Evcil HayvanlarKedi

Sibirya Orman Kedisi Özellikleri

Son zamanlarda doğal güzellikleriyle birlikte insanlarda alerjik reaksiyona yol açmadığı için Sibirya orman kedisi özellikleri bakımından oldukça popüler hale gelmiştir. Her ne kadar bu konuda bilimsel kanıtlar olmasa da bazı kedi sahipleri tarafından da alerji yapmayan kedi türlerinin olduğu söylenmektedir.

Dünyada son zamanlarda Sibirya orman kedisi özellikleri ile tanınmaya başlansa da aslında çok eski tarihe dayanan bir kedi ırkıdır. Kimisine göre bu kediler Sibirya’daki Ruslar tarafından buraya getirilmiştir. Ancak bu uzun tüylü kedilerin Sibirya’ya ne zaman gittiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

Sibirya Orman Kedisi Tarihi

Tam olarak net tarihi bilinmese de Rus masallarında ve çocuk kitaplarına bakıldığında Sibirya orman kedisinin bin yıl önceden bu yana var olduğu yönündedir. Bazıları da bu uzun tüylü kedilerin Türkiye’ye gelerek Ankara kedisinin aslında bunlardan türediğini ve bu kedilerin atalarının Rus kedisi olduğunu iddia etmektedir.

Bütün bunlar bir iddia olsa da Sibirya orman kedisi özellikleri bakımından çok uzun yıllar boyunca dünyada olduğunu göstermektedir. 1900 yıllarında Amerika’da Uluslararası Kedi Birliği aracılığıyla yeni bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir.

sibirya orman kedisi özellikleri
sibirya orman kedisi özellikleri

Sibirya Orman Kedisinin Fiziksel Özellikleri

Anavatanı Sibirya olan bu kedilerin ağırlığı 5-9 kg arasındadır. Uzunlukları ise 45-60 cm arasında olmaktadır. Mevsim geçişlerinde tüy döken özellikte olup, tüyleri her renkte olabilmektedir.

Yaşadığı koşullara bağlı olarak soğuğa dayanıklı olmasını sağlayan kalın kürke ve uzun tüylere sahiptir. Sibirya orman kedisi özellikleri bakımından doğal bir kedidir ve türetilmemiştir. Geç olgunlaşan bir kedi türü olduklarından dolayı 5 yaşına kadar yavru sayılmaktadır. Sibirya orman kedisinin göz renkleri mavi, yeşil ve bakır tonlarındadır.

Sibirya Orman Kedisinin Karakter Özellikleri

Pofuduk yapılarıyla Sibirya orman kedisi insanlara oldukça düşkün bir kedidir. İnsanlara karşı oldukça sadık ve sevecendir. Sibirya orman kedisi özellikleri bakımından agresif değil sakin bir yapıya sahiptir. Eğer kendinize oldukça sadık bir kedi arıyorsanız; Sibirya kedileri tam sizin içindir.

İnsanlarla sıcak ilişkiler kurmakta, onu her yerde takip etmektedir. Aynı zamanda çocuklarla da iyi anlaşmaktadır. Oyun olarak koşmayı ve tırmanmayı sever. Hareketli ve aktif bir canlı olan Sibirya orman kedisinin gövdeleri oldukça dayanıklı ve güçlüdür.  

Sibirya orman kedisi özellikleri bakımından suyu çok seven bir kedidir ve yüzme konusunda ustadırlar. Üç katmanlı kürkleri sayesinde sudan korunmakta ve bu sayede diğer kediler gibi sudan rahatsızlık duymamaktadır.  Alçak ses tonuyla miyavlayan ve oldukça meraklı olan bu oyuncu kediler sizler eve döndüğünüzde yumuşak ses tonuyla sizlere bir şeyler mırıldar. Sibirya orman kedilerinin kalıtsal bir rahatsızlığı yoktur. Ortalama ömürleri ise 15 yıldır.

İlginizi Çekebilir: Scottish Fold Kedisi Özellikleri

Sibirya Orman Kedisi Alerji Yapar mı?

Sibirya kedilerinin popüler olmasının bir sebebi de alerji yapmayan kediler arasında yer almalarıdır. Aslına baktığımızda alerji yapmayan kedi türü bulunmamaktadır. Fakat Sibirya kedisi gibi bazı kedilerde insanlarda alerji yapan Fel D1 adındaki proteini daha az salgılamasıdır. Bu sayede alerji yapma riski daha az hale gelmektedir.  Her ne kadar Sibirya orman kedisi alerji yapmıyor denilse de kesin alerjiye neden olmaz da diyemeyiz.

Sibirya Orman Kedisinin Bakımı

Uzun tüylü yapısı nedeniyle Sibirya orman kedisinin tüy bakımına ve aynı zamanda kulak ve diş temizliğine özenli davranmak gerekmektedir. Aynı zamanda diğer kedilerde olduğu gibi yaşlarına uygun kaliteli mamalarla beslenmelidir. 

Bütün kedilerde çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Fakat bazı kedilerde genetik özellik bakımından hastalığa yatkınlık daha fazladır. Her ne kadar Sibirya orman kedisi özellikleri bakımından en sağlıklı kediler arasında yer alsa da böbrek, kanser ve diş eti hastalıkları yanı sıra hipertrofik kardiyomiyopati görülebilmektedir.

Sibirya Orman Kedisinin Ömrü Ne Kadardır?

Kedilerin yaşam süreleri konusunda kesin bilgi vermek her ne kadar doğru olmasa da sağlıklı bir şekilde bakıldığında ve beslendiğinde Sibirya orman kedilerinin ortalama ömrü 13-17 yıl arasındadır.

Sibirya Orman Kedisi Tüy Döker mi?

Bütün kedi cinslerinde olduğu gibi Sibirya orman kedisi de tüy dökmekte olup; özellikle mevsim geçişlerinde artış göstermektedir. Bu nedenle haftada iki kez tüy bakımı yapmak gerekir.

Sibirya Kedisi Nasıl Anlaşılır?

Sibirya kedileri göz yapısı olarak yuvarlık ve büyük şekildedir. Aynı zamanda kulakları da büyük ve yuvarlaktır. Sibirya orman kedisinin göz rengi; altın ve bakır tonları yanı sıra yeşil ve mavi olmaktadır. Kuyrukları ise vücutlarına göre kısadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu