Evcil HayvanlarKedi

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Ragdoll kedisinin fiziki özellikleri olarak parıl parıl parlayan gözleri ve ipeksi tüy yapısı bulunmaktadır. Bu etkileyici görünüşü sayesinde hayvan severleri kendisine çekmektedir. Karakter olarak ragdoll kedisi oldukça uyumlu ve cana yakındır. Ragdoll kedisi özellikleri konusunda daha fazla detayı bu yazımızda sizler için hazırladık.

Ragdoll Kedisi Tarihçesi

Birçok kedi ırkına göre Ragdoll kedisi özellikleri bakımından daha yeni bir ırktır. 1963 yılında Kaliforniya’da ortaya çıkmış, 1960’lı yıllarda Josephine adındaki açık gri ve uzun tüylü bir kediden türediği belirtilmektedir. Ragdoll kedisi özellikleri bakımından bütün dünyada yayılan ve tanınan kedi ırkları arasında yerini bulmuştur.

Ragdoll kedisi özellikleri
ragdoll kedisi özellikleri

Fiziki Özellikleri

Büyük ırk kediler arasında yer alan ragdoll kedisi ağırlık olarak 3,5-9 kilogram arasındadır. Hatta bazı ragdoll kedisi özellikleri bakımından daha fazla ağırlıkta olabilmektedir. Üç ana renk olarak uzun tüyleri bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı beyaz eldivenli adı verilendir. Tüylerinin renkleri mavi, kahve lila ve çikolata olarak karşımıza çıkmaktadır.

Göz renkleri safir mavisi olup nadiren de farklı renklerde olabilmektedir. Fakat ragdoll kedisi özellikleri bakımından ırkın kendine has göz rengi mavi olarak bilinmektedir. Birer dostluk abidesi olan ragdoll kedileri herkesle kolaylıkla dostluk kurar ve iyi şekilde anlaşır. Hem çocuklarla hem bizlerle hem de köpeklerle dahi iyi şekilde anlaşabilmektedir. Oldukça sosyal ve zeki bir kedi olarak bilinmektedir. Vücutlarına oranla ragdoll kedilerinin sesleri oldukça zayıf kalmaktadır. Oyun oynamayı çok seven kedilerdir.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Tüy Bakımı ve Kulak Temizliği

Ragdoll kedisi özellikleri bakımından en önemli bakım işlemleri arasında tüy bakımı yer almaktadır. Tüyleri yoğun olan bir kedi cinsi olduğu için haftada en az iki defa rutin bir şekilde tüy tarağı ile tüylerini taramak ve ölü tüylerden arındırmak gerekmektedir. Aynı zamanda diğer kedilere göre ragdoll kedileri tüylerinin taranmasından oldukça hoşnut olmaktadır. Tüy tarağı olarak uzun tüylü kediler için olan tarakları tercih edin.

Tarama bakımının yanında Ragdoll kedisinde kulak temizliği de önem taşımaktadır. Kulak temizliği kedilerde ciddi bir konudur. Eğer kendiniz yapamazsanız mutlaka profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Haftada bir kez kulak kontrolünü yapmalısınız. Kirli olan kulaklarını pamukla beraber elma sirkesi karıştırılmış su ile temizleyebilirsiniz. Kedilerde kulak bakımı yaparken kesinlikle kulak çubuğu kullanmayın. Çünkü bunlar kulaklarına zarar verebilir.

Bütün evcil hayvanlarda olduğu gibi ragdoll kedilerinin rutin olarak veteriner kontrollerini aksatmamak gerekir. Aynı zamanda aşılarını da zamanında yaptırmak sağlığı açısından önem taşımaktadır. Tüm bunlara ek olarak ragdoll kedisi özellikleri bakımından uzun tüylü olduğu için tüy yumakları sorunu ile karşılaşılabilir. Tüy yumağı sorunu kedilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle ragdoll kedi cinsine sahip iseniz rutin tüy bakımı ve taramanın yanında kedi maltı da vermek gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Masaj Yapar

Tırnak ve Göz Bakımı

Ragdoll kedisi sahibiyseniz mutlaka iki haftada bir kez tırnak kesimini yapmanız ya da yaptırmanız gerekir. Özellikle evde çocuk varsa mutlaka tırnak bakımını ihmal etmemelisiniz. Ragdoll kedilerinde de göz çevresinde akıntı söz konusu olabilir. Göz çevresindeki akıntıları temizlemek için yumuşak dokulu bir bez kullanabiliriz. Ancak dikkat etmemiz gereken iki göz için bezin temiz kısmını kullanmamız gerekmektedir. Böylece eğer bir gözünde enfeksiyon olsa bile diğer gözüne bulaşma riskini engellemiş olacaksınız.

Ragdoll Kedisinin Ağırlığı ve Ömrü Ne Kadardır?

Genel olarak sağlıklı bir ırk olan ragdoll kedisinin ömrü 13-16 yıl arasında değişmektedir. İyi şekilde bakılan ve sağlığına dikkat edilen bir Ragdoll kedisi 17 yıl kadar dahi yaşayabilmektedir. Dişi kediler 3,5-7 kg ortalama ağırlığa sahip iken, erkek ragdoll kedilerinin ağırlığı 10 kg’a kadar çıkabilir. Fakat bazı sağlık sorunlarıyla karşılaşmaya yatkındırlar.

Ragdoll kedisi özellikleri olarak çok enerjik olmadığı için obeziteye yakalanma riski fazladır. Sizlerde kedinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız; özellikleri bakımından bilgilenmeli ve daha dikkatli davranmalısınız. Güncel olarak ragdoll kedisi fiyatları 2022 yılı itibariyle ortalama olarak 2500-3000 TL arasında değişkenlik gösterebilir.

Son olarak ragdoll kedisinde tuvalet bakımı konusunda mutlaka her gün temiz kum hazırlanmalıdır. Aynı zamanda mama kaplarını da her gün temizlemek ve taze mama vermek önemlidir. Ragdoll kediniz dışarıya çıktığında köpeklerin saldırısına uğrayabilir ya da hastalık kapabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca evden dışarıya salmamanız gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu