Tarım

Simental İnek Süt Verimi Günlük

Simental İnek Süt Verimi Günlük, Simental süt verimliliği sayesinde günümüzde yaygın olarak hayvancılıkla uğraşan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Simental sığırı ya da simental inek, anavatanı İsviçre olan bir et – süt verim özelliğine sahip sığır ırkıdır. Çift amaçlı olarak kullanımı sayesinde son derece verimli olarak gösterilmektedir. Ülkemizde de uzun süredir yaygın olarak tercih edilen simental inek, süt verimliliği konusunda da beklentileri karşılamaktadır.

Simental ineklerin verimliliğini ve avantajlarını anlamak için genel özelliklerini bilmek gerekecektir. Simental sığır ırkının genel özellikleri kısaca şöyledir:

 • Sarı – beyaz, kırmızı beyaz alaca renge sahiptir.
 • Baş, alın ve kirpik mutlaka beyaz renktedir.
 • Erkek ve dişilerin her kişinde de boynuz bulunur.
 • Uzun ömürlüdür.
 • İklime kolay adapte olabilir.
 • Döl verimliliği özelliği yüksektir.
 • Sağlık problemleri son derece azdır.
 • Et ve süt için kombine verim özelliğine sahip çift amaçlı ve verimli bir sığır cinsidir.

Sadece süt verimliliği için değil, aynı zamanda et verimliliğinde de ciddi bir fayda sağlayacaktır. Simental inek süt verimi günlük farklı değişkenlere göre süt vermektedir. Almanya’da sürü defterine kayıtlı olarak laktasyon süresi 317 gün, 305 günlük süt verimi 4401 kg olarak hesaplanmıştır.

Simental İnek Süt Verimi

Simental inek sütü faydaları dışında verimliliği konusunda da öne çıkan sığır türleri arasında yer almaktadır. Avrupa’da özellikle Almanya ve Avusturya’da yaygın olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye’de de uzun süredir yetiştiriciliği yapılan simental ineğin süt verimliliği ise birçok farklı unsura göre değişkenlik gösterebilir.

Simental cinsi büyükbaş hayvanlar süt ve yağ oranı incelendiğinde oldukça yüksek olduğu görülecektir. Ortalama 20 litre günlük olarak süt verme kapasitesine sahiptir. Yağ oranı ise %4.1 olarak görülmektedir. Verimliliğin artırılmasını sağlamak için kullanılan yem kalitesinden diğer birçok değişkene kadar dikkat edilmesi gerekir.  

Simental İnek Süt Verimi Günlük

Simental Fleckvieh Süt Verimi

Simental flevki süt verimi incelendiğinde birçok farklı değişkenin bu durumda etkili olduğu görülecektir. Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından AB’den ithal edilen damızlık gebe düveler incelendiğinde süt verimi açısından iki önemli ırk öne çıkmaktadır. Bu iki ırktan biri olan simental için öngörülen süt verimliliği ise 6 – 6,5 ton arasında belirlenmiştir. Süt yağı verimi ise 235 kilo olarak hesaplanmaktadır.

Bir laktasyonda simental inek süt verimi ise 5000 – 6000 litre civarında olduğu gibi sütteki yağ oranı da dikkat çekmektedir. Yağ oranı söz konusu kriterlere göre %3.6 – 4 civarında yer almaktadır.

Jersey İnek Süt Verimi

Jersey inek hakkında yorumlar genelde süt verimliliği özelinde bu ineklerin öne çıkmasını sağlamaktadır. Britsh Channel Adaları’ndaki Jersey kökeninden gelen bir küçük İngiliz süt sığır cinsi olan Jersey, üç kanal adası sığır cinsinden biridir. Ülkemizde ilk defa 1958’i yıllardan itibaren Karadeniz bölgesine getirilmiştir. Küçük görünüme sahip olsa da süt verimliliği açısından en iyi inek ırklarından biridir.

Jersey ırkının süt verimliliği özelliklerine bakıldığında ise bir laktasyonda 2500 – 3000 litre seviyelerinde olduğu görülmektedir. Rengi sarımsı, açık kahve ve krem tonlarındadır. Kalın köklü boynuzludur. Tipik süt ırklarının özelliğini taşıyan ince kemikli, dolgun memeli yapıdadır. Yağ oranı ise %6 seviyelerinde görülmektedir.  

Simental İnek Süt Verimi Günlük

Simental Süt İneği Fiyatları

Süt ineği fiyatları ırklara göre değişmektedir. Buna ek olarak hayvanın genel sağlık durumu, yaşı ve diğer özellikleri de fiyatların belirlenmesinde önemlidir. Simental büyükbaş hayvan fiyatları ortalama olarak şöyledir:

 • 3 – 6 ay arasında simental yavruları 4.700 – 5.400 TL,
 • 6 – 12 ay simental yavruları 3.450 TL ve üzeri,
 • 1 yaşındakiler 6.900 TL vb.

Bursa, Çorum ve Kars başta olmak üzere simental inek satışı gerçekleştirilen yerlere göre de fiyatlar farklılık gösterecektir. Simental inek süt verimi günlük olarak tatmin edici seviyelerde olması sayesinde günümüzde yaygın olarak tercih edilmektedir.  

Simental İnek Süt Verimi ve Avantajları Nelerdir?

Simental inek avantajları oldukça fazladır. Avrupa genelinde de yaygın olarak tercih edilmesi bu yönden dikkat çekicidir. Canlı ağırlıklarının %50 oranında et verimine de sahip olması hem et hem de süt verimliliği konusunda yeterli beklentileri karşılamaktadır. Süt veriminden ziyade Afrika ve Avrupa’da et verimliliğinden daha fazla yararlanıldığı görülmektedir.

Sağlık problemleri de az bir ırk olmasıyla yetiştiriciliği konusunda oldukça avantajlı bir yapıdadır. Uzun ömürlülüğü de bu konuda uzun vadede kârlı bir hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler için fayda sağlamaktadır. Yüksek et ve süt verimi, hastalıklara karşı dayanıklılığı, bulundukları iklime çok kolay adapte olabilmeleri ve diğer birçok avantajı sayesinde ülkemizde de yaygın olarak tercih edilen bir sığır cinsi olarak öne çıkmaktadır.  

Simental İnek Süt Verimi Günlük

En Çok Süt Veren İnek Hangisi?

En fazla süt veren inek cinsleri arasında simental ilk sıralarda yer almaktadır. En çok süt vermesi ve verimliliği açısından ilk sırada genelde kültür ırlarından siya alacalar ilk sırada yer almaktadır. Süt verimliliği konusunda ırklara göre gruplandırma ise ortalama olarak şöyle yapılabilir:

 • Siyah Alacalar: 6000 – 9000 kg
 • Simentaller: 5000 – 7000 kg
 • Jerseyler: 4000 – 5000 kg

Süt ve et verimliliği için birçok farklı ırk tercih edilebilir. Ancak simental inek süt verimi günlük olarak hem tatmin edici olması hem de diğer birçok avantaja sahip olması nedeniyle günümüzde en verimli inek ırklarından biri olarak değerlendirilmektedir.

Hasta Muhabbet Kuşu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu