulunması gerekir.

Tavuk yumurtası oluşumunda suyun etkisi yüksek olması nedeniyle ticari olarak yumurta üretimi yapmak isteyenlerin mutlaka uygun şekilde raporlama yapması gerekmektedir. Su tüketiminin düşmesi halinde yumurta üretimi de aynı oranda düşüş gösterecektir.

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yedirmeli?

Tavuk Nasıl Yumurtlar?

Tavuklarda yumurtlama işlemleri fizyolojik olarak incelendiğinde, infindibulum bölümünde, yumurtanın ovum adı verilen ve sarısının meydana geldiği işlem yer almaktadır. Söz konusu bölümde gerçekleşen döllenme ile yumurtlama meydana gelebilir. Ancak bu bölümde döllenme gerçekleşmemiş olsa bile tavuk yumurta verecektir. Döllenme gerçekleşmediği için bu yumurtadan civciv alınamayacaktır. Bu yumurtalar günümüzde tüketilen yumurtalar arasında yer almaktadır. İnfindibulumda döllenme sağlanan yumurtalar ise civciv verecektir. Tavuk yumurtlaması için uygun ortamın sağlanması ve düzenli beslenme yeterli olacaktır.  

Tavukların yumurtlama döneminde en az 15 saat gün ışığına ihtiyaçları vardır. Kışın bu süreler 9 – 10 saate kadar düştüğü için yumurta verimi düşmektedir. Diğer çevresel şartlar da bu verimi düşürmektedir. Sağlıklı şekilde tavuğun yumurtlaması için gün ışığından yararlanma ve ihtiyaç halinde yapay ışıklandırma unsurlarının kurulması gerekebilir.

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yedirmeli?

Yeterli Sayıda Folluk Bulunması

Yumurta verimini artıran vitaminler kadar uygun yumurtlama koşullarının da sağlanması gerekmektedir. Eğer folluk sayısı az ise tavuklar yerde yumurta yapak zorunda kalabilir. Bu durum yumurtanın sağlam kalmasının önünde bir engel teşkil edecektir. Bu nedenle folluk sayısının yeterli olmasına mutlaka özen göstermeniz gerekmektedir. Follukların olmaması halinde yerde yumurta yapacak tavuklar yumurtalarını da yeme gibi kötü alışkanlıklar da kazanabilir. Bu nedenle kümesin uygun olması gerekmektedir.

Yumurtlama için ışık da son derece önemlidir. Eğer tavuklar gün boyunca yeterli ışık alamıyorlarsa yapay aydınlatmaların kurulması mümkündür. Doğal ışıktan yararlanarak yumurtlamanın desteklenmesi daha faydalı olacaktır. Ancak çoğu zaman salon ışığı kontrolünün de yapılması gerekecektir.

Tavuk Yumurtlaması İçin Ne Yedirmeli?

Yumurta Üretimini Artırmak İçin İlaç Kullanımı

Tavukların yumurtlaması için ilaç günümüzde yaygın olarak kullanılsa da kimyasal ürünlerin tercih edilmesi önerilmemektedir. Özellikle organik yumurta üretimi gerçekleştiren kişilerin bu tür ilaçlar kullanmak yerine doğal karışımlar ve özel yem rasyonları yaparak verimi doğal yollar ile artırması da mümkündür.

Günümüzde yumurta üreticileri tarafından yumurta verimini artırmak için kullanılan birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Öte yandan bazı takviye edici ilaçlar ile tavukların olası hatalıklara karşı korunmaları ve bağışıklığının da güçlendirilmesi mümkündür. Tavuk yumurtlaması için tercih edilecek ilaçların veteriner hekim kontrolünde ve tavsiyesinde olması daha verimli olacaktır.

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu