Evcil HayvanlarKedi

Scottish Fold Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Görünüm ve tarzı sayesinde bütün kedi severleri üzerine çekmeyi başaran Scottish Fold kedisi özellikleri ve bakımı hakkında aradığınız bütün konuları bu yazıda sizler için derledik. Muazzam yapısıyla ön plana çıkan Scottish Fold kedisi ve özellikleri bakımından kendine has karakterini bizlere yansıtmaktadır.

Scottish Fold Nedir?

Gri tonlarıyla İskoçya’da keşfedilmiş, kulak yapısıyla öne çıkan ve mutasyona uğrayan bir kedi cinsi olarak Scottish Fold kedisi özellikleri ve bakımı karşımıza çıkmaktadır. Oldukça uyumlu bir kedi cinsi olmasının yanı sıra bakımı da oldukça kolaydır.

Scottish Fold Kedisi Kökeni

1961 yılında bir çiftçi tarafından İskoçya’da keşfedildiği için bu kedi İskoç ırkı bir kedidir. Kısa tüy yapısına sahip olan scottish fold, kulak yapısının içe doğru kıvrık olmasıyla diğer kedilerden ayrılmaktadır. Kuyruk yapısı ince ve kısadır. Büyüklüğü olarak ise tam ideal boyutlardadır.

scottish fold kedisi özellikleri ve bakımı
Scottish fold kedisi özellikleri ve bakımı

Scottish Fold Kedisi Özellikleri

  • Orta irilikte boyuta sahiptir.
  • Karakter olarak cana yakın ve sakindirler
  • Ağırlıkları 5-8 kg arasındadır.
  • Kısa ve ipeksi kürk yapısı bulunmaktadır.

Scottish Fold Kedisi Bakımı

Diğer kedilere göre scottish fold kedisinin bakımı oldukça kolaydır. Bu kedide diğer kedilerde olduğu gibi mide rahatsızlıkları görülmez. Bu nedenle özel diyete ihtiyaç duyulmadan standart kedi mamalarıyla beslenebilir. Ancak bazı hastalıklar konusunda yine de veteriner hekime danışarak mama önerisi almak gerekebilir.

Yine bakıldığında tüy yapısının kısa ve sık olması sayesinde deri hassasiyeti meydana gelmez. Konforlu ve temiz ortamları daha çok tercih eder. Tüy dökümünün daha az olmasını sağlamak adına haftada iki kez tüylerini taramak fayda sağlayacaktır. Yavruluk dönemi itibariyle tırnak bakımına alıştırılırsa, tırnaklarını kesmek oldukça kolay olacaktır.

Scottish Fold Kedisinin Ömrü

Vücut yapılarının özellikleri sayesinde scottish fold kedisi kedi hastalık türlerine karşı daha dayanıklıdır. Bu yüzden kolay kolay hastalanmazlar. Ancak bütün bu özelliklerine karşılık ortalama ömürleri 13-15 yıl arasında değişmektedir. 8 aylık olduktan sonra çiftleşmeye başlar ve türünün devam etmesini sağlar. Hem evde hem de dışarıdaki yaşam şartlarına karşı oldukça uyumlu olan bu kediler bu sayede ortalama yaşam süresini sağlıklı bir şekilde geçirmektedir.

İlginizi çekebilir: Ragdoll Kedisi Özellikleri

Scottish Fold Kedisinin Yatkın Olduğu Hastalıklar

Scottish fold kedisi özellikleri ve bakımı konusunda incelendiğinde en yatkın olduğu hastalık çiftleştirme hataları sonucu meydana gelen doğum rahatsızlıklarıdır. Erken dönemde gebelik görüldüğünde vücut gelişmesi bakımından bazı hassasiyetler meydana gelebilir. Ancak bu kedi ırkı diğer ırklara nazaran daha az hassastır.

Scottish fold kedi ırkının yatkın olduğu başka bir hastalık türü ise kalp rahatsızlıklarıdır. Tüy yapısı nedeniyle parazit oluşması, tüy dökülmesi gibi rahatsızlıklar fazladır. Aynı zamanda bu kedi ırkı karın bölgesi yağlanmasına oldukça uygundur. Bu yüzden bu kedi ırklarında obezite hastalığı daha fazla görülmektedir. Bu nedenle obezite konusunda dikkat edilmelidir. Aksi takdirde sonrasında zayıflaması zor olacaktır. Kedi ırkının mama seçimine dikkat edilmeli ve diyetisyen kontrolü düzenli yapılmalıdır.

Scottish Fold Kedisi İçin Mama Önerisi

Kuru mama, yaş mama ve su tüketimi bu kedi ırkı için oldukça önemlidir. Etçil bir yapıda değildir. Ancak beslenmesine önemli mama markalarını seçmeye özen göstermek gerekebilir. Fiziksel ve psikolojik açıdan bu kedi ırkı oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bir dönem mutasyona uğraması nedeniyle böyle bir durum söz konusudur.

O yüzden yanlış mama seçimi sonrasında bu kedilerde hastalık ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle beslenme ve mama önerisi konusunda mutlaka veteriner hekimden bilgi alınmalıdır. Diğer taraftan bu kedi cinsleri daha fazla neme ihtiyaç duyduğundan bunu dengeleyebilmek adına haftada 1-2 kez vücudunu taze protein girmesi sağlanmalıdır. Bunun için ise soslu ya da püreli bir konserve verilebilir.

Scottish Fold Kedisi Hangi Mamalarla Beslenmelidir?

Evcil dostumuzun yaşam stiline göre mama seçimi yaptığımızı düşünürsek, tüy döken bir cins olduğu için “somon balıklı- okyanus balıklı” kuru mama türleri tercih edilebilir.

Scottish Fold Kedi Türü Nasıl Sahiplenilir?

Ender bulunan kedi türü olduğu için scottish fold kedisini sahiplenme konusunda yüksek fiyatlarda satın almak gerekmektedir.  

Scottish Fold Kedi Cinsi Tüy Döker mi?

Tüy bakımları konusunda bu kediler ikiye ayrılmaktadır. Kısa olan scottish fold kedilerin bakımı uzun olanlara nazaran daha kolaydır. Haftada iki kez tüy bakımı yapmak, tüy tarağıyla tüylerini taramak tüy dökümünü azaltır. Böylece daha sağlıklı tüylerinin oluşması sağlanır.

Scottish Fold Kedisi Fiyatı

Scottish Fold kedilerinin yavru kedi fiyatları güncel olarak 650-6000 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu