Apiterapi

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Halk arasındaki sorular arasında sahte bal nasıl anlaşılır? sahte balı anlama yolları nelerdir? gibi sorular yer almaktadır. Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında hem birkaç yöntem bilgi vereceğiz.

Fırat Üniversitesi Arıcılık Bölümünde öğretim görevlisi Mehmet Ali Kutlu; kovandaki arı mevcudunun 80 bin civarı olması gerektiğini söylüyor. Bahar ayında arılara şurup verilmesinin normal olduğunu dile getiriyor. Arılara şurup takviyesi yapmamızın nedeni ise kovanın güçlü tutulmasıdır. Mart-Nisan aylarına kadar arılara şurup verilmesi gayet normaldir. Ülkemizde bal akım sezonu bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Fakat genel olarak Haziran-Temmuz aylarında başlamaktadır.

Arılara bu zamanda şurup vermekse ticari ahlaka uygun değildir. Arılara glikoz, mısır şurubu, pekmez gibi ürünler verirsek arılar bunu direkt olarak peteklere depolar ve bal oluşturur. İşte bu durumda balın doğallığı ortadan kaybolur.
İlk başta belirtmek gerekir ki balın sahte olduğunu tadından anlamak mümkün değildir. Sahte bal nasıl anlaşılır, sahte balı anlama yolları nelerdir sorusuna cevap verilecek olursa; sahte balın ana maddesi glikoz şurubudur. Buna su ve bal aroması ekleyerek sahte bal elde etmek mümkündür.

Balın sahte olup olmadığı anlamamız için en garantili yol ,laboratuvar ortamlarında yaptırdığımız analizdir. Sahte bal sağlığa zararlı mıdır? Eğer içerisinde sağlığa zararlı bir madde yoksa çok zararı olmayabilir. Fakat balı sağlık için tüketmek isteyen bir vatandaş olarak hiçbir faydasını göremezsiniz.

Gerçek Balı Nasıl Anlarız?


Gerçek bal yani arının yaptığı bal kristalize olma özelliği gösterir ya da halk tabiriyle donmaya başlar. Bu yüzden öncelikle halkın bilgi sahibi olması gerekir. Arıcılardan bal aldıktan sonra bilinçsiz bir tüketicinin kafasında bal neden donuyor, aldığım bal sahte mi gibi sorular uyanmaktadır.

Tüketicinin bilmesi gerekir ki balın donması doğallığından kaynaklanmaktadır. Aksine içerisinde glikoz şurubu bulunan sahte balda donma gerçekleşmez. Bal, binlerce senedir bozulmadan ilk günkü özelliğini koruyabilen değerli bir besin maddesidir. Balın kristalize olması besin değerinden hiçbir şey kaybettirmez. Bal, çeşidine göre çiçek balı ve salgı balı olarak tüketiciye ulaşmaktadır. Çiçek balı bulunduğu yöredeki nektarın özelliğine göre farklı zamanlarda donma olayı gerçekleştirir. Salgı balı ise (çam balı diye biliriz), kristalize olma özelliği göstermez.

Kesin olmasa da bazı kişiler tarafından gerçek balı sahte baldan ayırt etmek için uyguladıkları birkaç yöntemden bahsedelim. Malum herkesin balı analiz etme şansı olmayabilir. Bu yüzden bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Sahte balı anlayabilmemiz için hangi yöntemlere başvurabiliriz, sahte bal nasıl anlaşılır? gelin hep birlikte öğrenelim:

sahte bal nasıl anlaşılır?
sahte bal nasıl anlaşılır?


İlk yöntem: Ambalaj

Marketlerde satılan ballardaki kavanozlarda ya da çıta üzerindeki etiketlerde ” bal kodeksine uygundur” yazısının yer alması gerekmektedir. Eğer bu yazıyı görürseniz balın sağlığa uygun olduğunu anlayabiliriz.


2.Yöntem: Şekerlenme

Bal belirli bir süre beklediğinde donmaya başlar. Havaların soğumasıyla birlikte oda sıcaklığına göre süresi değişkenlik gösterebilir. Yine buzdolabında muhafaza ettiğiniz takdirde tereyağı kıvamına gelmeye başlar. Bu durumda balın sahte bal olma ihtimali düşüktür.

3.Yöntem: Uzama ve Ilık Su Deneyi

Gerçek balı kaşıkla aldığımızda kesik kesik akmadan uzaması gerekmektedir. Eğer kabından balı aldığımızda doğrudan kaşığa geliyor ise bal sahte olduğunu anlayabiliriz. Ilık su içerisinde bir miktar balı koyup bir süre bekledikten sonra eğer bal gerçek ise aynı haliyle kalır. Eğer çözünmeye uğrarsa içerisinde katkı madde olduğu söyleyebiliriz.

4.Yöntem: Yanma Deneyi

Çöp şişe bir pamuk sararak bal daldırınız. Sonra balı ateşe tuttuğunuzda bal yanıyorsa gerçek bal olduğunu dile getirebiliriz. Ancak unutmamamız gereken bunlar kesin sonuç değildir. Balın sahte ya da gerçek olduğunu ancak analiz ile anlarız. 

Suyla Bal Testi Nasıl Yapılır?

Balın sahte olup olmadığın anlamak için basit bir yönteme başvurarak sizlerde test yapabilirsiniz. Su bardağına suyu doldurarak masaya koyuyoruz. Sonra içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal atıyoruz. Belirli bir süre sonra bal erimeye başlarsa içerisinde katkı maddeleri olduğunu bize göstermektedir. Fakat bal erimeden eğer bardağın dibine çökerse bal gerçektir.

Başka bir yöntem olarak ta bir su bardağı içerisine 3-5 damla kadar sirke damlatıyoruz. Sonrasında içerisine bir miktar bal ilave ediyoruz. Eğer su köpürürse balın sahte olduğunu göstermekte; fakat köpürmezse bal gerçek baldır.

NOT:

Uzmanlar tarafından yapılan uyarıya göre; gerçek balı anlamak renginden, tadından kokusundan anlamak mümkün değildir. Bu yüzden sahte bal nasıl anlaşılır? konusunda gerçek sonucu almak; yalnızca laboratuvar ortamında yapılan analizlerle mümkündür.

İlginizi çekebilir: Hakiki Kestane Balı Nasıl Anlaşılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu