Şifalı Bitkiler

Soğuk Sıkım Üzüm Çekirdeği Yağı Faydaları

Şifa kaynağı bitkiler arasında yer alan üzüm çekirdeği yağı uzmanlar tarafından da sıklıkla tavsiye edilmektedir. Üzüm çekirdeklerinin soğuk pres yöntemiyle elde edilen soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı faydaları konusunda bütün detayları sizler için bu yazımızda derledik.

Genel olarak tıp alanında baktığımızda soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı antioksidan özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda cilt bakımı ve saç bakımındaki faydaları da oldukça fazla olduğu için üzüm çekirdeği yağı kozmetik sektöründe de yer almaktadır. İçerisinde bol miktarda E vitamini içeren üzüm çekirdeği yağı nemlendirici özelliğinden dolayı cildi beslemektedir.

soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı faydaları
soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Ne İşe Yarar?

Yıllar öncesinde olduğu gibi günümüzde de birçok hastalıkta üzüm çekirdeği yağı kullanımı oldukça yaygındır. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi ile birlikte vücuttaki ödemin atılmasını sağlayarak zayıflama konusunda oldukça olumlu sonuçlar almanızı sağlar. Peki, soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı faydaları nelerdir?

 • İçerdiği esansiyel yağ asitleri ve E vitamini sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
 • Kolesterolü düşürücü etkisi sayesinde kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Doku hasarına karşılık olarak hücreleri koruyucu etkisi vardır.
 • Linoleik asit bulundurması sayesinde diyabete karşı da etkilidir.
 • Kan damarlarını ve kılcal damarları onarır ve güçlendirir.
 • Ağrı ve şişmelere karşı oldukça faydalıdır.
 • Kemik hastalıklarına karşı da oldukça etkili bir üründür.
 • Antioksidan özelliği sayesinde üzüm çekirdeği yağı birçok kanser türüne karşı koruma sağlamaktadır. Özellikle kolon, prostat ve akciğer kanseri gibi kanser türlerine karşı oldukça koruyucudur.
 • Alerjik astıma bağlı olan solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
 • Kuru cilde sahip olanlar üzüm çekirdeği yağı sayesinde cildi nemlendirebilir.
 • Ciltteki akne, sivilce gibi durumlarda kullanılabilir ve aynı zamanda egzema gibi ciddi cilt rahatsızlıklarına karşı faydalıdır.
 • Ciltteki gözeneklerin tıkanmasını önlemektedir.
Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir? » Bilgiustam
siyah üzüm çekirdeği yağı faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Saça Faydaları

Saçları güçlendirici etkisi bulunan üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda linoleik asit ve E vitamini içerdiği için saç uzamasını da sağlamaktadır. Eğer sizlerde soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı faydaları konusunda saçınızın uzamasını istiyorsanız; gece yatmadan evvel saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Saçınıza masaj yaptıktan sonra bir havluyla başınızı sarıp yatın. Sabah saçınızı yıkayın. Bu işlemi uyguladıktan sonra saçlarınız güçlenerek parlak bir görünüm elde edecektir.

soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı faydaları saraçoğlu

Üzüm Çekirdeği Yağı Cilde Faydaları

Üzüm çekirdeği tansiyon düzenleyici etkisiyle birlikte tatlı yeme ihtiyacını da gidermektedir. Oldukça makul fiyatı olan soğuk sıkım üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları şu şekildedir:

 • Birçok yağ türüne göre üzüm çekirdeği yağı oldukça hafiftir.
 • Cilde olan faydaları saymakla bitmeyen üzüm çekirdeği yağı özellikle sivilceleri ciltlere etki ederek cildin yapısını düzenlemektedir.
 • Zengin miktarda E ve C vitamini içerdiği için ciltteki yara ve lekeleri hızlı bir şekilde iyileştirir.
 • Bacaklardaki varisin hafiflemesine yardımcı olur.
 • Gözaltındaki yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır.
 • Daha canlı bir yüz görünümü sağlar.
 • Cildi sıkılaştırarak daha taze bir görünüm elde edilmesini sağlar.
 • Cilt adına önemli olan linoeik yağ asidi seviyesi oldukça yüksek seviyededir.
 • Yaraları iyileştirici özelliği bulunan üzüm çekirdeği yağı, cildi besleyerek onarmaktadır.
 • Adeta bir yaşlanma karşıtıdır. Cildi tahriş etmez.
 • Gözaltında oluşan morluk ve koyu halkaların zamanla azalarak yok olmasını sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Gıda takviyesi olarak kullanılabildiği gibi üzüm çekirdeğini kozmetik amaçlı olarak ta kullanabilirsiniz. Eğer gıda şeklinde tüketecek iseniz günde aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketmek yeterli olacaktır. Aynı zamanda yoğurt ve yemeklere ya da salatalara da kullanılabilir. Cilt ve saç bakımı içinde haftada 2-3 defa kullanmak yeterli olacaktır.

İlgili: Keten Tohumu Yağı Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı Yüze Sürülür mü?

Nemlendirici özelliğinden faydalanmak için üzüm çekirdeği yağını kullanırken dikkatli olmak gerekir. Ciltte alerjik reaksiyona neden olabileceğini unutmayınız. Göz çevresinde doğrudan üzüm çekirdeği yağı kullanmak yerine bir nemlendirici içerisine karıştırarak sürmek daha faydalı olur.

Başka bir merak edilen konu ise üzüm çekirdeği yağının gözaltı morluklarına iyi gelir mi? sorusudur. Cildi nemlendirici ve antioksidan özelliği sayesinde üzüm çekirdeği yağının gözaltı morlukları konusunda kullanılabilir yağ özelliğine sahip olduğu söylenmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Zararları

Omega 6 bakımından oldukça zengin bir ürün olduğu için üzüm çekirdeği yağı enflamasyon riski taşımaktadır. Yemek olarak tüketildiğinde ise baş ağrısı ve bulantı gibi yan etkilere neden olmaktadır. Aynı zamanda kolesterol düşürücü ve kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte üzüm çekirdeği yağı kullanılması tavsiye edilmez.

Her ne kadar soğuk pres üzüm çekirdeği yağı kullananların yorumları olumlu şekilde olsa bile hassas ya da alerjik bünyesi olanların üzüm çekirdeği yağı kullanımında dikkatli olması gerekir. Üzüm alerjisi bulunanlar ise kesinlikle üzüm çekirdeği yağı kullanmamalıdır. Deriye direkt olarak uygulandığında kaşıntı ve döküntüye de neden olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Üzüm Çekirdeği Yağı Cildi Beyazlatır mı?

Cildi güneş ve başka çevresel etkilere karşı koruyan üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda cilt tonunun eşitlenmesini sağlayarak cilt beyazlatma konusunda da olumu etki sağlamaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Hangi Cilt Tipine Uygundur?

E vitamini ve Omega 6 bakımından zengin içeriğe sahip olan üzüm çekirdeği yağı bütün cilt tiplerine uygun özelliği sayesinde cilt problemlerine çözüm sunmaktadır. Özellikle yağlı ciltler adına nem oranını dengeleme özelliği taşımaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Kırışıklıklara İyi Gelir mi?

Yaş ilerledikçe yüzümüzdeki artan ve daha da belirgenleşen kırışıklıklar için üzüm çekirdeği yağı oldukça faydalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu