SağlıkApiterapi

Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir?

Arı kovanının dezenfektesini sağlayan ve dış etkenlere karşı kovanı koruyan propolis; yunanca olarak pro: ön, polis: şehir kelimelerinin birleşimiyle ortaya çıkar. Arı kovanını adeta bir yalıtım vazifesi görerek kale duvarı gibi dış etkenlere karşı korumaktadır. Antik çağlardan bu yana antibakteriyel ve antiviral özellikte olan propolisin cilde faydaları nelerdir? bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Antik Yunan döneminde propolisin ne gibi etkileri olduğunu keşfetmişlerdir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde ilaç olarak kullanmışlardır. Cilt hastalıkları için kullanılması ise Milattan önce 350 yılına kadar dayanmaktadır. Ünlü sağlıkçıların birçoğu tarih boyunca bu mucizevi arı ürününü ilaç çantalarında devamlı taşımışlardır.

Yunan doktoru Hipokrat; propolisin yaralara karşı oldukça etkili olduğunu dile getirmiştir. Romalı doktor Plinus ise bu ürünün tümörleri iyileştirici etkisi olduğunu belirtmiştir. İyileşmesi mümkün olmayan iltihapları iyileştiren ürün olarak propolisten bahsetmiştir. Romalı askerler savaş zamanlarında yaralarının daha hızlı iyileşmesi için yanında propolis taşımışlardır. İşte bu mucizevi ürün propolisin cilde faydaları nelerdir? sizler için başlıklar altında topladık:

Sivilce ve Aknelere Karşı Propolis

Hücrelerin bağışıklık tepkilerini hızlandıran propolis; antibakteriyel özellikte olduğundan ötürü bakterilerin sebep olduğu aknelere karşı etkilidir. Eğer düzenli olarak propolis kullanırsanız sivilce ve aknelerle kolaylıkla başa çıkabilirsiniz. Aynı zamanda ciltteki kızarıklıkları azaltarak cildin serinlemesini sağlamaktadır. Sivilce ve aknelerden yalnızca kurtulmakla kalmaz; bir daha çıkmasını da engeller.

Ölü Deri Hücrelerine Karşı Propolis

Cildimizde akne oluşmasının diğer bir sebebi ölü deri hücrelerinin gözenekleri tıkamasıdır. Cildimiz kuru olsa da sivilce oluşmasının en büyük nedeni gözeneklerin tıkanık olmasıdır. İşte propolis bu ölü deri hücrelerini temizleyerek cilt gözeneklerinin açılmasını sağlamaktadır.

Serbest Radikallere Karşı Propolis

Hava kirliliği, güneşten gelen ultraviyole ışınları, tükettiğimiz bazı yiyecekler cilde zarar vermektedir. Bu tarz etmenlere uzun süre maruz kaldığımızda cildimiz zarar görür. İşte propolis cildi doğal bir şekilde korumakta ve beslenmesini sağlamaktadır. Çevresel faktörler sonucunda oluşan serbest radikaller; ciltte lekeler meydana getirmekte ve erken yaşlanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda antioksidan sayesinde propolis cildimizi serbest radikallere karşı korumaktadır. Güçlü antifungal özelliğiyle propolis mantar ve uçuk oluşumunu engellemektedir. Uçukların oluştuğu ortamı da temizlemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirerek; yeniden uçuk oluşmasını da engeller.

Yaraların İyileşmesinde Propolis Antimikrobiyel ve antiinflamatuvar özelliğiyle propolis yarların mikrop kapmasını engellemekte; daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Hücrelerin yenilenmesini sağlamakta; yara izleri ile yanık ve kesiklerin iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.

Propolisin cilde faydaları nelerdir?
Propolisin cilde faydalari nelerdir?

Propolisin Cilde Faydaları

 

  • Kimi zamanlarda cildimizde meydana gelen mantarların tedavisinde kullandığımız propolis; candida adı verdikleri mantar türünün bağırsaklara yayılıp cildimizde oluşan mantarı vücudumuzdan uzaklaştırır.
  • Uçuklara neden olan Herpes virüsüyle savaşmaktadır ve cilt lekelerine karşı propolis oldukça etkilidir.
  • Uçuklara neden olan virüs Herpes virüsüdür. Propolis bu virüs ile savaşarak uçukları kısa sürede iyileştirir. Eğer düzenli şekilde tüketirsek cildimizin yenilenmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda tahriş olan ve yaralı bölgelere karşı da propolis kullanmamız son derece faydalıdır.

Evde Propolis Kremi Tarifi için tıkla

Propolisli Cilt Maskesi ve Cilt Kremi

Peeling etkisi gösteren propolis içerikli cilt maskesini kendinizde hazırlayabilirsiniz. Propolis damladan 10 damla, 1 tatlı kaşığı türk kahvesi, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırırız. Sonra bu karışımı yarım saat süreyle cildimizde bekletiriz. Sonrasında ılık suyla yüzümüzü yıkarız. Aynı zamanda cilt kremini yüzümüze sürmeden önce içerisine 1-2 damla propolis damlatarak yüzümüze sürersek te faydalı olur.

Diğer taraftan Bal, arı sütü ve propolis karışımını haftada 2-3 defa cildimize maske şeklinde uygularsak faydalı olacaktır. Arı sütü de kolajen sentezini artıcı etkisi sayesinde cilde katkı yapacaktır. Ham bal nemlendirici özelliğiyle ve propoliste ciltteki ölü hücreleri temizleyici özelliği sayesinde üç mucizevi üründen faydalanmış oluyoruz.

Diğer bir konu; püren balı faydaları okumak için buraya tıklayın.

Propolis Kırışıklığa İyi Gelir mi?

Serbest radikaller üzerinde etkisi olan propolisin cilde etkileri konusunda kırışıkları giderici etkisi vardır ve aynı zamanda antiaging etki göstermektedir.

Propolis Sivilce İzlerine İyi Gelir mi?

Cilt maskelerinde kullanılan sıvı propolis sayesinde cilt lekeleri ve sivilce gibi şikayetleri azaltıcı etkidedir. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir madde olduğu için hücre onarıcı ve yenileyicidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu