Apiterapi

Siyah Balın Faydaları Nelerdir?

Bal çeşitleri arasında son zamanlarda gündeme gelen ürünlerden birisi de siyah baldır. Peki, siyah balın faydaları nelerdir? sorularını merak ediyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bal arıları tarafından besin kaynağı olarak ıhlamur, meşe, çam ve ladin ağaçlarındaki böcek türlerinin salgıladığı ürün sayesinde; bu salgının arılar tarafından toplanarak kovana taşınması sonucu elde edilen bala siyah bal adı verilir. Bu balın özellikleri ve faydaları konusunda daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Diğer ballara nazaran siyah bal daha az şeker içermektedir. Tadı ise genel olarak bir acıdır. Koyu kahverengi tonlarda renge sahiptir. Balın koyu renkli olması ise onun antioksidan değerlerinin daha yüksek olduğunu bizlere göstermektedir.

İçerik olarak sodyum, demir, mineral ve magnezyum bakımından fazlaca zengin bir bal çeşididir. Aynı zamanda çok sayıda vitamin ve aminoasit barındırmaktadır. En belirgin özelliği ise siyah balda donma yani kristalleşme meydana gelmez.

siyah balın faydaları nelerdir?
siyah balın faydaları nelerdir?

Siyah Balın Faydaları Nelerdir?

Sağlık açısından birçok faydası bulunan siyah balın faydaları nelerdir? gelin sizlerle beraber başlıklar altında detaylı bir şekilde inceleyelim:

Sindirim Sistemine Faydası

Sindirim sistemini düzenleyen siyah bal aynı zamanda arı sütü gibi nörolojik açıdan bizlere büyük fayda sağlamaktadır. Hafızayı güçlendirmekte ve bununla birlikte sinir sistemini destekleyici rol oynamaktadır.

Bağırsaklara Olan Faydaları

Bağırsak florasını düzene sokmakta ve faydalı olan bakterilerin gelişmesini sağlamaktadır. Her ne kadar bizler dengeli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etsek dahi; hem yararlı hem de zararlı birçok bakteri yer alır. Aynı zamanda kullandığımız bazı ilaçların yan etkileri ve stres faktörü de bağırsak düzenimizin bozulmasına sebep olur.

İşte bu balın içerisinde yer alan oligosakkaritler; bağırsaklarımızdaki faydalı bakterilerin sayısını artırmaktadır. Sindirim sistemimizi onararak kolit problemlerinin meydana gelmesini de engellemektedir. Bu sebeple bu ürünün bağırsaklara olan faydaları oldukça fazladır.

Sporcular Üzerine Etkisi

İçerisinde zengin miktarda vitamin ve mineral barındıran siyah bal; adeta bizler için doğal bir takviyedir. Bu sebeple de günlük spor aktiviteleri yapan ve enerji ihtiyacı olanlar içinde büyük fayda sağlar. Düzenli şekilde sporla uğraşan kişiler bu balın içeriğindeki; yüksek miktarlı potasyum ve manganez sayesinde performansları artar. Özellikle sporcular için siyah bal bir enerji kaynağıdır. Mineral eksikliğini gidermekte ve diyetle birlikte spor yapan kişiler için oldukça avantajlı ve faydalı bir üründür.

Antioksidan Özelliği

Vücudumuzdaki serbest radikaller nefes ve sindirim gibi fonksiyonlar sonucunda üremektedir. Antioksidanlar da DNA ve hücrelere zararı olan serbest radikallerin oluşumunu engeller. Bu serbest radikaller özellikle aşırı yağlı ve işlenmiş ürünlerde daha çok bulunmaktadır.

Cilt hücrelerinin hasarlanmasına neden olmakta ve cildimizin erken yaşlanmasına sebebiyet vermektedir. Yüksek antioksidan özelliği sayesinde siyah bal; bu serbest radikallerden vücudumuzu arındırmaktadır. Böylece cilt sorunlarının ortadan kalmasına büyük fayda sağlamaktadır.

Siyah Balın Cilde Faydaları

Eğer sizlerde cildinizin daha genç ve pürüzsüz, sağlıklı görünmesini isteyenlerdenseniz; alternatif kozmetik ürünleri ile birlikte siyah bal tüketebilirsiniz. Eski çağlardan beri bal özellikle cilt maskesi olarak yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Günümüzde de hala balı cilt için kullanan birçok kadın yer almaktadır.

Zaten bazı kozmetik ürünlerinin içerisinde de bal ve arı sütü gibi arı ürünleri yer almaktadır. Klepatranın bile güzelliğinin sırının doğal bal kullanmasında saklı olduğunu söyleyenler vardır.  Bal içerisinde yer alan flavanoid ve antioksidan gibi bileşenler cilde büyük fayda sağlar. İşte bu siyah balın bileşen değerleri diğer ballara göre daha yüksektir. Bu sebeple siyah balın cilde faydaları da oldukça fazladır.

Nemlendirici özelliği ile cildimizin yaşlanmaya bağlı meydana gelen kırışıklarını azaltmaktadır. Nem seviyesini dengede tutmakta ve cildimizin yeniden inşa edilmesinde büyük fayda sağlamaktadır. Özellikle kuru cilde sahip olan siyah balı nemlendirici olarak kullanmalıdır.

Aynı zamanda ölü cilt hücrelerinden cildimizi arındırmaktadır. Cildin daha parlak ve genç görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Cildimizin yapısını büyük oranda destekleyen kolajenler; yaşımızın ilerlemesiyle birlikte azalmaktadır. Bu azalma neticesinde cildimizdeki kırışıklıklar artmakta ve sarkmalar meydana gelmektedir.

Cildimizdeki kolajen üretimini artıran siyah bal kırışıklığı ve sarkmaları önlemektedir. Cilt lekelerine karşı da oldukça etkilidir. Cildimizin esnekliğini ve yumuşaklığını da korur.

Evet değerli okurlar. Bu yazımızda sizlere siyah balın faydaları nelerdir? konusunda detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalıştık. Tekrar görüşmek üzere.

Merak ediyorsanız eğer; bal peteklerini nasıl muhafaza ederiz okumak için buraya tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Siyah Bal Nedir?

Kazdağları’nda meşe palamudunun yoğun olduğu yerlerde arıların elde ettiği bala “siyah bal” adı verilmektedir. Siyah balın diğer isimleri “pelit balı” ya da “meşe palamudu balı” olarak adlandırılmaktadır.

Siyah Balın Kansere Etkisi Var mı?

Yapılan araştırmalar neticesinde Kazdağları’nda üretilen siyah balın kanser hücrelerini öldürücü etkiye sahip olduğu ortaya koyulmuştur. İçerik analizi yapıldığında Siyah balın fenolik içeriği bakımından diğer ballara göre 3 kat daha fazla etkili olduğunu belirtmişlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu