Arivehayat

Siyah Bal Astıma ve Koaha İyi Gelir Mi?

Eğer hatırlarsanız daha evvelki yazımızda sizlere siyah bal hakkında önemli bilgiler vermiştik. Birçok faydası bulunan siyah bal hakkında bu yazımızda farklı bir konuya daha gireceğiz. Siyah bal astıma ve koaha iyi gelir mi? İşte bu soruların cevabını bu yazıda detaylı bir şekilde aktarmaktayız.

Dünyada son yıllarda kronik hastalık olarak astım ve koah hastalığı artış göstermektedir. Öksürük ve hırıltıyı azaltan siyah bal aynı zamanda nefes darlığına karşı da rahatlatıcıdır. Mukus üretimini artıran astım hastalığı akciğerlerin iltihaplanmasına ve nefes darlığına sebep olmaktadır. İşte siyah bal bu iltihapları azaltıcı özelliktedir. Elbette doğal ve katkılı olmayan balların hepsi bizler için solunum yolu hastalıklarında oldukça etkiye sahiptir. Fakat siyah bal içerik özelliği sayesinde bu konuda daha fazla faydalıdır. Gelin şimdi hep beraber siyah bal astıma ve koaha iyi gelir mi? konusunda daha detaylı bilgiler verelim.

siyah bal astıma ve koaha iyi gelir mi?
siyah bal astıma ve koaha iyi gelir mi?

Astım İçin Siyah Bal Nasıl Tüketilir?

Bu hastalığın tedavisinde doğal ürünler kullanıp özellikle siyah bal tüketimini düzenli yaparsak; astım semptomlarında azalma sağlarız ve ilaçlarla beraber destekleyici şekilde yaşam kalitemizi artırırız. En doğal ve faydalı ürünler arasında siyah bal sayesinde astımın etkilerinde azalma meydana gelmektedir.  Bazı önerileri eğer doğru şekilde uygularsanız; astım tedavisinde siyah balı destekleyici ürün olarak kullanmanız halinde semptomlarda azalma meydana gelir.

Özellikle balla birlikte tarçını karıştırıp tüketmemiz halinde; solunum sistemimizde bakteri ve mantar oluşumunu engellemiş oluyoruz.  Bal ve tarçın karşımı daha faydalıdır. Sabahları aç karnına ya da geceleri uyumadan önce ; yarım çay kaşığı tarçınla 1 tatlı kaşığı siyah balı karıştırıp tüketmenizi tavsiye ederiz. Limon ve siyah bal karışımı sayesinde mukus azalmasını sağlayacaksınız.

Bir bardak ılık suya yarım limonu sıkın. Üzerine de 1 tatlı kaşığı bal ekleyin ve her sabah aç karnına bunu tüketin. Hem astıma iyi gelecek hem de bağışıklık sistemini güçlendirecek. Aynı zamanda zayıflamanıza da katkı sağlar. Antioksidan özelliği aynı zamanda astımı tetikleyen soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı da bizleri korur.

Balın içerisinde yer alan eterik yağlar ve alkol sayesinde; boğazımızda biriken mukus miktarı azalmaktadır. Bu mukus miktarı arttığında geniz akıntısına ve nefes darlığı gibi problemlere neden olmaktadır. Manganez, selenyum, aminoasitler ile birlikte bal içerisinde; mineral ve vitaminler yer almaktadır. Akciğerlerimizdeki hava yollarını açmakta ve tükürük üretimini artırmaktadır. Öksürük ve boğaz tahrişinin de azalmasını sağlamaktadır.

Siyah Bal Koah Hastalığına İyi Gelir Mi?

Bitki ve yiyeceklerde bulunan antioksidanlar bizler için çok önemlidir. Vücudumuzda bizlere zarar veren serbest radikallere karşı hücreleri korumaktadır.  Antioksidanlar hücreleri koruyucu özelliğe sahiptir. Daha basit şekilde söyleyecek olursak, oksidanlar oksijen molekülü olarak bilinir. Diğer maddelerle beraber de etkileşim sağlamaktadır. Örneğin soyulan elmanın kahverengi renkte olması oksidasyon olayıdır. Bütün dokularda olduğu gibi akciğerlerde de oksidasyon oluşmaktadır.

Vücut içerisindeki oksidanlar hücrelerde salınan serbest radikaller içermektedir. Bu oksidanlar diğer taraftan sigara dumanı ve kirli hava yoluyla solunum yollarımıza girmektedir. Oksidan ve antioksidan arasında yer alan denge; oksidana karşı ağırlık vermeye başladığında; oksidatif stres adını verdiğimiz olay meydana gelmektedir. Bunun sonucunda ise akciğerlerimizdeki hava yolları iltihaplanmaktadır.

Oksidan değerlerini zayıflatan siyah bal, akciğer fonksiyonlarının normal olarak görevini yerine getirmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda içerisinde flavonoidler, fitokimyasal ve askorbik asit te yer almaktadır.  İşte siyah bal mucizesi sayesinde koah ve astım hastalığı gibi kronik hastalıkların semptomları ve riski azaltılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu