SağlıkApiterapi

Propolisin Saça Faydaları Nelerdir?

Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen saç dökülmesi artık herkeste sorun haline geldi. Orta yaştaki kadınlarda saç incelmesi meydana gelmektedir. Bunların nedenleri arasında beslenme yetersizliği, tiroit sorunları gibi sebepler yer almaktadır. Her ne kadar saç ekimi söz konusu da olsa saç dökülmesine karşı kesin tedavi henüz yoktur. Bu yazımızda sizlere propolisin saça faydaları nelerdir, bunlardan bahsetmek istiyorum; herkese iyi okumalar diliyorum.

Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda biotin, çinko, protein gibi bazı eksiklikler sonucunda saç incelmesi meydana gelmektedir. Saç incelmesi ve saç dökülmesi konusunda insanlar arayış içerisindedir.

Özellikle arılar ve arı ürünlerine karşı olan ilgi son zamanlarda artmaktadır. Aslında bu ürünler yüzyıllar önce medeniyetler tarafından kullanılmaktaydı. Arı ürünleri arasında propolis bağışıklık sistemine olan katkısıyla kalmayıp; saç bakımı ürünü olarak doğal destekleyicidir. Peki, propolisin saça faydaları nelerdir diye sizlerde merak edenler arasında mısınız? Gelin hep birlikte bunları öğrenelim:

Şampuan içerisine propolis eklediğimizde kepeklenmeye karşı iyi gelmektedir; saç derisini besler ve daha sağlıklı bir saça sahip olmamızı sağlar.

Saçlarımızın sağlıklı bir şekilde uzaması adına bazı vitaminlere ihtiyaç vardır. Bu vitaminleri bünyesinde zengince barındıran proplisi düzenli şekilde tüketirsek saçlarımız da daha sağlıklı olacaktır.

Saç derimizin hava alması da dökülmemesi için önem taşımaktadır. Şampuan içerisine propolis eklediğimizde saç derimizin nefes almasını sağlar ve saç dökülmesinin önüne geçmiş olur.

Saç Dökülmesine Karşı Propolis Hakkında Araştırmalar

Doğal bir enflamatuar olarak düşündüğümüzde propolisin saç büyümesi yönünde olumlu etkileri olduğunu dile getirmişlerdir. Yaptıkları araştırmalarda saç uzamasındaki hücrelerin büyümesini sağlamakta olduğunu saptadılar.

Tıraş yaptıkları ve cilaladıkları farelerde propolisi deney yaptılar ve sonuçlar olumluydu. Saç yetiştirme süresindeki hücre sayısında artış olduğunu gördüler. Antienflamatuar bileşikler içeren propolis saç yerleri tedavi konusunda yerini almıştır. Sağlık sorunlarının birçoğu ve saç dökülmesi de vücudumuzdaki iltihaplardan kaynaklanmaktadır.

Propolisli Saç Bakımını Nasıl Yaparız

Şuan için piyasada propolis içerikli hiçbir şampuan yer almıyor. Eğer saç dökülmesine karşı propolisi denemek isterseniz aşağıda bazı yöntemler ve öneriler yer almaktadır.

  1. Şampuanın içine 5-10 damla kadar alkolsüz propolis damlatınız. Tüm kimyasal ürünleri saç bakımı konusunda hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Yalnızca doğal ürünleri kullanmalıyız. Kimyasal ürünler iltihapları artırmakta ve daha fazla saç dökülmesine neden olmaktadır.
  2. Saçlarımızı güçlendirmek adına daima kolajen ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz.
  3. Vücudumuzdaki demir oranını ölçtürmeli ve demir seviyemizde azalma varsa kesinlikle demir içerikli besinler tüketmeliyiz. Çünkü demir eksikliği saç dökülmesinin nedenlerindendir.

Aynı zamanda propolisin antibakteriyel özelliği; saç derisi ve gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır. Saç dökülmesi için doktora gittiğinizde ilk başta saç analiz cihazıyla saç derinize bakarlar.

Eğer saç köklerinizde tıkanma varsa kullandığınız şampuanı ya da sabunu değiştirmeniz gerekir. Saç köklerimizin oksijen olması ve saç köklerimizin tıkanmaması bizim için bu yüzden oldukça önemlidir.

Saç köklerimizin açılmasını sağlayan propolis sayesinde saçlarımız daha rahat oksijen alır ve içerisindeki vitaminler sayesinde saçlarımız daha hızlı uzar. Eğer sizlerde saç dökülmesi problemi yaşıyorsanız propolisten faydalanabilirsiniz.

Diğer bir yazı; arı poleninin doğurganlığa etkisi okumak için buraya tıklayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu