Apiterapi

Propolisin Kansere Etkisi ve Faydaları

Uzmanlar tarafından propolisin kansere etkisi ve faydaları konusunda yapılan çalışmalarda kanser hastalarında tedaviyi destekleyici bir ürün olduğu belirtilmiştir. Kanser hücrelerinin yok olmasını sağlayan propolisin kansere etkisi ve faydaları konusunda birçok kanıtlanmış çalışma bulunmaktadır.

Kanserde Propolis Kullanımı

Kemoterapiye bağlı ortaya çıkan ağız yaraları konusunda propolisin yardımcı olduğu konusunda çalışmalar bulunmaktadır. Proplisin kemoterapiyle meydana gelen ağız yaraları üzerine iki çalışmaya değerlendirmeye alınmış olup ağız yaraları oluşan 90 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir.

Hastalara zeytinyağlı propolis ekstraktı ile özel bal karışımlı balmumu kremi uygulanmıştır. Çalışma sonrasında yalnızca propolis kullanan grup değil bal ürünleri kullanan tüm hastaların ağız yaralarının daha hızlı şekilde iyileştiği görülmüştür.

propolisin kansere etkisi ve faydaları
propolisin kansere etkisi ve faydaları

Propolisin Kansere Faydaları

Kanserin önlenmesi ve tedavi sürecinde propolisin kansere faydaları konusunda yapılan bilimsel çalışmalarda, kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltabileceğini göstermektedir. Kanserli hücrelerin vücudumuzla ilişki kurmasını önleme özelliği gösteren propolis aynı zamanda kanser hücrelerinin son evreye geçmesini engellemede olumlu olarak fayda sağlamaktadır.

Kanserin başlangıç evresi düşünüldüğünde propolisin kansere karşı direnç sağladığı söylenebilmektedir. Yapılan bir çalışmada propolisin tümörlü hücrelere etkisi konusunda akciğer tümörü bulunan fareler üzerinde 3 grupta deney yapıldı. Bu deney neticesinde propolisin tümör yayılımını %57-80 arasında engellediği görülmüştür.

İçerdiği flavonoid ve antioksidan sayesinde kemoterapi ve radyasyon sonrası meydana gelebilecek toksik etkilere karşı propolis koruyucu etki göstermektedir. Meme kanseri, kolon kanseri, akciğer kanseri, beyin kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri, kan kanseri gibi kanser türlerine karşı propolisin tedaviyi destekleyici özellikte olduğu ve kansere yakalanma riskini azalttığı belirtilmektedir.

Propolis nedir? Faydaları nelerdir? - Memorial
propolisin kansere etkisi ve faydaları

Propolisin Meme Kanserine Etkileri

2014 yılında Çin’de Liaocheng Üniversite tarafından yapılan bir çalışmada propolisin meme kanseri üzerine etkisi araştırılmıştır. 48 saatlik çalışmada kanser hücresine etanol ve propolis ekstraktı uygulanmış ve çalışma sonrasında meme kanseri hücresini yok ettiği tespit edilmiştir. Bu da propolisin meme kanseri tedavisine destekleyici ürün olarak kullanımının olumlu sonuçlar vereceğini göstermektedir.

2016 yılında yapılan başka bir çalışmada ise radyoterapi gören meme kanseri hastaları için propolisin destekleyici etkisi konusunda yapılan çalışmada 45 kişilik kontrol grubu ve 135 kadın çalışmaya dahil edilmiştir. Radyoterapi alan hastalar ile propolis alan ve radyoterapi gören hastalar karşılaştırıldığında çalışma sonucunda propolisin radyasyon sonucu DNA hasarını azaltma konusunda yardımcı olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda kanser hücrelerinin yok edilmesinde destekleyici olduğu görülmüştür.

İlginizi Çekebilir: Propolisin Cilde Faydaları

Propolisin Kolon Kanseri Üzerine Etkisi

2009 yılında Japonya’da propolisin 4 farklı kolon kanseri hücresi üzerine etkisi incelenmiş ve çalışma sonrasında propolis ekstraktının bazı kanser hücreleri üzerine inhibe edici etki gösterdiği belirtilmiştir.

Propolisin Akciğer Kanserine Etkisi

2016 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi ve Cumhuriyet Üniversitesi tarafından ortak olarak yürütülen çalışmada Anadolu propolisi ekstraktının akciğer kanseri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonrasında propolis ekstraktının kanser hücresini yok edici özellikte olduğu görülmüştür.

Yapılan tüm bu çalışmalar Anadolu propolisinin kanser hücreleri üzerinde azaltıcı etki yaptığını göstermektedir.

Propolisin Yan Etkileri

Arı ürünleri her ne kadar insan sağlığı için oldukça faydalı ve mucizevi bir ürün olsa da her bünyede aynı olumlu etkiyi göstermeyebilir. Bazı insanların arıya ve arı ürünlerine karşı alerjisi olabilir. Bu kişilerin propolis, polen gibi arı ürünleri tükettiğinde alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Bu yüzden bu kişilerin arı ürünleri tüketmesi tavsiye edilmez.

Aynı zamanda kan sulandırma amaçlı warfarin (coumadin) kullananlar, propolis kullandığında ilacın etkisini artırarak kanama zamanını uzatabilmektedir. Bazı laboratuvar çalışmalarında propolis ya da bileşenlerinin anti kanser etkisi olsa bile aynı zamanda normal hücrelerde mutasyon oluşturucu ve hücre öldürücü etkiler meydana getirebilmektedir. Bu yüzden kanser tedavisi görenlerin doktor kontrolünde propolis tüketmesi önerilmektedir.

Bilim dünyası yapılan çalışmalarda kanser hücrelerini özgü genetik ve immün tedavilerin kanser tıbbında gelecek niteliği taşıdığını çözmüş durumdadır. Diğer alternatif ürünler yalnızca tedaviyi destekleyici nitelikte olabilir.

Referanslar:

https://aslieliftanugur.com/

https://www.drozdogan.com/

Sıkça Sorulan Sorular

Propolis Kansere İyi Gelir mi?

Propolisin kansere etkisi ve faydaları konusunda bazı çalışmalarda olumlu sonuçlar alındığı ve kanser hastalığından propolisin tedaviyi destekleyici özellikte olduğu görülmektedir.

Propolis Kanseri Önler mi?

Kanser hücreleri üzerinde propolisin öldürücü etki oluşturduğu ortaya koyulmuştur. Yapılan bilimsel çalışmalarda birçok kanser türüne karşı propolisin antitümör etki gösterdiği belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu