Evcil HayvanlarKedi

Somali Kedisi Karakter Özellikleri ve Bakımı

Somali kedisi diğer adıyla ‘’Habeş Kedisi’’ adıyla bilinen mutasyona uğrayan bir kedi türüdür. Bu yüzden bazı hastalıklara yatkın bir kedi cinsidir. Alerjik yatkınlığa bağlı hastalıklara karşı özellikle korunması gerekmektedir. Aşıları aksatılmamalı ve hijyen kuralları önemsenmelidir.

Somali Kedisinin Özellikleri

En belirgin özelliği evcil hayvanlarla uyumlu olmalıdır. Aynı zamanda köpeklerle de iyi anlaşabilmektedir. Sahipleriyle kısa süre içerisinde duygusal bağ kurmaktadır. Hem acıktığında hem de ilgi görmek istediğinde ilgi çekici şekilde ses çıkarmaktadır. Çocuklar ile arası oldukça iyi olan Somali kedisi zeki ve meraklı canlılardır. Bulundukları her ortama kısa süre içinde adapte olabilirler.

Sahipleri evde olmadığı zamanlarda keşif gezisine çıkarak ortalığı dağıtabilir. Bazı durumlarda ilgi çekmek için de bu davranışlarda bulunurlar. Dışarı çıkmak ya da oyun oynamak istediklerinde ses çıkarmaya başlarlar. İlgi görmediği zamanlarda içine kapanan canlılardır.  

Somali Kedisi Özellikleri ve Bakımı - Zootarim

Somali Kedisi Fiziksel Özellikleri

Ağırlıkları erkek ve dişilerde farklılık göstermekte olup yetişkin erkekler 5 kilo kadar olabilir. Dişi kedilerin ortalama ağırlığı ise 3,5-4 kilo arasındadır. Kulakları bazı kedi türlerine göre kepçe ve püsküllü olmasıyla farklılık göstermektedir. Atletik bir yapıya sahip olduğu için kaslı ve güçlüdürler.

Soğuk havalara karşı dayanıklı olmalarına karşılık 10 yaşından sonra sıklıkla hastalanabilirler. Somali kedisi tüyleri yumuşak, gözleri ise büyüktür. Renk olarak ise coğrafya durumuna göre farklı renklerdedirler. Leylak ve mavi renkte olanları ile çikolata ve bakır rengi olanları da vardır. Özgürlüğüne oldukça düşkündürler. Ayrıca Sibirya Orman Kedisi özellikleri hakkında bilgi almak için okuyabilirsiniz.

Somali Kedisi Özellikleri ve Bakımı - Zootarim

Somali Kedisi Genel Özellikleri

 • Soyları Habeş kedilerine dayanmakta olup Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiştir.
 • Orta irilikte tüyleri uzun ve sıktır.
 • Ağırlıkları erkek ve dişi cinsine göre değişmektedir.
 • Çikolata, kızıl tonlarda ve gölgeli renkleri vardır.
 • Avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir.
 • Oldukça hareketli ve enerji doludur.
 • Oyunculuk yetenekleri fazladır.
 • Kapalı alanlarda olmaktan sıkılırlar. Dışarda yaşamayı daha çok severler.
 • Zeki ve inatçı karakteristik özellikleri bulunmaktadır.
 • Dominant ve bağımsız yapıdadır.
 • Yaşadıkları ortama bazı durumlarda çabuk alışır bazı durumlarda zorlanabilir.
 • Sahiplerine oldukça bağlıdır. Özellikle çocuklarla çok iyi anlaşır.
 • Sosyal özelliği oldukça gelişmiş canlılardır.
 • Diğer evcil hayvanlarla olumlu yönde iletişim kurarlar. İnsanlara karşı oldukça cana yakın ve sevecen davranışlar sergiler.
 • Bu kedi cinslerinde kulak ve göz akıntıları oldukça fazla olduğu için kulak ve göz çevresi temizliğine önem vermek gerekir.
 • Ortalama olarak 15 yıl yaşayabilirler.
Somali Kedisi Özellikleri ve Bakımı » Zootarim

Somali Kedisi Bakımı

Diğer evcil kedilerden farklı olarak ev yaşamına uyum sağlama konusunda zorlanabilirler. Beslenme ve uyku zamanları haricinde ev dışında koşarak oyun oynamayı çok severler. Bu nedenle bahçeli evlerde yaşamaya elverişlidir. Cana yakın ve sevgi dolu olan bu kediler yaşadığı ortama ve insanlara kendisini sevdirirler ve bağlılıklarını gösterirler. Evdeki her nesneyi oyuncağa çevirip oyun oynarlar.

Somali kedisi inatçı bir kedi olduğu için bakımı biraz zordur. Yüksek zekâya sahip canlılar olduğu için kendi istediklerini yapma konusunda inatçı davranırlar. Sahibi olarak ona sert davranmak inatlarından vazgeçirmez. Uzun tüylü kediler olan Somali kedisi haftada en az 2-3 defa tüy tarağı ile düzenli olarak taranmalıdır. Kulak ve göz temizliğine de önem verilmelidir.

Somali Kedisi Özellikleri Ve Bakımı Hakkında Herşey | zootarim.com

Beslenme

Somali kedisi beslenme konusunda kuru mama yanında bazı öğünlerde yaş mama ile sağlanabilir. Yemek düzeni ve öğünleri konusuna önem verilmelidir. Sağlık sorunları açısından ev yemekleri vermek oldukça sakıncalıdır. Bazı durumlarda gerektiğinde vitamin takviyesi yapılabilir.

Çocuklar ve Diğer Hayvanlar İle İlişkisi

Diğer hayvanlar ile son derece uyum içerisindedir. Yavru kedi hali itibariyle sosyal olarak yetişmektedir. Çocuklu aileler için oldukça uyumlu bir kedidir. Aynı zamanda yanına başka kedi ve köpek cinsleri arkadaş olarak alınabilir. Çocuklu aileler kesinlikle kedi sahiplenecekse mutlaka bu kedi cinsini tercih etmelidir.

Sağlık Durumu

Hiçbir kalıtsal rahatsızlığı olmayan Somali kedisi gereken bakımları ve kontrolleri yapılırsa ortalama olarak 14 yıl kadar yaşamaktadır.

Eğitimi

Eğitim konusunda çok hevesli bir kedi cinsi olmasa da gereken önem verilirse bazı temel kuralları öğrenebilir. Meraklı ve zeki bir cins olduğu için bazı şeyleri çabuk öğrenirler. Çok hareketli bir kedi olduğundan dolayı pencere ve kapılardan uzak tutulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu