Sağlık

Sigara Krizi Nasıl Atlatılır?

Sonunda sigara bırakmayı düşünerek hareket ettiğinizde, aklınıza gelen ilk şeylerden birisi sigara kriziyle nasıl başa çıkabilirim, sigara krizi nasıl atlatılır? sorularıdır. Nikotin büyük bir bağımlılık yapan madde olduğundan dolayı bu gayet doğaldır. Kokain ve eroinden bile daha fazla miktarda bağımlılık etkisi yaratmaktadır. Kimyasal olarak bağımlılık ile birlikte psikolojikte bağımlılık yapmaktadır.

Bunun sebebi ise stres sırasında sigarayı sahte bir kurtarıcı olarak kullanma alışkanlığımızdan kaynaklanmaktadır. Bugün sigara bırakma adına birçok farklı ürün bulunmaktadır. Sigarayı bırakma yolunda en büyük engel sigara ve daha doğrusu nikotin krizi olduğundan ötürü bu ürünlerin birçoğu bu noktaya odaklanarak tedavide çözüm üretmektedir. Fakat ne yazık ki bu ürünlerin bir çoğu tasarım olarak kaybetmektedir. Hatta bazı durumlarda durum daha da kötüye gidebilmektedir.

Sigara bırakıldığında ilk problem nikotin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Son içilen sigaradan yaklaşık 20 dakika kadar sonra kandaki nikotin oranında azalma meydana geldiğinden dolayı yavaş yavaş nikotin krizi kendisini belirtmeye başlar.

Yaklaşık bir saat sonrasında ise beyindeki nikotin miktarı tamamıyla sıfırlandığından dolayı sigara aramaya başlarız. Sigara bırakıldığında kriz belirtileri 3 gün boyunca kademeli bir şekilde artmaya başlar. Daha sonraları ise 2 haftadan 1 aya kadar sabit kalır.

sigara krizi nasıl atlatılır?
sigara krizi nasıl atlatılır?

Nikotin yokluğunda meydana gelen belirtiler nelerdir?

Yoğun bir şekilde sigara içme isteği, endişe duygusu, baş ağrıları ve mide bulantısı; uyuma ve konsantrasyonda azalma, iştah fazlalaşması gibi belirtiler meydana gelir. Fiziksel belirtilerden ziyade daha fazla problem görülmesindeki sebep ise psikolojik olarak bağımlılıktır. 10 yıldır sigara kullanmayan birisi bir sigara yakarak içmesi veya işte bağımlı olan birisi bir üzüntü yaşadığında veya strese girdiğinde rahatlatacağını düşünmesidir.

Sigaraya ise özellikle gençlik yıllarında özenti halinde veya o sırada işte bir havası olur diye başlayan insanlar çoktur. Ayrı bir hava katıyor gibi gösteriyor zannederek sigara içmeye başlarız. Zaman devam ettikçe ve stresle karşılaşıldığında sorunları sigara yakarak çözme alışkanlığını edindik. Psikolojik olarak stresli bir anda rahatlama hissiyatı ile birlikte sigara yakarak rahatladığımızı zannederiz.

sigara krizi nasıl atlatılır?
sigara krizi nasıl atlatılır?

Sigara Krizi Atlatma Yöntemleri

Sigara krizi geldiği zaman bu isteği yenmek için bir plan yapmak gerekir. Sigara yani nikotin krizi genelde 5-10 dakika sürdükten sonra kaybolur. Belirli bir süre yüksek bağımlı olanlarda oldukça rahatsız edici derecede olabilir. Fakat yine de krizle başa çıkamamak imkansız değildir. İşte sigara krizi atlatma yöntemleri konusunda sizlere önerebileceğimiz birkaç yöntem şunlardır:

Kendinizi Kriz Zamanında Meşgul Edin

Nikotin krizi geldiği zaman ağzınızı başka şeylerle meşgul ederek yatıştırmaya çalışın. Sigara yerine ağzınıza bir kalem ya da kraker çubuğu alabilir, ya da sakız çiğneyebilirsiniz. Sigara krizi geldiğinde yaptığınız işi hemen bırakarak başka bir işe yönelin.

Spora başlayın. Hafif tempolu yürüyüşler ve koşular hem vücuttan nikotinin daha hızlı atılmasını sağlar ve hem de krizleri yok eder. Derin nefes alma tekniklerini öğrenin.

Sigarayı bırakmak için yardım alınmalı mı? - Son Dakika Haberleri
sigara krizi nasıl atlatılır?

Sigara İçilmeyen Alanları Tercih Et

Sigarayı bırakmaya karar verdiğiniz dönemde sigara içen arkadaşlarınızla mümkünse belirli bir süre görüşmeyin. Ya da yanınızda sigara içmelerine izin vermeyin. Böyle bir dönemde psikolojik olarak oldukça zayıf olabilirsiniz ve özellikle arkadaş ortamlarında sigara içme isteği kendini gösterir.

