Arivehayat

Sır Balının Faydaları

Sırlı bal olarak ta isimlendirilen sır balının faydaları oldukça fazladır. Sır balı içeriği sayesinde arı ekmeği, polen, propolis arı ürünleri gibi oldukça değerli bir üründür. İçerdiği maddeler bal arıları tarafından doğal bir şekilde üretilen değerli bir yapıya sahiptir. Sır balı, bütün ballar arasında sağlığa en faydalı ballar arasında yerini almaktadır.

sır balının faydaları
sır balının faydaları

Sır balının içerisinde perga (arı ekmeği) ve polen de yer almaktadır. Bu sebeple sır balının tadı ve kokusu diğer ballara nazaran oldukça farklı ve güzeldir. Enfes kokusu ve damak tadıyla sofralarımıza lezzet katan sır balının faydaları ise oldukça fazladır.

Sır Balının Üretimi

Arılar tarafından peteklerin muhafaza edilmesi ve içerisindeki balın korunması ve akmaması için balın üzeri sır ile kapatılır. Bu yüzey ise arıların salgıladığı enzimler ile nektarların karışımından meydana gelen ince bir balmumu tabakasıdır. Petek balın süzme işlemi öncesinde sırlı tarafı sır tarağı ile alınarak kavanozlara koyulmaktadır. Bu şekilde sır balı üretimi gerçekleştirilmiş olur.

İlgili Yazı: Devedikeni Balının Faydaları

Sır Balı Nasıl Tüketilir?

Süzme bal gibi sır balını da kahvaltılara tereyağıyla ve kaymakla beraber ekmeğe sürerek tüketebiliriz. Dileyen tabi ki sır balını sade haliyle de tüketebilir. Yemek yedikten sonra tatlı yeme istediğini bastırmak için sağlıklı bir şekilde beslenmek adına sır balı tüketilebilir.

Sır balını 2 yaşından küçük olan çocuklar ve arı ürünlerine karşı alerjik reaksiyon gösterenlerin tüketmemesi gerekmektedir. İki yaşından büyük çocuklarda ise sır balı tüketimi zihni açıcı özelliktedir. Sır Balını muhafaza ederken nemden ve güneşten uzak yerde saklamak gerekir. Oda sıcaklığında muhafaza edilen sır balı uzun süre afiyetle tüketilebilir.

Sır Balının faydaları
sır balının faydaları

Sır Balının Faydaları

Diğer ballardan farklı olarak içerisinde arı ekmeği, polen gibi ürünleri barındıran sır balının faydaları şu şekildedir;

  • Gastrit ve ülser gibi ciddi mide rahatsızlıklarına karşı iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle mide ağrısı çekenler sır balı tüketerek ağrısını hafifletebilir.
  • İnce ve kalın bağırsakta oluşabilecek hastalıkları önlemektedir.
  • Kahvaltılarda düzenli bir şekilde sır balı tüketildiğinde gün boyunca zihni açan ve enerji veren özelliği bulunduğu için özellikle okula giden öğrencilerin tüketmesi tavsiye edilmektedir.
sır balının faydaları
sır balının faydaları
  • Hafızayı güçlendirici etkisi sayesinde hafıza sorunu yaşayan çocukların tüketmesinde fayda bulunmaktadır.
  • Antioksidan özelliği sayesinde vücudu zararlı maddelere karşı korumaktadır.
  • Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve grip gibi hastalıklara karşı etkili olmaktadır.
  • Kalsiyum, demir ve magnezyum gibi içeriği sayesinde çocuklardaki diş ve kemik gelişimini destekleyicidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu