Sağlık

Propolisin Diş ve Diş Etlerine Faydaları

Ağız ve diş sağlığı konusunda uzmanlar tarafından propolisin diş ve diş etlerine faydaları konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Kovandaki dış etkenlerden, virüs ve mikroplardan koruyan propolis; ağız yaralarına ve diş eti iltihaplarına karşı oldukça etkilidir. İçeriğinde 300’den fazla bileşen içermekte olup; içerik miktarı arıların üretim durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Antiseptik ve antienflamatuar özellikleri olan propolis; özellikle yaraların ve yanıkların tedavisinde eski zamandan beridir kullanılıyor. Cilt için de birçok faydası olan propolisin cilde faydaları konusu da başlı başına kaleme aldığımız bir konudur.

Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde propolisin diş ve diş etlerine faydaları ortaya koyulmuştur. Yalnızca dişlere değil aynı zamanda ağız enfeksiyonlarına karşıda oldukça etkilidir. İçerdiği bileşenlerin birçoğu antimikrobiyal özellikte olup fenolik ve flavanoid özellik taşımaktadır. Anti fungal, antibakteriyel ve antiviral özellikleri taşıdığını da biliyoruz.

İşte bu özellikleri sayesinde ağız hijyeni olarak propolis; diş çürüklerini önlemekte ve aynı zamanda diş eti iltihaplarına da iyi gelmektedir. Yalnızca insanlarda değil hayvanların içme suyuna de propolis özütü koyarsak; diş çürüklerini önemli ölçüde azalttığını dile getirmekteler.

Diş prozeti kullananlarda Candida Albicans adında bir mantar türü; ağız enfeksiyonuna sebep olmaktadır. İşte bunu engellemek için propolis ile ilgili çalışmalar yapmışlardır. Diş protezini günde 4 defa propolis ile temizleyerek diş etlerinde iyileşmeler olduğunu gördüler. Aynı zamanda propolisin özütü ile gargara yaparsak tükürüğümüzde olan bakterilerin azalmasını da sağlarız.

propolisin diş ve diş etlerine faydaları
propolisin diş ve diş etlerine faydaları

Diş Çürüklerine Karşı Propolis

Bağışıklık sistemine büyük katkı sağlayan propolis; aynı zamanda diş çürüklerine karşı da etkilidir. Ağız enfeksiyonların ve diş çürüklerinden korunmak için toksik olmayan doğal yollar tercih etmeliyiz.

İşte propolis bizim için toksik olmayan doğal bir destekleyici ürün niteliği taşımaktadır. Ağzımızda biriken karbonhidratlar sonucunda ağız bakterileri artar ve bu bakteriler diş minesinde asitler üretir ve zayıflamasına neden olmaktadır. Bu sorunu çözmek için propolis bize yardımcı olmaktadır.

Propolisin damla formu sayesinde oral bakteriler ölür ve çoğalmasının önüne geçmiş olur. Ağzımızda olan bakterilerinde diş minesine zarar vermesini engeller. Ağızda yer alan bakterilerin beslenmesini de engellemektedir. Antimikrobiyal özelliği sayesinde de ağız florasına olumlu olarak katkı sağlamakta ve bu sayede diş plağına yardımcı olmaktadır.

Diş Etlerine Karşı Propolis

Bakteriler yalnızca dişlere değil aynı zamanda diş etlerine de yerleşmekte; bunun sonucunda da diş eti iltihapları ortaya çıkmaktadır. Eğer zamanında önlem almaz isek ilerde kalp rahatsızlıklarına dahi yol açmaktadır. 

İşte propolisin diş ve diş etlerine faydaları konusunda ; antibakteriyel özelliği diş eti dokusunu korumaktadır. Aynı zamanda antienflamasyon özelliği sayesinde diş eti iltihabı sonucunda meydana gelen hasarları da sınırlamaktadır.

Her ne kadar propolis diş ve diş eti iltihaplarında faydalı olsa da tek başına yeterli çözüm değildir. Aynı zamanda uzman bir diş hekimine başvurmayı da ihmal etmemek gerekir.

Ağız Yaralarına Karşı Propolis

Ağız yaralarını hızlı bir şekilde iyileştiren propolis; diş eti şişliğini azaltmakla kalmayıp diş çevresinin de hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor. Ağız cerrahisi sonucu oluşan iltihapları azalmakta ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Pamukçukla Mücadele de Propolis

Ağızda mantar enfeksiyonu sonucu diş eti tahrişi meydana gelmektedir. Bu da diş protezlerini kullanmayı engelleyecek nitelikte tahrişlere sebep olmaktadır. Bağışıklık sistemimizin zayıflaması sonucunda ağız florası da bozulma meydana gelmekte ve bu da pamukçuk oluşma riskini artırmaktadır. İşte ağız florası sağlını korumak için propolis fayda sağlamaktadır ve pamukçuk oluşumunu da engelleyebilmektedir.

Sonuç olarak antibakteriyel, antienflamatuar, antibakteriyel etkileri sayesinde propolis diş hastalıkları tedavisinde diş hekımliğinde yerini alarak; koruyucu doğal alternatif bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağız gargaralarına, diş ipi yüzeylerine ve macunlara propolis ilave ederek kullanmamız son derece fayda sağlar.

Arı zehri kremi ne işe yarar okumak için buraya tıklayın.

Propolis Diş İçin Nasıl Kullanılır?

Ağız ve diş sağlığını korumak için sıvı propolis ile ağız gargarası yapabilir ya da diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Ayrıca ağrıyan diş üzerine de sıvı propolis damlatılabilir.

Propolis Diş Etlerine İyi Gelir mi?

Ağız içi yaralarında, diş eti iltihaplarında, diş eti çekilmesinde propolis oldukça etkili bir üründür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu