Apiterapi

Pürüzsüz Cilt İçin Bal Maskesi Nasıl Yapılır?


Cilt problemi olarak karşımıza çıkan sivilcenin nedenleri arasında stres, genetik faktörler, regl dönemi, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi durumlar yer almaktadır. Fakat sivilceler kişilerin ciltlerinin kötü görünmesine neden olan ciddi bir cilt problemi olarak görülmektedir. Bu problemi giderebilmek için insanlar sivilce ve pürüzsüz cilt için bal maskesi nasıl yapılır? diye merak etmektedir. Kış aylarının yaklaşmasıyla beraber doğal maske tarifleriyle birlikte sivilce lekelerini giderebilirsiniz. Bal ve limon maskesi ise kısa süre zarfı içerisinde cildin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt bakımına özen gösteren kişilerin yüzünün pürüzsüz ve canlı görmesini istemesi kaçınılmazdır. Cilt sorunu olarak karşılaşılan sorunların başında ise sivilceler gelmektedir. Sizlerde sivilceler için bal maskesi tarifleri uygulayarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Eğer sivilce ve pürüzsüz cilt için bal maskesi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız; vereceğimiz tarifleri uygulayınız.

pürüzsüz cilt için bal maskesi nasıl yapılır?
pürüzsüz cilt için bal maskesi nasıl yapılır?


Bal ve Limon Maskesi Tarifi


Eğer sivilceler kalıcı hale gelmiş işe iş biraz daha zordur diyebiliriz. Sivilceleri kalıcı olmayanlar birkaç uygulamada bu sorunu çözerken, kalıcı hale gelmesi durumunda bu süreç uzayabilir. Ancak sivilceler için bal maskesi tarifini düzenli olarak uygulamak gerekmektedir.

Malzemeler

2 tatlı kaşığı bal

Yarım Limon suyu

Hazırlanışı

Küçük bir kasede malzemeleri karıştırdıktan sonra cilde uyguluyoruz. Masaj halinde cilde sürülmesi gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır. Maske cilde uygulandıktan sonra en az 30 dakika cilde bekletilmesi gerekmektedir. Süre sona erdikten sonra ise ılık suyla cildinizi durulayınız. Sivilce maskesi sonrasında cildiniz eğer kuru ise nemlendirici kullanabilirsiniz.

Sivilceler için bal maskesi tarifini düzenli olarak kullanmanız halinde cildiniz daha yumuşak hale geldiğini ve sivilcelerden arındığını göreceksiniz. Uzun yıllardan beri cildinizdeki lekeler için bu maskeyi en az 2 ay ve haftada 2-3 kere tekrarlamanız gerekir. Her gün uygulamanız ise tavsiye edilmemektedir. 

İlginizi çekebilir: Arı Poleni ile Bal Maskesi Tarifleri

Sivilceli Ciltler İçin Bal Badem Maskesi


Cilt gözeneklerinin tıkanması ve derinin altında yağ birikimi sonucunda sivilceler meydana gelmektedir. Bu durum ise cilt güzelliği ve cilt hastalıkları bakımından hemen hemen herkeste görülebilen bir sorundur. Sivilce sorunundan doktor haricinde evde kendi imkanlarınızla doğal cilt maskeleri hazırlayabilirsiniz. Bunlardan birisi de bal badem maskesi olarak bilinmektedir.

Sivilcileri ciltler olarak konu başlığını ele almış olsak ta bal badem maskesi sadece sivilce için değil diğer cilt sorunlarına da oldukça faydalıdır. Ayrıca bal badem maskesi pürüzsüz cilt için bal maskesi nasıl yapılır? konusunda da oldukça faydalı olacaktır.


Bal Badem Maskesinin Faydaları Nelerdir?


Badem cilt için bir antioksidan deposu özelliği taşımakla birlikte güneş ışınlarının ciltte meydana getirdiği izleri temizlemekte, cildin gergin olmasını sağlamakta ve kırışıklıkları azaltıcı etkiye sahiptir. Cildi onarma özelliği bulunan badem ile birlikte bal da cilt bakım ürünlerinde yoğun olarak kullanılan bir arı ürünüdür. Bal cildin nemlenmesini sağlayarak, sivilce ve akne oluşumunu engelleyici özelliktedir.

Eğer bal badem maskesini düzenli olarak kullanmanız halinde cildinizde bulunan sivilce ve akne oluşumunu engellemiş olur ve daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olursunuz.

Bal Badem Maskesi Nasıl Yapılır?


Kullanılan Malzemeler

2 adet badem

1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı 

2 adet bademi bir kap içerisine alarak eziniz. İçerisine bal ekleyerek iyice karıştırınız. Biz yoğun bir kıvam istemiyoruz. Bu yüzden içerisine bir miktar su dökerek karıştırıyoruz. Elde edilen karışımı cilde sürdükten sonra 20 dakika kadar ciltte bekletiyoruz. Sonrasında cildimizi ılık su ile yıkıyoruz.

Bal Badem Maskesi Hakkında Öneriler ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Öncelikle belirtmek gerekir bal ya da bademe karşı cildinizde alerjik reaksiyon söz konusu ise bu maskeyi kesinlikle uygulamamalısınız.
  • Maske hazırlanırken bal ve bademin organik olmasına dikkat etmek gerekir.
  • Maske yapımında kullanılan malzemelerin temiz olmasına özen gösteriniz.
  • Maskeyi 20 dakikadan fazla cildinizde bekletmeyiniz.
  • Aynı gün içerisinde birden fazla maske uygulaması yapmayınız. Cildiniz bu durumda zarar görebilir.


Bal Badem Maskesinin Kaç Günde Bir Yapmalıyız?


Bal badem maskesini haftada 1 ya da 2 kez uygulamak yeterli olacaktır. Etkili bir maske olduğu için fazla kullanımda cildin tahriş olmasına neden olabilir.

Bal Badem Maskesi Alerjiye Neden Olur Mu?


Ciltlerin hassaslığı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenle eğer alerji durumunuz var ise bu tür maskeleri kullanmamanızı önermekteyiz. Cildinizi tahriş edip etmediğini test etmek için maske karışımını bir miktar elinize sürüp bir süre bekleyiniz. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon ve kızarma gibi durumlar söz konusu olur ise bal ya da bademe karşı alerjiniz olduğunu anlarsınız. 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu