Apiterapi

Şeker Yerine Bal Kullanmak Faydalı mı?

Yüzyıllardan beridir insanlık tarafından dünya üzerinde olsun ülkemizde olsun yaygın bir şekilde bal tüketmekteyiz. Arı ürünleri arasında en çok bildiğimiz doğal şifa ürünleri arasında bal yer almaktadır. Şeker yerine bal kullanmak faydalı mı? insanlar merak etmektedir.

Eski mısırlılar bundan yaklaşık 5000 yıl öncesinde bile balın antioksidan özelliklerini biliyordu. Birçok alanda şifa ürünü olarak kullanıyordu. Sadece geçmişte değil günümüzde bile tıp dünyası gelişmeyen ülkelerde yara iyileştirici özelliğinden faydalanılmaktadır.

Birçok faydasının olduğu tartışmasız kabul edilmiştir. Peki, bal ile şeker arasında kullanım bakımından ne gibi farklar var. Bal da içerisinde doğal glikoz ve früktoz içeren tatlı bir besin maddesidir.

Ancak burada dikkat çekmek gerekirse bal doğal şekerden üretildiği takdirde faydasını göstermektedir. Bal tüketmek şeker tüketmekten daha mı faydalı olur? Şeker yerine bal kullanmak faydalı mı? şeker yerine bal kullanmanın faydaları nelerdir gibi soruları cevaplayalım.

şeker yerine bal kullanmak faydalı mı?
şeker yerine bal kullanmak faydalı mı?

İki Ürünün İçerik Farklılığı

Rafine şeker gibi balın da içerisinde glikoz ve früktoz ihtiva etmektedir. Buradaki fark toz şekerde bu iki bileşenin birbirine zincirli halde bulunması söz konusu iken bal da ayrı ayrı bulunmalarıdır. Bunun ne gibi bir önemi var diye soranlar olduğunu duyar gibiyim. Evet, bu farklılık çok önemli. Bu farklılık bal ve şekerin vücuda girdiği anda işlenme süresini belirlemektedir.

Beyaz şeker denilen yaygın şekilde kullanılan rafine şeker tüketildiğinde insan vücudunda hızlı bir şekilde enerjiye dönüşüm meydana gelmekte ve bu da kan şekerinin hızlı bir biçimde yükselmesine neden olmaktadır.

Fakat bal tüketildiğinde ise vücut bunu daha rahat şekilde uzun sürede işlemekte ve kan şekerinde artış rafine şekere göre daha yavaş meydana gelmektedir.

Bal ile şeker arasındaki fark konusunda en çok merak edilen konulardan birisi de kalori konusudur. Rafine şekere göre bal, tat olarak daha tatlı olduğu için şekere göre daha az miktarda bal tüketerek aradaki fark kapanmış olacaktır.

Bal aynı zamanda şekere göre içerisinde vitamin, enzim ve mineral barındıran antioksidan kaynağıdır. Şeker ile kıyaslandığında kan şekeri konusunda bal kuşkusuz çok büyük avantajdır. Bu nedenle şeker yerine bal kullanmak faydalı mı sorusuna kesinlikle evet cevabı vermekteyiz.

Şeker ve Bal Konusunda Bilimsel Çalışmalar

Bilim insanları yaptıkları araştırmada herhangi bir sağlık sorunu olmayan 14 kadındaki 7 kadının kahvaltısında 450 gr kalori değerinde bal tüketmeleri istenirken diğer 7 kişinin ise aynı kaloride şeker tüketmeleri istendi.

Bal tüketen 7 kişinin diğer 7 kişiye göre daha geç tokluk hissinde oldukları ve kan şekerlerinin normal düzeyde olduğu saptanmıştır. Bal yerine şeker kullanmanın faydası konusunda bu araştırma da bize en büyük güzel örnektir.

Maalesef toplumumuzda eskiden beri alışılagelen tüketim alışkanlığı arasında yaygın şekilde rafine şekeri yerine almaktadır. Sağlık uzmanları her zaman mümkün olduğunca kullanılmaması gerektiğini vurgulamaktadır. En azından çay ve kahve tüketirken şekere başvurmamak şekersiz çay ya da kahve tüketmeyi alışkanlık hale getirmek gerekmektedir.

Bunu yapamıyorsak bile çayımızda ya da diğer bitki çaylarında, içeceklerimizde şeker yerine bal kullanmayı alışkanlık haline getirebiliriz. Böylece tatlandırıcı sorununu da çözmüş oluruz.

Bal ile Şeker Arasındaki Fark

Bal da tıpkı şeker gibi glikoz ve früktozdan oluşan bir ürün olsa da şeker ile bal arasında bu oranlar farklılık göstermektedir. Şeker içerisinde %50 oranda früktoz ve %50 oranda glikoz yer almaktadır. Bal da ise %30 glikoz ve %40 früktoz yer alır. Geri kalanlar ise su, potasyum, magnezyum gibi mineral ve bileşikler yer almaktadır.

Karbonhidrat içeren besinler tüketildikten kısa süre içinde kan şekerini hızlı şekilde yükseltmektedir. Bu durumda sağlık olarak olumlu değildir. Baldaki glisemik indeks adı verilen karbonhidrat içeriği çok düşük olduğu için tüketiminde büyük fayda bulunmaktadır.

Şeker ile bal arasında karşılaştırma yapıldığında yine baktığımızda bal şekere göre daha az işlenmiştir ya da hiç işlenmemiş haldedir. Bal içerisinde enzim, mineral, vitamin bulunmakta iken şekerde bunlarda yer almaz.

Şekerin sağlık bakımından hiçbir faydası bulunmamaktadır. Bal ise sağlık bakımından çok faydalı olan bir arı ürünüdür. Mide sağlığı, sindirim sistemi hastalıkları, bağışıklık sistemi bakımından bal yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aynı zamanda cilde de büyük faydaları bulunduğu için kozmetik ürünlerinde de bulunmaktadır. Bizlerde yiyeceklerimizi ve içeceklerimizi tatlandırmak istiyorsak şeker yerine bal kullanmayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Arılar neden altıgen petek örer? merak ediyorsanız detaylar için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu