Apiterapi

Sandal Çiçeği Balı Faydaları

Sandal çiçeği balı faydaları konusunda son zamanlarda arı ürünlerine merak salan kişiler tarafından tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Akdeniz Toroslarında sandal ağacından elde edilen sandal çiçeği balı hoş kokusu ve aroması sayesinde talep görmektedir.

Sandal Ağacı ve Sandal Çiçeği

Akdeniz Toroslarında mersin sahilinde baharın müjdecisi olarak ortaya çıkan sandal çiçeği Şubat ayı itibariyle çiçeklerini açmaya başlar. Arıların bu çiçeklerden nektar toplamasıyla elde edilen sandal çiçeğinin sağımı her yıl yapılmaz. Genel olarak kıştan yeni çıkan kovanların yavrularını beslemesi için kovanda bırakılmaktadır.

Sandal Ağacı

Sandal ağaçları Torosların zirvesine doğru yoğun nektar kaynağı ile birlikte arılara can vermektedir. İyi çiçeklendiği yıllarda arılar daha güçlü koloniler oluşturur. Nektarın bol olduğu yıllarda sandal çiçeği balının sağımı yapılmaktadır. Tadı kestane balı kadar olmasa da hafif acımsı bir tattadır. Mersin Yörükleri tarafından severek tüketilen bu bal mersin makiliklerinde organik tarıma uygun alanlarda hiçbir tarım ilacı kalıntısı olmayan bölgelerde özel olarak üretilmektedir.

Sandal Balı Nedir?

Balın ne kadar şifalı bir ürün olduğu hem alternatif tıp kaynaklarında hem de dini kaynaklarda mevcuttur. Bu yüzden bal çeşitleri herkes tarafından ilaç gibi görülen şifa kaynağı bir üründür.

Fakat maalesef günümüz koşullarında bu ürünlerin sahtesi de fazlaca üretilmektedir. İnsanlarda hakiki bal konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmadığı durumlarda ne yazık ki bu fırsatçılardan ürün temin etmekte ve fayda yerine zarar görmektedir. Bu durumda insanların bal ürününe karşı güveni ve talebi de doğal olarak azalmaktadır. Ancak hakiki bal tüketildiğinde gerçek manada insanlar için fayda sağlayan şifa deposudur.

Bunlardan birisi de sandal ağacı çiçeklerinden üretilen sandal balıdır. Akdeniz Toroslarında yetişen sandal ağaçları çiçekleri hoş kokulu olduğu için parfüm üreticileri tarafından da rağbet görür. Sandal balı ise cilt temizliği ve idrar söktürücü özelliği bakımından harika bir üründür. İdrar yolundaki iltihapları gidererek prostat sorunu olanların tüketmesi gereken bir üründür.

sandal çiçeği balı faydaları
sandal çiçeği balı faydaları

Sandal Çiçeği Balı Faydaları

  • Sandal çiçeği balı faydaları arasında hafıza güçlendirici özelliği yer almaktadır.
  • Aynı zamanda erkeklerde libidoyu artırmak ve enerji sağlamak adına sandal çiçeği balı da güçlü bir afrodizyaktır.
  • Sandal ağacından elde edilen yağ antiseptik özellikte olduğu gibi balı da aynı özelliği taşımaktadır. Ciltteki yaralara ve sivilcelere karşı kullanılabilir.
  • Sandal ağacından elde edilen ürünler böcek ısırması, tahriş ve diğer cilt rahatsızlıkları konusunda anti- enflamatuar özelliktedir. Santalol içerisinde yer alan aktif maddenin sitokin adındaki inflamasyon belirteçlerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.
sandal balı

Kaliteli Sandal Balı Nasıl Anlaşılır?

İnsanlar özellikle bal gibi sahteciliği fazlaca yapılan ürünlerden yeteri kadar fayda göremediği durumlarda mağdur olmamak için bu tür şifalı besinleri tercih etme konusunda çekingen kalmaktadır.

Fakat laboratuvar analizi yapılmış, hakiki olduğu ispatlanmış, güvenilir marka ve kişilerden temin edilen, şekerlenme ve donma yapan ballar rahatlıkla tercih edilebilir. Sandal balının da kalitesi bu yollarla anlaşılır. Bu şekilde olan sandal balının faydalarını görmek mümkün ve bazı hastalıkların çözümünde yardımcı olacaktır.

İlgili Makale: Sedir Balı Faydaları

Sıkça Sorulan Sorular

Sandal Balı Neye İyi Gelir?

Sandal ağacının kokusu nedeniyle koku üreticileri tarafından ilgi gören bir bitkidir. Aynı zamanda sandal balı da cilt temizliği konusunda faydalıdır. Diğer taraftan idrar yolu iltihaplanmaları, prostat sorunları olan kişilere oldukça faydalıdır.

Sandal Ağacı Ne Zaman Çiçek Açar?

Sandal ağacının yaprakları genç bitkilerde dişlidir. Üst yüzeyi koyu alt yüzeyi açık yeşil ve tüysüz şekilde olan sandal ağacının çiçekleri yeşilimsi ve krem rengindedir. Sandal ağacı Mart-Nisan ayları arasında çiçeklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu