Apiterapi

Püren Balı Faydaları Nelerdir?

Ülkemizin Karadeniz, Akdeniz, Trakya ve Ege yörelerinde; doğada kendiliğinden yetişen ve maki türleri arasında yer alan püren bitkisinden; arıların nektar toplamasıyla elde ettikleri bala püren balı adı verilmektedir. Bu yazımızda püren balı nedir, püren balı faydaları nelerdir? konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Püren bitkisinin çiçekleri pembe ve mor renklidir. Aynı zamanda bu bitki arılar adına zengin bir kaynaktır.

Püren Balının Özellikleri ve Faydaları

Maki türü püren bitkisinden arıların elde ettiği bal adeta bir vişne suyu tadındadır. Kendine has aroması olan püren balının tadı; hafif acımsı olup kıymetli bir baldır. Anzer balından sonra en değerli ballar arasında yer almaktadır. Üretimi kısıtlıdır ve bu yüzden de kendini değerli kılmaktadır. Avrupa sektöründe püren balı önemli bir yere sahiptir.

Bu balı tüketirken boğazı yakmaz ve aynı zamanda enerji verici yönü oldukça iyidir. Genelde insanlar bu balı karaciğer yağlanmasını gidermek ve idrar problemlerini çözmek için kullanmaktadır. Ayrıca cerrahi yaralar ve yanıklara da oldukça iyi gelen püren balı; ülser gibi mide rahatsızlıklarına da fayda sağlar. Sonbaharda üretimi gerçekleşen püren balının rengi koyudur ve kıvamı da akışkandır. Sağlığına önem veren ve damak zevki olan kişiler tarafından oldukça fazla talep gören püren balı; az üretildiği için fiyatı makul seviyelerden yüksektir.

Karadeniz’deki KTÜ tarafından yaptıkları araştırmalarda püren balının özellikle cerrahi yaralar ve yanıklara iyi geldiğini belirtmişlerdir. Püren balının tıbbi ve biyolojik potansiyelinin son derece yüksek olduğunu söylemişlerdir. Yaptıkları çalışmalar sonucunda püren balının kestane balı kadar kıymetli olduğunu dile getirmişlerdir. Ancak bu bal maalesef hem üreticiler, hem de tüketiciler tarafından çok fazla bilinmiyor.

püren balı faydaları nelerdir?
püren balı faydaları nelerdir?

Püren Balı Nasıl Tüketilir?

Genel olarak diğer balları nasıl tüketiyorsak püren balını da kahvaltılarımızda ekmekle sade olarak ya da dilerseniz kaymakla afiyetle yiyebilirsiniz. Aynı zamanda ılık süte karıştırarak içmeniz fayda sağlar.

Çam Püren Balı Nedir?

Bazı yerlerde çam çiçekleriyle birlikte püren çiçeği nektarının arıların sentezlemesiyle ortaya çıkan bala çam püren balı adı veriyoruz. Çam püren balı tadı olarak kendine özgü aroması vardır. Bu balın kaliteli olması yanı sıra zengin içeriğe sahip olması nedeniyle oldukça rağbet görmektedir.

Püren Balı Ne İşe Yarar?

Anzer balından sonra en değerli ballar arasında yer alan püren balı ne işe yarar konusunda birçok faydasının olduğunu belirtmekte fayda var. Özellikle idrar yolları enfeksiyonu ve karaciğer yağlanmasına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda yüksek miktarda enerji vericidir.

Barındırdığı özellikler sayesinde püren balı virüs, mantar ve bakterileri inhibe edici özelliktedir. Antioksidan değeri oldukça yüksek olduğu için vücudun savunma sistemini güçlendirmektedir. Tarih boyunca bütün ballarda olduğu gibi püren balı da tıbbi tedavilerde kullanmışlardır.

Yine yaptıkları başka bir çalışmada tümör oluşumunun engellenmesinde büyük katkı sağladığını görmüşlerdir. Tıbbi tedavilere destek olarak püren balı son derece katkısı yüksek ve tedavide tamamlayıcı özelliktedir. Evet, püren balı nedir, püren balı faydaları nelerdir? konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler bu kadar. Tekrar görüşmek üzere.

Diğer bir yazı; karabaş otu faydaları okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu