Arivehayat

Sedir Balı Faydaları Nelerdir?

Bal çeşitleri bitki kaynağı nektarına göre farklılık göstermektedir. Eski çağlardan bu yana değeri olan ve faydasını bildiğimiz sedir ağacını herkes duymuştur. Peki sedir balı nedir, sedir balı faydaları nelerdir? Bu konuda bilgi sahibi misiniz? Öncelikle sedir ağacından biraz bahsedelim.

Sedir ağacı çam ağaç türleri arasında yer almaktadır. Akdeniz bölgesinin Toros dağlarında yoğun olarak bulunduğu için Sedir ağacını Toros Ağacı olarak adlandırmışlar. Mersin’in Toros dağlarında 1200-2200 m rakımlarda daha çok olmaktadır.

Aynı zamanda kendine has mis kokusu odununun değeri olan bu ağaç uğruna geçmişte savaşlar dahi yapılmış ve Anadolu’da aynı zamanda Katran Ağacı da denmektedir. Bunun nedeni ise; siyahımsı reçinesinin katrana benziyor olmasıdır. Kendine özgü reçinesi sayesinde haşere ve böcekleri uzaklaştırmaktadır. Bu ağaç diğer ağaç türlerine göreyse daha dayanıklıdır.

Sedir ağacının yağış isteği az, sıcaklık isteği ise fazladır. Yaprak dökmemekte ve her zaman yeşil kalmaktadır. Çam ağacı ile benzerlik göstermekte; fakat yaprak uzunlarıyla ayrılmaktadır. Bu ağacın yaprakları çama göre daha kısadır. Bu nedenle çam ağacı ile karıştırmamak gerekir.

Sedir Balı Nasıl Olur?

Çiçek balından farkı salgı balı olmasıdır. Bu ağaç üzerinde yaşayan böceklerin bitki özsuyu ile beslenmesiyle ballı maddeyi salgılamaktadır; diğer taraftan arılarda bu maddeyi toplayıp sedir balını üretmektedirler.  Akdeniz bölgesinde tüketicilerin yoğun ilgi gösterdiği bu balı şifa niyetine tüketmektedirler; ancak sedir balı her yıl hasadı mümkün olmamaktadır. 2000 yıla kadar yaşayabilen sedir ağaçlarındaki salgılardan sedir balı oluşmaktadır.

Yağmur ve mevsim sıcaklıklarına göre ağaçlar üzerindeki basra böcekleri öz suyunu tüketmekte ve bunun sonucunda da salgı oluşmaktadır. Sınırlı miktarda üretimi söz konusu olan sedir balı her sene üretilmemektedir.

sedir balı faydaları nelerdir?
sedir balı faydaları nelerdir?

Sedir Balı Tadı Nasıl?

Zor bulunan bir bal olan sedir balının üretimi mevsim sıcaklığı ve yağmura bağlı olarak değişmektedir. Sedir balının kendine has aromatik bir tadı vardır. Bu yüzden şifa kaynağıdır. Balda kristalleşme meydana gelmesi oldukça doğal bir olaydır.

Sedir Balı Özellikleri

Basra böcekleri ve arıların ortak ürünü olan sedir balı; enzim, mineral ve vitamin yönünden oldukça zengindir. Bitki öz suyunu emen basra böcekleri enzim yönüyle oldukça zengin bir salgı meydana getirmektedir. Arılar ise bunun içerisindeki vitamin ve mineralleri daha da pekiştirmekte ve ortaya bu şifa kaynağı balı çıkarmaktadır.

Evet; sedir balı nedir, sedir balı faydaları nelerdir? konusunda sağlığımıza ne gibi faydaları var biraz da bunlardan bahsedelim:

Sedir Balı Faydaları

  • Antibakteriyel özelliği olan sedir balı enfeksiyonlara karşı oldukça etkilidir. Vücudumuzda serbest radikallerin oluşmasını engellemekte ve hücrelerin hasar görmemesini sağlamaktadır. Manuka balında olduğu gibi sedir balı da ;tıbbi amaçlı olarak kullanılan bal grubu arasında bulunmaktadır.
  • Bal yapısındaki şekerler kolay sindirilebilen şeker olduğundan dolayı diyet balı olarak ta adlandırmaktadırlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmekte, mide ve bağırsak hastalıklarına karşı iyi gelmektedir.
  • Öksürük, bronşit gibi hastalıklara faydalıdır. Sakinleştirici özelliktedir.

Sedir Balını Kimler Kullanamaz

Diğer ballarda olduğu gibi sedir balı da normal şartlarda herhangi bir yan etkisi bulunmayan baldır. Ancak arı ürünlerine karşı alerjisi olan, kronik hastalıkları olan, hamile ve 1 yaş altındaki çocukların sedir balı tüketmesini önermemektedirler. Doktor kontrolünde ve onayıyla hasta olanlar belki tüketebilir.

Ihlamur balı faydaları okumak için buraya tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Sedir Ağacının Faydaları Nelerdir?

Özellikle başta solunum yolu rahatsızlıklarına karşı sedir ağacının faydası büyüktür. Aynı zamanda sedir bitkisi cilt hastalıklarında, bağışıklık sisteminin zayıflığında ve sindirim yolu rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Sedir ağacının kozalakları, reçinesi ve yaprakları birçok sektörde kullanılır.

Sedir Ağacı Nasıl Bir Ağaçtır?

İğne yapraklı ağaç türü olan sedir ağacı Pinaceae familyasina ait olup Cedrus cinsidir. Sedir ağacı boylarının uzun olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Ortalama olarak 1000 yıl yaşam süresi bulunmaktadır.

Sedir Ağacına Nasıl Bakılır?

Azota karşı fazla tahammülü olmayan ve potasyum ihtiyacının giderilmesi gereken bir ağaç türüdür. Sedir ağacının bakımı için en uygun dönem sonbahar dönemidir. Sedir ağacının dalları hiçbir zaman kesilmemeli ve uzamasına mani olunmamalıdır. Gübreleme döneminde gübreleme yapmak yeterlidir.

Sedir Katranı Neye İyi Gelir?

Sedir katranı antibakteriyel özellikte olduğu için mantar enfeksiyonlarına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda kafa derisi ve kepek egzamasına iyi gelmektedir. Doğal idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu