rooibos-cayi-faydalari-nelerdir.jpg

Rooibos Çayı Faydaları Nelerdir?

Posted by

Güney Afrika’daki Cederberg Dağları’nda yetişen ve oldukça lezzetli olan rooibos çayı faydaları nelerdir? konusunda bu yazımızda detaylı bilgiler vereceğiz. Fantastik bir çay olan rooibos çayı iğneye benzeyen yaprakları ile birlikte kırmızı renge dönüşmektedir. Fabaceae ailesine ait olan ve kelime anlamı olarak “kırmızı çalı” anlamına gelen bu çay; normal yeşil çaya göre 2 kat daha fazla antioksidan içermektedir.

Rooibos Çayı Nedir?

İsterseniz rooibos çayı faydaları nelerdir? Sorusundan önce rooibos çayı hakkında biraz bilgi verelim. Güney Afrika’ya özgü olan ve iğneye benzeyen yaprakları ile bilenen rooibos çayı; fermantasyon ile oksitlenerek kırmızı renk üretmekte ve bitkisel çay olarak bu durum lezzetini artırmaktadır.

Rooibos çayının faydaları nelerdir? konusunda genelde sağlık alanında yapılan çalışmalar hayvanlar üzerine olmuştur. Çayın içerdiği maddeler farelerde bazı kanser hastalıklarına iyi geldiğini göstermiştir. Ancak henüz insanlar üzerinde daha geniş kapsamlı çalışmalar gerekmektedir.

Doğal ve kafeinsiz Güney Afrika’ya özgü olan bu çayın antioksidan değeri oldukça fazla olup; mineral bakımından da oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeden, alerji ve mide sorunlarına kadar birçok faydası vardır. Aynı zamanda rooibos çayının cilde faydaları konusunda cildi güzelleştirmek için bilimsel kanıtlar yer almaktadır.

rooibos çayı faydaları nelerdir?
rooibos çayı faydaları nelerdir?

Rooibos Çayının Faydaları

“Rooibos çayının faydaları nelerdir?” diye merak edenlerin sorusuna cevap vermeye geldik. İçerdiği yararlı maddeler sayesinde oldukça yararı olan bu çayın faydaları şu şekildedir:

  • Düzenli olarak tüketildiğinde rooibos çayı bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kan dolaşımına faydası olan rooibos çayı, kafein ve şeker içermediği için aynı zamanda kan şekerini dengelemektedir.
  • Başta baş ağrısı olmak üzere birçok ağrıya karşı doğal ağrı kesicidir.
  • Kasları gevşeterek stres ve buna bağlı oluşan kas ağrılarını dindirmektedir.
  • Sinirli ve gergin zamanlarda rahatlatıcı özelliktedir.
  • Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlayarak hazımsızlık ve şişkinlik problemlerine karşı çözüm üretmektedir.
  • Hücre yenileyici özelliği sayesinde rooibos çayı özellikle cilt sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır.
  • Karaciğer yağlanma sorununa karşı iyi gelmektedir.
  • Kırışıkları geciktirici olduğu için yaşlanma karşıtı bir çaydır.

Rooibos Çayı Nasıl Demlenir?

Rooibos çayını demlemek için 1 tatlı kaşığı çayı kaynamış su içerisine atıyoruz. 5-6 dakika demlendikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Dilerseniz bu çayı zencefilli şekilde de yapabilirsiniz. Bunun için kaynamış su içerisine iki dilim taze zencefil atıyoruz ve biraz daha kaynatıyoruz. Sonrasında dinlenmiş zencefilli su içerisine bir miktar rooibos atarak 5 dakika kadar dinlendirmemiz yeterli olacaktır.

Rooibos Çayı İçindekiler

Kimyasal bileşiminde potasyum, kalsiyum, iyot, florin, magnezyum, demir, fosfor, sodyum, çinko yanı sıra vitamin olarak B1, B2, B5, B6, B12 vitaminleri ile C, D, E, K vitaminleri yer almaktadır. Egzema ve dermatit gibi hastalıkların tedavisinde rooibos çayı yaygın olarak kullanılmaktadır.

Rooibos Çayı Zayıflatır mı?

Tek başına zayıflamayı sağlayacak bir çay olmasa da rooibos çayı tüketerek ödem atabilir ve vücuttaki yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak diyet listesine ek olarak eklediğinizde etkisini görebilirsiniz. Aynı zamanda kafeinsiz bir çay olduğu için obezite konusunda sorun yaşayanlar da tüketebilirler. Rooibos çayı leptin düzeyini artırarak kilo vermeyi hızlandırıcı etkidedir. Kalorisiz ve oldukça sağlıklı bir çay olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenle rooibos çayı faydaları nelerdir? sorusunu araştıran; zayıflama konusunda da bu çayın faydaları konusunu merak etmektedir.

İlginizi çekebilir: Beyaz Çay Nedir? Beyaz Çay Faydaları Nelerdir?

Rooibos Çayının Cilde Faydaları

Bütün faydaları yanı sıra rooibos çayı uçuk, yanık, pişik ve cilt tahrişler ile birlikte, egzamaya bağlı oluşan kaşıntı ve cilt kuruluğuna karşı oldukça etkilidir. Bu yüzden rooibos çayı faydaları nelerdir? konusunda cilt sorunu yaşayanlar rooibos çayını tercih etmektedir.

Rooibos Çayı Hamilelikte İçilir mi?

Hem annenin hem de bebeğin vitamin ve minerale ihtiyacı olması ve rooibos çayının da bol miktarda bunları içermesi nedeniyle; anne adaylarına karşı hamilelik dönemi boyunca rooibos çayı büyük destekleyici özelliktedir. Her ne kadar zengin içeriğe sahip olsa da rooibos çayının tüketimi konusunda dikkatli davranmak gerekir. Günde 1 fincan tüketmek yeterli olur.

Rooibos Çayı Yan Etkileri ve Zararları

Her besinde olduğu gibi rooibos çayını da dikkatli ve kararında tüketmek gerekir. Fazla tüketimi sonucunda demir emilimini önlemekte ve demir eksikliğine neden olmaktadır. Bazı kişilerde rooibos çayı baş dönmesi ve mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Rooibos Çayı Tadı Nasıl?

Rooibos çayı içerdiği antioksidan değeri sayesinde siyah ve yeşil çaya göre daha faydalıdır. Rooibos çayının tadı bal ve vanilya gibi hafif lezzettedir.

Rooibos Çayı Ne Zaman İçilmeli?

Mide asidinin dengesi bakımından rooibos çayını tok halde ve taze olarak tüketmek gerekmektedir. Aynı zamanda kadınlar regl dönemlerinde de bu çayı tüketebilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.