Daha çok kamusal alanları, sigara içilmesi yasak olan yerlere gitmeyi tercih edin. Sigara krizi geldiğinde krizi yenmek gerektiğini hiçbir zaman aklından çıkarmadan ne gerekiyorsa yapmalısın. En çok ne fayda sağlıyorsa onu bulana kadar devam et ve asla vazgeçme. Her ne olursa olsun bir nefes bile sigara içme!

Önerilen makale: Doğru Nefes Alma Teknikleri

Sigarada Psikolojik Bağımlılık

Psikolojik bağımlılık nikotinden daha güç bir durumdur. Kimyasal bağımlılık ile birlikte bir süre başa çıkmak mümkündür ancak kendini iyi hissedebilmek adına sigara yakma alışkanlığını bırakmak daha zordur. Bu durum özellikle depresyon ve stresli dönemlerde daha zor bir hal almaktadır. Bu sebeple sigarayı sağlıklı bir şekilde bırakmak adına, sigara içmedeki bütün faktörler göz önüne alınmalıdır.

Nikotin alınmadığı zamanda midedeki bulantı hissine sebebiyet veren birçok faktör bulunmaktadır. Nikotin güçlü bir uyarıcı olduğundan dolayı sinir sistemi, mide ve bağırsaklarda aşırı tepkiye sebep verir. Sonunda ise beden bir bedel ödetir. Nikotin yoksunluğunda vücuttaki kimyasal oranında dengesizleşme meydan gelir. Bunun sonucunda ise mide bulantısı görülmektedir.

Sigara Bırakma Yolları | Zootarım
sigara krizi nasıl atlatılır?

Mide bulantısına sebebiyet veren başka bir sebep ise kan şekeridir. Sigara içildiğinde vücut, nikotinin kanda sebep olduğu kimyasal reaksiyonlarda kendini ayarlayabilmektedir. Sigara bırakıldığında ise kan şekerinde düşme belirtileri meydana gelebilir.

Bunun sonucunda ise mide bulantısı ve baş ağrısı meydana gelir. Nikotin yokluğunda meydana gelen mide bulantısının önüne geçmek için; en çok tercih edilen yöntem reçete tedavisidir. Bu tarz yöntemlerle sigara krizi nasıl atlatılır? sorununu çözmek daha kolay olacaktır.

Bazı zamanlarda etkili olabilirken bazı durumlarda ise yan etkiler de meydan getirmektedir. Bünyeden bünyeye tedavisi birkaç basit diyet yöntemiyle yeterli olmaktadır. Ballı yeşil çay tüketmek, hafif ve sağlıklı beslenerek sindirimi kolay olan yemekler yemek bulantıya engel olur.

Sigarayı bıraktırma merkezleri tarafında birçok yöntem bulunmaktadır. Doğru programlar üzerinde sabırlı bir şekilde gidilirse bu tür yan etkiler ortadan kalkacaktır.

e sigara ile sigarayı bırakanlar
e sigara ile sigarayı bırakanlar

Elektronik Sigara ( E- Sigara ) İle Sigarayı Bırakmak Mümkün mü?

Elektronik sigaraların tütün kullanmayı bırakmada yardımcı olma konusunda yapılan çalışmalar da tutarsız sonuçlar elde edildiğinden dolayı FDA tarafından onay almayan bir yöntemdir. Şuana kadar yapılan araştırmalarda e-sigaranın sigarayı bırakmak için kullanılmasında sadece kısa vadede etkili olabileceği düşünülmektedir. Fakat sigarayı bırakmak için e-sigara kullanımının güvenirliği kanısında henüz yeterli kanıt elde edilememiştir.

7 Günde Sigarayı Bırakma

Sigarayı bırakmak isteyenler için 7 günde sigara bırakma yöntemi ile bırakabilmek mümkün olabiliyor. Öncelikle sigara bırakma sürecini bir işkence olarak görmemek gerekir. Sigara krizi nasıl atlatılır? konusunda bu 7 günlük metodu uygulayanlar oldukça rahat bir şekilde bu kriz dönemiyle başa çıkabiliyor.

1.gün

Sigarayı neden bırakmak istiyorsanız bunları liste yapabilirsiniz. Bu listeyi sonrasında göz önünde olacak yerlere asın. Bir kopyasını da yanınızda taşıyın. İrade eksikliği olduğu durumlarda cebinizden çıkarıp okursanız motive olursunuz.

Yalnızca yanınızda her zaman 1 paket en sevmediğiniz sigarayı alın. Canınız sigara içmek istediğinde bunu içseniz bile zevk almazsınız. Aynı zamanda sigaranın nikotin ve katran değeri çok düşük olanları yanınızda taşıyın. Böylece nikotinsiz günlere vücudunuz daha kolay şekilde alışacaktır.

2.gün

Sigara tiryakisi olarak ağzınızı devamlı başka şeylerle meşgul edin. Yanınızda sakız, şeker gibi şeyler bulundurun. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaktan korkuyorsanız, yemek sonrası kısa mesafeli yürüyüşlere çıkın.

İçtiğiniz sigara miktarını gösteren bir liste hazırlayın ve bunu sigara paketi üzerine yapıştırın. Her içeceğiniz sigarayı yakmadan önce numaralandırın ve kaydedin. Bir süre sonra bu sayede günde ne kadar sigara içtiğinizi tespit edebilirsiniz.

1 numaralı sigara içmeden yapamayacağınız sigara olsun. 2 numaralı sigara birincisi kadar dayanılmaz derecede olmayan, 3 numaralı sigara ise içmeden de yapabileceğiniz sigara olsun. Numara verilen sigaranın yanına nerede içtiğinizi de yazın.

Telefonla konuşurken, stresli iken, otobüs beklerken zamanlar buna örnek olabilir. Ne zaman canınız sigara içmek istese bu liste işini eksiksiz bir şekilde yerine getirin. Sigara içtiğinizde küllükleri doldurun ve bir süre sonra ne kadar iğrenç bir görüntüde olduğunuz görün.

3.Gün

3 numaralı sigarayı içmemek hiç te zor değil. Artık 2 numaralı sigarayı içmemek için savaşıyoruz. Listeye içtiğiniz sigaraları yine kaydedin. İçmeden önce gerçekten içmek istiyor musunuz bunu sorgulayın. Sigara içme yerine nefes egzersizleri yapmak sizin bu krizlerle daha rahat başa çıkabilmenizi sağlayacaktır.

4.Gün

Bugün itibariyle artık 2 numaralı sigarayı bırakma aşamasına adım atıyorsunuz. Şimdi artık 1 numaralı sigarayı hedefleyebilirsiniz. Canınız bugün ne istiyorsa onu yiyin. Çok sevdiğiniz bir şeyi tercih edebilirsiniz. Çakmak ve kibritlerinizi artık atmaya başlayabilirsiniz. Sigarayı yakmak istediğinizde ateş arama sürecinde kaç sigara içtiğinizi de aklınıza getirmeyi ihmal etmeyin.

5.Gün

Artık sigara almayın ve sigara listesini yanınızda taşıyarak kaydetmeye devam edin. Bugün yalnızca 1 numaralı sigarayı içeceksiniz. Arkadaşlarınıza artık sigarayı bıraktığınızı duyurun. Sigara içmeyen kişilerden büyük destek aldığınızı fark edeceksiniz. Bu da sizi daha çok motive edecek ve mutlu edecektir.

6.gün

24 saat hiç sigara içmeyin ve özellikle sigara içmenin yasak olduğu alanlara gitmeyi tercih edin. Sigara içmeyen arkadaşlarınızla aynı ortamı paylaşın. Onlarla beraber gezin, eğlenin.

7.Gün

Bugün itibariyle tekrar 24 saat sigara içmeyin. Bu hafta sigara içmediğiniz için biriktirdiğiniz paralarınız varsa bunlar için özel bir hesap açın ve burada parayı biriktirmeye devam edin. Ne kadar çok para biriktirdiğinizi belirli bir süre sonra göreceksiniz.

artık zafer gününü kutlayın. sizde artık sigarayı bırakmayı başardınız.

Nikotin Krizleri Kaç Gün Sürer?

Sigarayı bırakmaya çalıştıktan sonra belirli zamanlarda nikotin yoksunluğu nedeniyle rahatsız edici krizler ve stresli zamanlar meydana gelmektedir. Genelde 48 saat sonra nikotin krizi en yüksek seviyeye ulaşmaktadır. 21 gün sonra yavaş yavaş etkileri azalarak ortadan kaybolacaktır.

Sigara Yoksunluğu Nasıl Giderilir?

Sigara yoksunluğu olduğunda sakız çiğneyerek, ağza kalem, kürdan gibi şeyler alarak ağzı meşgul etmek fayda sağlar. Özellikle ilk günlerde kriz yoğunluğu fazla olacaktır. Bu zamanlarda yürüyüşe çıkmak, fiziksel aktivitelerde bulunmak, derin nefes egzersizleri yapmak fayda sağlayacaktır. Böylece sigara krizi nasıl atlatılır? sorusuna çözüm sağlanmış olacaktır.

Sigarayı Bırakınca Vücut Ne Zaman Temizlenir?

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra vücuttaki karbon monoksit tamamen atılmakta ve kalp krizi riski azalmaktadır. Vücuttaki nikotin ise 48 saat sonra tamamen temizlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu