propolisin-cocuklar-icin-faydalari.jpg

Propolisin Çocuklar İçin Faydaları

Posted by

İnsanlarda başta olmak üzere diğer canlılarda da bağışıklık sistemini güçlendiren propolis; son dönemlerde özellikle çocuklarda da büyük etkiye sahiptir. Aileler tarafından ilgisi artan propolisin çocuklar için faydaları ve nasıl kullanılması gerektiği konusunda merak artmaktadır.

Arılar bu ürünü kovanlarını dezenfekte etmek, bakteri ve enfeksiyonlardan korumak adına kullanmaktadır. Kolonilerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilirliğini sağlayan propolis aynı zamanda çocuklar üzerinde de benzer etkilere sahiptir.

propolisin çocuklar için faydaları
propolisin çocuklar için faydaları

Çocuğunuzu Enfeksiyondan Koruyun

İçerisinde A, B, C, D ve E vitaminleri yanı sıra magnezyum, çinko, demir, sodyum gibi mineraller yer almaktadır. Metabolizmanın daha sağlıklı çalışması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından propolis büyük önem taşımaktadır.

Çocukların da büyüme evresini sağlıklı geçirmesi adına bu içerikler büyük önem taşımaktadır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde propolis enfeksiyonlara karşı doğal bir kalkan vazifesi görmektedir. Çocukların bağışıklık seviyesi yetişkinlere göre daha zayıftır. İşte propolis bu direncin artmasını sağlamaktadır.

Okulların sonbahar ayıyla açılmasıyla nezle, grip gibi soğuk algınlığı hastalıkları yayılmaya başlar. Bu dönemde bu ürünü kullanmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda çocukların ders ve okul performansına da olumlu katkıları olacaktır. Bu nedenle gördüğümüz gibi propolisin çocuklar için faydaları oldukça fazladır.

Propolisin Faydaları adlı başka bir yazımızı okumak için tıklayın.

 

Propolis ve arı ürünleri alerjiye neden olur mu?

Alerjik ürünler kategorisinde her ne kadar yer almasa da basit bir alerji testi uygulamamız faydalıdır. Bilek iç kısmına bir damla propolis damlatarak bir süre bekleriz. Eğer o bölgede kaşınma, yanma gibi durumlar yoksa tüketmenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Propolis, Çocuklara Ne Miktarda Verilmeli?

Yetişkinlerde günde 20 damla önerilen propolis; çocuklara en fazla 10 damla olarak tavsiye edilmektedir. Hastalıkların olduğu dönemlerde bu damla miktarını biraz artırmakta sakınca olmaz.

Propolis kaç yaşından itibaren kullanılır?

1 yaş itibariyle arı ürünleri kullanmak önerilmektedir fakat propoliste yaş sınırı yer almıyor. 6. Ay itibariyle suda çözünmüş propolis günde 1 damla olarak önerilmektedir.

Çocuklara Propolisi Sevdirmenin Yolları

Bu ürünü çocuklara nasıl sevdiririz? Hangi yollara başvurarak arı ürünlerini çocukların severek tüketeceği ürün haline getiririz.

  1. Yavaş yavaş alıştırın

Eğer ilk defa çocuğa propolis verecekseniz; yavaş yavaş alıştırmayı denemelisiniz. Önceleri günde 1 damla olacak şekilde başlayarak gün geçtikçe dozajı artırırsınız. Çocuk propolisin tadına alıştıktan sonra günde en fazla 10 damla olacak şekilde propolis veriniz. Tek seferde vermek yerine sabah 5 akşam 5 damla olacak şekilde vermeyi deneyin. Böylelikle çocuklar propolisin tadına yavaş yavaş alışırlar.

  • Sevdiği Gıdalarla Birlikte Verin

Çocuklar gıda tercihini yaparken lezzeti ön planda tutarlar. Ebeveynlerin birçoğu sağlıklı besinleri çocuklarının tüketmesi yoluna giderken; sevdiği ve lezzet aldığı gıdalarla birlikte vermektedir. İşte propolis damlayı da bu şekilde çocuklara verebiliriz.

Sabah kahvaltılarında meyve suyu, mısır gevreği ya da süte propolis damla ekleyerek tüketmesini sağlayabiliriz. Bal ile karışım haline getirerek verebiliriz. Beslenme konusunda çocuklara baskı uygulamamalı farklı beslenme şekilleri deneyerek ona propolisi sevdirmeye çalışmalıyız. Eğer propolis damlayı kullanmayı alıştıramıyorsanız tablet formları da denemekte fayda var. Arı sütü, propolis ve polen içeren tabletleri günlük kullanım için çocuklar adına çok uygun.

  • Birlikte Tüketin: Rol Model Olun

Çocuklar davranış ve beslenme konusunda ebeveynini kendine rol model olarak seçmektedir. Bu sebeple sağlıklı beslenme konusunda bizler onlara örnek olmalıyız. Böylece onlarda bizleri örnek alarak kahvaltı masalarında, ara öğünlerde arı ürünleri tüketmeyi alışkanlık haline getirecekler.

  • Ona Arılardan ve Propolisten Bahsedin

Çocuklara propolisi sevdirmek için onlara arılardan ve propolisten bahsetmeyi deneyin. Onlar bu konularda çok meraklıdır. Arıların hayatını bir çizgi belgesel niteliğinde izlemesini sağlayabilirsiniz. Çocuklar zaten genelde televizyonda internette gördüğü şeylere özenerek çoğu şeyi tüketir. Bu da onun arı ürünleri tüketmesi için farklı bir yol olabilir. Arıların ne kadar çalışkan bir varlık olduğunu, balı ve diğer arı ürünlerini neden ürettiğini onlara anlatabiliriz.

Evet; propolisin çocuklar için faydaları konusunda bu yazımızda detaylı bir şekilde sizlere bilgi vermiş olduk.

Diğer bir konu ; narenciye balı faydaları okumak için buraya tıklayın.

Propolis Kaç Yaşından İtibaren Verilebilir?

6.ay itibariyle propolisi günde 1 damla olacak şekilde bebeklere verebilirsiniz. Her ay 1 damla artırıp kullanımına devam edilmesinde bir sakınca yoktur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.