Arivehayat

Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis nedir? Sorusuna cevap verecek olursak ; Bal arıları tarafından çiçek ve ağaçlardan toplanarak elde edilen reçinemsi maddenin adına propolis adı verilir. Bal arıları propolisi kovandaki çatlakları kapatmak için kullanmasının yanı sıra ; kovanı virüs ve bakterilerden korumak amaçlı kullanmasından yola çıkarak insanlar içinde doğal antioksidan etkili olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu da bize propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir? konusunda bilgi vermektedir.

Propolis içerisinde barındırdığı antioksidan ve antinflamatuar ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Ancak her propolisi de gelişigüzel tüketmemek gerekmektedir. Bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında yan etkilere maruz kalırsınız. Güvenli olan yerden almak gerekir.

Reçineye benzeyen bir madde olan propolis yapışkan bir kıvama sahiptir. Arılar birçok farklı bitkiden toplayarak bu maddeyi üretirler. Maddeleri arı kovanında toplarlar. Arı kovanı diğer zararlı maddelerden propolis sayesinde koruma altındadır. Propolisi kovanlardan toplarlar. Farklı bitki tomurcukları ve bitkilerden toplanan propolis sayesinde yararlı bir bitkisel ilaç içmiş olursunuz.

Tropikal alanlara yetişen arılar propolis üretmez. Arılar ürünü kovanların iç duvarlarına örerler. Kovanları ağzı bu şekilde kaplanarak canlılar içeriye giremez. Asıl amaç kovanı diğer maddelerden korumaktır. Kovana giren maddeler mumyalama yöntemiyle dışarı atılır.

Antibiyotik etkisine sahip propolis herkesin kullanacağı ve memnun olacağı bir üründür. Balda farklılık gibi propoliste de farklılık vardır. Farklılık ise değişik bitkilerin farklılıklar barındırmasıdır. Propolis etkisi arıların bitkilerden aldığı antioksidanlara göre değişir. Kovanların onarım ve daha farklı işlerinde bu propolis maddesi kullanılır. Bu madde ile ilgili en çok merak ettiğimiz konular arasında; propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir? propolis ne işe yarar? sorusu yer alıyor.

propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?
propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?


Propolis Ne İşe Yarar? Propolisin Faydaları


Arıcılık ile teknolojik şartların artmasıyla beraber arı ürünlerinin çeşitliliğinin üretimi yaygın bir biçimde artmaktadır. Arı ürünleri arasında popülerlik kazanan ürünlerden birisi de propolistir. Bu ürün aslında insanlar tarafından uzun yıllar öncesinden bile kullanılmaktadır. Arılar ve insanlar açısından ise propolisin birçok faydası yer almaktadır.

Bu reçinemsi maddenin henüz birçok yararı henüz bilinmiyor. Özellikle tıp alanında da çeşitli amaçlar üzerine kullanılıyor. Yunan yazıtlarına baktığımızda ise propolis iltihap alan yaralar ve çürüklere için fayda sağlamaktaydı. Avrupa’daki kayıtlara bakıldığında ise propolis ağız ve yara tedavilerinde kullanılmaktaydı.

Propolisin özelliklerine bakacak olursak antibakteriyal etkisi olduğundan ötürü doğal bir antibiyotiktir. Geniş çapta tedavi edici etkisi yer almaktadır. Anti kanser etkisi, antioksidan etkisi, yara ve doku tamirleri, sindirim sistemi tedavisi, enfeksiyon etkisi bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, kalp ve damara etkisi yer almaktadır.

Yapılan klinik çalışmalar sonucunda ise bronşit rahatsızlıklarına, ülsere, kulak enfeksiyonlarına karşılı etkili olduğu da saptanmıştır. Özellikle Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde propolis ile ilgili çalışmalar yoğun bir biçimde devam etmektedir. Artık arı kovanlarında polen tuzağı olduğu gibi propolis tuzakları da yer almaktadır. Sıvı halinde, katı halinde ve toz halinde de tüketim amacına yönelik çeşitli aşamalardan geçerek satılmaktadır.

Propolisin Antibiyotik Etkisi:


Birçok zararlı bakteri ve mantar çeşitlerini engellemekte olan çok güçlü antibiyotik özelliği gösterebilen propolis; diş hastalıkları, sindirim sistemi ve deri hastalıkları gibi alanlarda yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Mantari sorunlara, viral enfeksiyonlara karşı oldukça fazla etkisi bulunmakla birlikte ; kanser hastalıklarında mücadelede de önemli bir arı ürünü olarak bilinmektedir.

Propolisin Faydaları Maddeler Halinde

  • Yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Antibiyotikten 100 kat daha güçlü özelliği olduğu tespit edilmiştir.
  • Antioksidan oranı oldukça yüksektir.
  • Kronik bronşit ve astım hastalığına karşı etkilidir.
  • Ağız içi yaraları, diş iltihapları ile abselere karşıda çok iyi gelir.
  • Şampuan ile birlikte kullanıldığında saçın güçlenmesini sağlar.
  • Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Propolisin Bileşik Etkileri


Propolis üzerine yapılan fenolik bileşikler çalışmaları sonucunda aktif bileşeni izole edilerek etkisi test edilmiştir. Yapılan çalışmalar neticesinde propolis içerisinde yer alan flavanoidlerin antibakteriyel özelliği taşıdığını göstermektedir. Antibiyotiğe karşı direnç gösteren Staphylococcus ırklarına karşı eğer antibiyotik ile birlikte propolis kullanılırsa antibiyotiğe karşı direncinin azaldığı gözlemlenmiştir.


Propolisin ve Kanser

Propolis içerisinde yer alan etanol ekstraktı karaciğer ve mesanede bulunan kanserleri hücrelere dönüşümünü engelleyerek önlediği saptanmıştır. Hücreyi öldürücü etki sağlayan maddeler ise propolis tarafından izole edilmiş quercetin, kafeik asit ve clerodane diterpenoiddir. Clerodane diter penoid, tümör hücrelerine karşı olarak öldürücü etkiye sahiptir. 

Propolisin Antioksidan Etkisi:

İçeriğinde yoğun olarak barındırdığı flavanoidler sayesinde çok güçlü antioksidan etkisi göstermektedir. Antioksidanlar lipileri koruma altına alarak C vitamini gibi diğer bileşenlerin yıkılmasını da engellemektedir. 


Propolisin Bağışıklık Sistemine Karşı Etkileri:


Japon araştırmacılar tarafından yapılan deneyler sonucunda propolisi immün tepkiyi tetiklediği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği ortaya koyulmuştur.

Propolis’in Kaynakları:

Bitki salgıları

Pinus spp.(Çam)’ nin reçineleri

Betula spp.(Huş)

Populus spp.(Kavak)

Aesculus hippocastanum (At kestanesi)

Salix spp.(Söğüt)

Alnus spp.(Kızılağaç)

Abies spp.(Göknar)

Prunus spp.(Erik)

Ulmus spp.(Karaağaç)

Quercus spp.(Meşe)

Fraxinus excelsior (Dişbudak) vs.

propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?
propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis damla ya da ham bal karışım ile tüketilebilir. Uzmanlar tüketmek isteyen kişinin yerli Anadolu propilisi tercih etmelerini önerir. Çünkü Anadolu propolisi doğru şekilde özütlenirse yüksek oranda antioksidan maddeler içerir. Kullanmadan önce ise doktor tavsiyesi almalıdır. Uzmanlar propilisin olması gerekenden daha çok tüketildiğinde ise fayda yerine zarar getirdiğini söylüyor. Bu yüzden kullanım miktarına dikkat edilmelidir.


Çocuklarda ve Hamilelerde Propolis Kullanımı

Propolis çeşitli CYBE  içeren bir üreme sistemi patolojisidir. Arıcı yapıştırıcı sindirim sistemi, kalp ve damarlar, kas ve iskelet gibi sistemlerin çocukta gelişmesine yardımcı olur.  Propolis gebelikte boğaz ağrısı için fayda sağlar. Hamilelikte dozunda kullanılması faydalıdır.


Propolisin Kullanım Şekli

Propolis, arı sütü metabolizmayı düzenler ve sağlıklı hale getiren yüzde yüz doğal bir üründür. Güçlü antioksidan yapısı bağışıklığı güçlendirir. Özellikle çocuklarda birçok hastalık hava yoluyla bulaşır. Çocukların bağışıklık sistemi güçlenmesi için bilinen en güçlü antioksidandır. Bu yüzden çocuklara kesinlikle verilmelidir.

Araştırmalar propolisin bağışıklığı düzenlediğini, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antitümör, antienflamatuvar etkilerini ele almışlardır. Bunun bileşiminde bulunan afeik asit fenetil ester, artepillin C, apigenin, krisin, galangin, pinosembrin kafeik asit gibi fenolik flavonoid bileşenlerinden kaynaklandığını dile getirmişlerdir.

Bunun yanında arı sütü ise yine bağışıklığı güçlendirir. Bununla beraber çocukların iştahını açar ve büyüme gelişmelerine yardımcı olur. Çocuklarda da propolis mutlaka kullanılmalıdır. Ancak çocukların direnci düşünüldüğünde yetişkinlerden daha az kullanmaları gerektiği ortadadır. Bu yüzden doğru miktarda kullanmak önemlidir. Yanlış miktar zararlara yol açacaktır.


Propolisler oda sıcaklığında muhafaza edildiği zaman yaklaşık 18 ay bir sürede besin değerinin özelliklerini korumaktadır. Günlük olarak 2 gram kadar tüketmek uygundur ancak hastalık ve enfeksiyonlar ile mücadele zamanlarında bu dozu yükseltebiliriz. 1-3 yaş arasındaki çocuklarda günlük olarak çay kaşığının 1/8’i kadar, 3-6 yaş arası çocuklarda ise çay kaşığının ¼’ü kadar, 12 yaşında günde 1 gr kadar kullanılabilir.

Kullanım şekli olarak su içerisindeki tüketmek için ağız sağlığına yönelik olarak yarım litre kadar suya bir tatlı kaşığı kadar koyup çalkayarak gargara yapın. Propolis sıvısı aynı zamanda diğer içeceklerin içerisine koyularak ta tüketilebilmektedir. Toz halindeki propolisi bal ya da yoğurt içerisine ekleyerek tüketmekte mümkündür. Propolis şurubu yapmak için ise yaklaşık 70 gram kadar bal içerisine 5 gram propolis ve 15-20 gram kadar ılık su ekleyin.

Deri üzerinde cildi hastalıklar yer alıyorsa öncelikle bal ve sonrasında propolis temas ettirilerek parmak arasında yayıldığında ise birçok güçlü merhemlere nazaran daha fazla iyileşme gözlenmektedir. Süt ya da su içerisine 10 gr kadar polen ve 2 gram kadar propolis eklenerek tüketildiğinde baş ağrılarına, yorgunluğa, stres ve gerginliklere karşı tedavi edici etkisi bulunmaktadır. Propolisin herhangi bir yan etkisi bulunmamasına karşılık önerilen dozların daha fazlasında tüketmemek gerekmektedir.


Propolis Ham Olarak Tüketilebilir mi?


Ham bir şekilde tüketildiğinde vücudumuz yalnızca yüzde 2 oranında sindirebilme özelliği gösterdiğinden ötürü tüketime uygun hale getirilmesi için özütleme işlemi yapılması gereklidir. Bu işlem sayesinde propolis içerisinde yer alan balmumu vb. uzaklaştıktan sonra antibakteriyel özellik elde eder. Bu işlemin ise uzmanlar tarafından laboratuvar ortamlarında yapılması gerekmektedir.

Propolisin Özellikleri


Propolis arı kovanından çıkarıldığı ilk anda sert bir yapıdadır. Sert bir yapıda iken %40 kadarı balmumu, yüzde %20 oranında toz halinde ve diğer materyaller yer almaktadır. Kovandan çıkması ile birlikte kullanıma hazır olması iki biçimdedir:

Reçine Toz Halindeki Propolis


Derin dondurucularda muhafaza edilerek kristalize edilerek ardından kırıcı bir makinede çekilip toz haline getirilmektedir. Toz haline getirme aşamasında %10 oranında silisyum dioksit eklenip içerisindeki bal mumu nedeni ile yapışması engellenmektedir. Kapsüle koyarak veya 70 derecelik alkol içerisinde çözdükten itibaren kullanımı mümkün hale gelmektedir. Kullanıma bu şekilde sunulmakta olan ürün kalitesi yalnızca içeriğindeki aktif madde oranına nazaran belirlenmektedir.

Propolis Ekstraktı:


İlk halde bulunan propolis işlemden geçerek damıtıldıktan itibaren içerisindeki balmumu ve başka maddeler arındırılmaktadır. Etken maddeleri temel alınıp saf hale getirme işlemi devam eder. Bu şekilde propolisin ekstaktı elde edilmektedir. Bu prosedür sonucunda ise %70 saf halde bulunan madde %96 saflığa kadar yükseltilir.


Propolis Alerjisi Nasıl Anlaşılır?


Normal şartlarda mevsimler alerjisi olan hastalıkların tedavisinde kullanılan ve olumlu sonuçlar veren bir ürün olsa dahi bazı kişilerde bu ürüne karşı alerji durumu söz konusu olabiliyor. Diğer arı ürünlerine karşı örneğin bala karşı alerjisi olan birisinin propolise de alerjisi olma durumu vardır.

Propolis alerjisi olduğu nasıl anlaşılır? sorusuna cevap verilecek olursa ciltte kızarma ve kaşıntı meydana gelmesi, mide bulantısı gibi alerjik reaksiyonlar göstermesi alerjisinin olduğunu gösterir. Bu durumda propolis kullanımını derhal bırakmalı ya da kullanmadan öne mutlaka doktora danışması gerekmektedir. Arı ürünlerine alerjisi olanların yanı sıra arı sokmasına karşı da alerjik reaksiyon gösteren kişiler propolis ürünü kullanırken dikkat etmesi gerekir.

Hamilelikte Propolis Kullanılır mı?Hamilelikte propolis kullanılır mı? sorusuna değinilecek olursa hamile ya da emziren kadınların propolis tüketimi konusunda kesinlikle doktora danışması gerekmektedir. Böyle dönemlerde normal şartlardan ziyade vücuda karşı propolis alerjik reaksiyon gösterme ihtimali vardır. Özellikle alkol bazlı olan sıvı propolislerin gebelik sırasında kullanmayın.


Propolis Çocuklara Verilir mi?


Belki de tüketiciler tarafından en çok sorulan sorular arasında propolisi çocuklara vermek doğru mu ? sorusu ilk sırada yer almaktadır. Malum çocuklarımız bağışıklık sistemi açısından okul kreş vs gibi yerlerde daima mikrop kapma ve hastalanma durumuyla karşılaşıyor. Bizlerde çareyi devamlı olarak ilaçlarda ve antibiyotiklerde arıyoruz ve küçük yaşlarda çocuklarımız sık ilaç kullanmaya maruz kalıyor.

Bunların kullanımını azaltmak adına güvendiğiniz yerlerden doktorunuza danışarak propolis alarak çocuklarınıza verebilirsiniz. Ancak burada en önemli husus piyasadaki ürünlerin birçoğu faydadan çok zarar verici etkiye sahiptir. Saf ve etil alkol barındıran gıda kodeksi onaylı ve apomondia tarafından onay görmüş ürünleri kullanmak gerekmektedir. Doktora danıştıktan sonra doğru yöntemlerle gerçek propolisi bal ile süt ile karıştırarak sıvı halde olarak çocuklarına kullanabilirsiniz.

propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?
propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?

Propolisin Kullanım Alanları

Bu başlık altında propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir? konusunda bazı yararlarından bahsedelim:

Kulak iltihapları: iç kulak, dış kulak vb. kulak iltihabından şikayetleri bulunan 125 hasta üzerinde %5 oranında propolis çözeltisi denenmesi sonucunda ise tedavi edici bir etkisinin bulunduğu görülmüştür. Aynı zamanda kulak akut rahatsızlarına karşılıkta olumlu etkileri görülmüştür.

Sindirim sistemi: bağırsak paraziti üzerine rahatsızlığı olan 135 hasta üzerinde %10-15 arasında propolis ekstraktı uygulandıktan sonra çocuklarda düşük dozajlarda kullanıldığında ise faydalı oldu görülmüştür.

Propolis ürünü Danimarka’da ülser tedavisinde denenmiş ve faydalı sonuçlar elde edilmiştir. Vajina ve uterus iltihaplanması bulunan 90 kişiye uygulandığında ise %50 ve üzerinde olumlu gelişmeler yaşanmıştır.

Tüberküloz: yaş aralığı 6 ile 50 arasında olan ve farklı türlerde tüberküloz hastalığı bulunan 135 hasta üzerinde gün içerisinde 3 defa 4-10 ay içerisinde propolis ile tedavi uygulandığında ise böbrek tüberkülozu bulunan 12 hasta haricindeki diğer hastalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?
propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir?34 kronik ülser hastasına 4 haftalık periyodik bir dönmede propolis ekstraktı verilerek 28 hastanın tamamıyla iyileştiği ve diğer hastalarda da önemli gelişmeler yaşandığı saptanmıştır.

Propolisin hücre bölünmesi üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalarda dokunun hiçbir şekilde kansere uğramadığı ve devamlı olarak sağlıklı hücrelerin yer aldığı elde edilmiştir. Propolis kanserli olan hücreleri durdurup, normal hücrelerin faaliyetini artırıp ve dokunun normal seyrini devam ettirmektedir.

Bağışıklık sistemi üzerinde de artırıcı bir etki oluşturan propolis geniş spektrumlu antibiyotik özelliği taşımaktadır. Enfeksiyonları engellemesiyle birlikte aynı zamanda vücuttan temizlenmesini sağlamaktadır. Bakteri, virüs ve mantarları ortadan kaldırmaktadır.

Virüslere karşılık oldukça güçlüdür. Virüsler proteinlerin dış kısmına yerleşerek enzim sayesinde proteinin dış kısmını parçalayarak zararlı maddenin yayılmasına sebep olmaktadır fakat sistem içerisinde propolis olduğunda bu duruma engel olmaktadır.

Vücutta yer alan fagositler mikroorganizmaların etrafını sararak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır ve bu etki propolis sayesinde gerçekleşmektedir. Bu durum Avrupalı bilim adamlarınca çalışmalarda kanıtlıdır.

Propolisin Kimyasal İçerikleri ve Kullanıldığı Alanlar

Ağaçların kabuk ve yapraklarından, bitki salgılarından arılar tarafından toplanarak kovan girişini daraltmak ve korumak ve kovan içerisindeki mikroorganizmaları öldürmek amacıyla toplanan yapışkan reçinemsi maddenin adı propolistir. Propolisin kullanım alanları aynı zamanda propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir? sorusuna cevapta vermektedir.

İçeriğinde fenolik asit, ester, flavonoid gibi aktif bileşiklerin bulunması nedeniyle antibakteriyel, antiviral, antitumor, anti ulser gibi biyolojik özellikler taşımaktadır. Antik zamanlardan bu yana kadar doğal bir ilaç olarak alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Antik mısırlılar tarafından propolisin çürümeyi önleyici özelliği bilindiğinden dolayı ölülerini mumyalarken propolis kullanmaktaydılar.

Propolisin antibakteriyel, antifungal, antiviral özellikleri bulunması nedeniyle modern bitki uzmanları tarafından vücudumuzun savunma mekanizmasını güçlendirmek ve mide ülserinin tedavisi amaçlı kullanımı önerilmektedir.


Propolisin Kimyasal İçeriği


Toplanan kaynakların özelliklerine ve mevsimlere göre içeriği değişmekte olup içerisinde 300’den fazla madde içermektedir. Polifenoller başta olmakta üzere 180’den fazla bileşikler propolisin bileşene olarak tanımlanmaktadır. İçeriğindeki polifenoller; fenolik asit ve esterler, ketonlar ve flavanoidlerden oluşmaktadır.

Diğer bileşikler ise ; %5-10 oranında uçucu yağ ve aromatik asitler, %30-40 oranında mum ile birlikte reçine, balsam, magnezyum, nikel, demir, çinko vb olarak polen tanelerinden oluşmaktadır. Ilıman bölgelerdeki elde edilen propolislerde flavanoid içeriği daha fazla bulunmaktadır. Propolisin antibakteriyel aktivitesi flavanoid içeriğinden ve reçine içerisinde yer alan aromatik asitler ve esterler olması nedeniyle olmaktadır..


Propolisin Antitümör Etkisi

Araştırmalar sonucunda propolisin invitro ve in vivo ortamlarda anti tümör etkisi gösterdiği saptanmıştır. Tümör hücrelerine karşı gelişimi önleyici etkisi bulunmuştur. Fareler üzerinde yapılan deneyde propolis içerisinde yer alan flavanoidlerin, kemoterapi ajanlarının ve radyasyonun etkilerine karşı koruyucu görev aldığı ve bunların insanlar da aynı etkiye sahip olduğu umudunu bizlere vermektedir. Antioksidan terapiye yardımcı olarak kullanıldığında kemoterapinin yan etkilerini giderici özelliğini sağlamaktadır.Propolisin Cilt Bakımında Kullanılması


Cerrahi hastalıklar ve yaralanmalar ile yanık tedavisinde propolis merhemi kullanılmaktadır ve bakteri öldürücü yara iyileştirici ve lenf sistemlerinin gelişmesini sağlayan özelliklere sahiptir. Propolisten olan cilt kremleri yanıkların iyileşmesinde etkilidir.

Propolis Kremi


Sayın Şükrü Sayılgan abimizin kaleminden propolis kremi hakkında bilgileri derleyecek olursak;

Kimyasal olan vazelin yerine soğuk sıkım zeytinyağı, beyaz parafin yerine organik arı mumu, ekstra olarak 300 madde içeriği olan tıbbi propolis ve isteğe göre yine kimyasal içermeyen lavanta yağı ve defne kekik yağı aroma çeşitleri içerir.

Nemlendirici özelliği dışında yara, sivilce, yanik, ergenik sivilceleri, açık yaralarda propolis etkisinden dolayı dört kat daha iyileştirme özelliği ile hemoroid, romatizma, kas ağrıları, ve yaşlanma kırışıklıklarına germe, sürme şeklinde olduğu gibi bir çay kaşığı da gıda gibi yiyin, yan etkisi olmayan, bu ürün piyasada ham maddesi bulunmadığı için piyasaya cevap veremez. 

ilaç üretim firmaları hep kimyasaldır içeriklerine ondan ötürü doz ayarlamaları getirilmiştir. Propolis ve kremin yan etkisi bulunmadığı için doz ayarı bulunmamaktadır. Kimyasallar ve kemoterapilerin yan etkilerini de bu ürünler gidermektedir. Bu ürünlerin ham maddesi işi bilen arıcıların aldığı arı ürünüdür. Bal, polen ve arı sütü bunlarla bağdaşmaz, onları kanser şüphesi olan hastalar tüketemez. Doktora danışılması gerekmektedir.  


Propolis Alerjisi ve Yan Etkileri


Propolisin yan etkisi söz konusu olunca herhangi bir yan etkisi yoktur ancak arı ürünlerine alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyon göstermesi söz konusudur. Ham propolisin kullanılmadan evvel kesinlikle saflaştırılması gerekir ve kullanım dozuna dikkat etmek gerekmektedir. Propolis bütün hastalıkları iyileştiren bir ilaç olmamakla birlikte insan ve hayvan hastalıklarında alternatif tıp olarak tedavi amaçlı olarak kullanma olanakları daima araştırılmaktadır.

Evet, bu yazımızda propolis nedir? propolisin faydaları nelerdir? konusunda bütün detaylı bilgileri sizlere sunduk.

Faydalanılan Kaynak: Arıcılık Araştırma Dergisi

Gebelik İçin Arı sütünün Faydalarını okumak için Tıkla

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu