Evcil Hayvanlar

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur? Sultan papağanı vücut dili sahiplerine birçok şey anlatıyor olabilir. Mutluyken, huzursuzken ya da korkuyorken diğer birçok canlıda olduğu gibi bu duygularını farklı şekilde dışa vuracaktır. Diğer pek çok kuş türüne göre daha hassas ve duygusal yapıları ile dikkat çeken sultan papağanı, mutlu olduğunda öterek, yanınıza gelerek veya kendi kendine oyun oynayarak mutluluğunu gösterecektir.

Tüm canlılar ilgiye ve sevgiye muhtaçtır. Sultan papağanı gibi bazı özel türler ise sahipleri tarafından çok sık ilgi görmek ister. Bu nedenle ilgiyi eksik etmediğiniz sürece sultan papağanı mutlu olacaktır. Sultan papağanı mutlu olduğu zaman genelde çevresine de pozitif bir enerji yaymaktadır. Sultan papağanlarının mutluluğu basit bir ilgi ile sağlanabilir.

Sultan Papağanı Ne Yer?

Evde sultan papağanı beslemek isteyenlerin uygun ortamı sağlamaları son derece önemlidir. Kaliteli yemlerin tercih edilmesi, hareket özgürlüğüne sahip bir alan yaratılması ve temiz bir kafese sahip olması son derece önemlidir. Yabancılara karşı her zaman mesafeli olan bu kuşlar, sahiplerine karşı da oldukça bağlıdır. Doğal yaşam ortamlarında sultan papağanları genelde tohumlar, meyveler ve böcekler ile beslenmektedir. Günümüzde ev kuşları arasında yer alan sultan papağanı, kendi türlerine uygun yemler kullanılarak beslenebilir.

Sultan papağanı genelde şu yiyecekleri tercih edecektir:

 • Darı dalı,
 • Ay çekirdiği,
 • Meyveler,
 • Meyve nektarları,
 • Havuç,
 • Koçanlı mısır,
 • Brokoli vb.

Meyve sebzeler ile arası iyi olan bir kuş türü olan sultan papağanı, sadece bu tür ürünler ile beslenmemelidir. Düzenli olarak uygun yemlerin her zaman kafesinde bulunması gerekir. Sultan papağanı için yem seçerken içinde darı dalı, ay çekirdeği, kara buğday gibi ürünlerin bulunduğu yemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Her ne kadar ay çekirdeğini çok sevseler de aşırı tüketimi karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

Sultan Papağanı Özellikleri

Sultan papağanı özellikleri diğer kuşlardan farklıdır. Birçok yönden kedine has karakteri, görünümü ve özellikleriyle dikkat çekmektedir. Sultan papağanın genel özellikleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Gri, beyaz ve sarı renkte olurlar,
 • Küçük boyutludur.
 • Ortalama 20 yıl yaşam süresine sahiptir.
 • Konuşma ve ıslık çalma becerisine sahiptir.
 • Sıcakkanlı ve çoğu zaman sosyal varlıklardır.

Kökeni itibariyle sultan papağanı diğer birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan Avustralya kökenlidir. Birçok papağan türüne göre çok daha az maliyetlere sahiptir. Bakım ve beslenmesinde bazı kriterlere dikkat ederek uzun yıllar mutlu bir hayat sürmeleri sağlanabilir. İlgiden ve oyundan çok hoşlandıkları için mutlaka uygun oyun alanını ve ilginin gösterilmesi gerekmektedir.

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

Sultan Papağanı Bakımı

Sultan papağanı bakımı ve eğitimi için kuşun size güven duyması ve yeteri kadar ilgi görmesi gerekmektedir. Yaşam alanları sultan papağanı için son derece önemlidir. Bu nedenle sultan papağanı beslemek isteyenlerin mutlaka geniş ve büyük kafesler tercih etmeleri, sık sık kafes dışına çıkmalarına da izin vermeleri tavsiye edilmektedir. Kafes içine de mutlaka ayna veya tüneyeceği diğer oyuncakları da eklemeniz fayda sağlayacaktır. Birden fazla yemek ve su kabına sahip olması da önemli bir etkendir.

Sultan papağanı eğitimi son derece sabır gerektiren bir iştir. Son derece zeki ve taklit yetenekleri yüksek olan bu hayvanlar kolayca konuşabilir. Sürekli konuşmak ve öğrenmesini istediğiniz kelimeleri sürekli yanında tekrara etmek etkili bir metot olacaktır. Sultan papağanın öğrenmesini istediğiniz kelimeleri art arda tekrarlamak yerine tüm kelimeler yerine sırayla tek tek bu kelimelerin öğretilmesi tavsiye edilmektedir. Sultan papağanlarının mutluluğu için uygun ortam sağlandıktan sonra eğitimleri de kolaylaşacaktır.  

Sultan Papağanı Ne Kadar?

Sultan papağanı fiyatı türüne göre değişebilir. Türkiye’de en çok beslenen papağan türlerinden biri olması nedeniyle fiyatları da buna göre belirlenmektedir. En ucuz papağan fiyatları 300 TL ile başlarken türlere göre 10 bin lira ve üzerine kadar papağan fiyatları değişebilir. Sultan papağanı fiyatları ise genelde 400 TL ile 1.000 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatın altında veya üzerinde de fiyatlar görülebilmektedir.

Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

Sultan Papağanı Neden Tıslar?

Sultan papağanı konuşma belirtileri sahiplerinin gösterdiği ilgiye göre kısa süre içinde görülebileceği gibi daha uzun sürede de görülebilir. Sultan papağanı genelde çok duygusal ve çekingen bir hayvandır. Bu nedenle korktuğunda ya da savunmaya geçtiğinde tıslar ve ısırmaya çalışabilir. Yeterli ilgi görmediği takdirde sahipleriyle de bağ kurması zorlaşacaktır. Bu durum hırçınlaşmasına ve kendine zarar vermeye kadar gidebilir. Tıslama sorunu genelde stresli olduğu zamanlarda ortaya çıkacaktır. Hassas canlılar olması nedeniyle sultan papağanı özellikle ilk aylarda yeterli ilgiyi görmeli ve sevdiği yiyecekler tercih edilerek uygun yaşam alanının oluşturulması gerekmektedir.

Sultan Papağanı Nelerden Hoşlanır?

Papağanların hareketlerinin anlamaları genelde duygularını belli etmektedir. Genelde basit taleplerinin karşılanması sultan papağanlarını mutlu edecektir. Sultan papağanını mutlu edecek bazı ipuçları ise şöyle sıralanabilir:

 • Sert malzemelerden yapılan oyuncaklara sahip olması,
 • Geniş bir kafesi ve kendine ait yaşam alanı olması,
 • Yem ve suyunun her zaman taze olması,
 • Sürekli ilgi görmesi,
 • Kafesinin konumunun da doğru şekilde ayarlanması vb.
Sultan Papağanı Nasıl Mutlu Olur?

Sultan papağanı ayrıca meyve ve sebze tüketmeyi de severler. Yemlerinin yanı sıra ara ara kendi yediğiniz ve kuşunuzun da seveceği yiyeceklerden ona kendi elinizle vermeniz aranıza güven oluşmasını da sağlayabilir. Sultan papağanlarının mutluluğu için sahiplerinin ilgi göstermesi çoğu zaman yeterli olmaktadır.

Tavuklar İçin Ev Yapımı Antibiyotik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu