Arivehayat

Propolis Nasıl Üretilir ve Propolis Nasıl Toplanır?

Propolis üretmek arılar tarafından zahmetli bir iş olsa da arılar bu propolis sayesinde kovandaki aktivitelerini sağlıklı bir şekilde sürdürerek koloninin devamlılığını sağlamaktadır. Bilim dünyası propolis konusunda birçok araştırma yaparak günümüze kadar bilgi birikimi yapmış ve sayısızca bilimsel makaleler yayınlamıştır. Bu yazıda propolis nasıl üretilir ve propolis nasıl toplanır? gibi sorulara cevap bulacaksınız.

Propolis nasıl üretilir ve propolis nasıl toplanır? sorusuna değinmeden evvel bu mucizeci ürünün arılar açısından da ne kadar önemli olduğunu söylemek gerekir. Propolis arılar bakımından birçok amaçla kullanılmaktadır. Arıların sağlıklı şekilde hayatlarını sürdürmeye devam etmesi için kovan içinde %40-60 arası bağıl nem ihtiyacı doğmakta olup bu sıcaklık değerleri aynı zamanda kovan içerisinde bakteri ve virüslerin üremesi için elverişli bir ortamdir. Bu dengenin sağlanması için ise devreye bu önemli arı ürünü girmektedir.

Bu noktada arılar propolisle kovanlarini hastalık zararlı ve bakterilerine karşı dezenfekte işlemi sağlamaktadır. Propolis sayesinde kovan içi sıcaklığı ve nem oranı ile beraber iç temizliği gerçekleşmektedir. Aynı zamanda kış aylarinda arılar yağmurdan kardan ve rüzgardan kendisini korumak için kovanin delik ve çatlaklarıni propolis ile kapatmaktadir. Burada propolis adeta yalıtım vazifesi görmektedir. Siz kış ayları öncesinde kovan deliğini daraltma işlemi yapmayı unutsaniz da arılar eğer kovanda gerekli görürse kovan degiligini daraltmak için propolis kullanacaktır.

Arılar tarafından arı ürünlerinin her birini üretmek oldukça zahmetli bir iştir. Bu değerli ürünler arasında propolis yer almaktadır. Arılar için propolis toplama mesaisi ilkbahar aylarında başlar ve sonbahar ayına kadar devam eder.

Propolis toplarken arılar oldukça seçici davranarak ağaçların yüksek kısmındaki tomurcukları tercih etmektedir. Reçinemsi maddeleri ayaklarıyla kovana taşırlar. Arıların propolisleri topladıkları alan hem kalite açısından hem de sağlık açısından oldukça ciddi bir konudur. Arılar yerleşim merkezine yakın bölgelerde boya zift madeni yağlar gibi maddeleri propolis olarak kovana taşıyabilir. Bu yüzden arılık yeri yerleşim yerine mümkün olduğunca uzak olması gereklidir.

Propolis nasıl üretilir ve propolis nasıl toplanır?
Propolis nasıl üretilir ve propolis nasıl toplanır?

Propolis Kaynağı Ağaçlar

Propolis kaynağı olan başlıca bitkiler arasında en önemlilerinden bahsetmek gerekirse Akçaağaç, Fındık, Meşe, Kızılağaç, Erik, Söğüt, At Kestanesi, Çam, Ökaliptus, Kestane, Kavak, Ihlamur ve Dişbudaktır.

Bitkilerin sap ve tomurcuklarındaki reçinemsi maddeleri arılar toplamakta; kovana getirerek dip tahtasına ya da uçuş deliğine biriktirmektedir. Ancak buradaki propolis, mum kırıntısı ve artıklar olduğu için temiz olmaz. Bu yüzden arıcıların propolis üretmek adına farklı yollara başvurması gerekir. Peki, propolis nasıl üretilir ve propolis nasıl toplanır? şimdi bundan bahsedelim.

Propolisin Toplanması

Propolis toplanmadan önce mum, boya ve diğer parçalarla kirlenmesi önlenmelidir. En uygun toplama yolu ise propolis tuzaklama yöntemidir.

Küçük delikli levhalar biçimindeki tuzaklar arı kovanlarındaki çatlaklara benzetilerek oluşturulmuş traplerdir. Tıpkı kovan catlaginda olduğu gibi arılar kovanlarini dış etkenlerden korumak isteyecek ve bu delikleri propolisle kapatacaktir.

Daha sonra bu propolisle kaplı tuzaklar alarak derin dondurucu da muhafaza ederiz ve sertleşmesini sağlayarak tuzaktan ayrılması daha kolay hale getiririz.

Propolis Üretim Süreci

Propolis yapı özelliği bakımından sert ve koyudur. Sert olma özelliğini ise içerisindeki balmumu vermektedir.

Balmumu insan vücudu tarafından sindirilemeyen bir maddedir. Propolis ham olarak tüketildiğinde ise sadece yüzde 2 kadarı sindirilebilmektedir.

Propolisin kullanıma uygun hale getirilmesi için öncelikle balmumundan ayrıştırmak gereklidir. Bu ayrıştırma işlemi için en uygun olanı etanol ve son zamanlarda zeytinyağı ile çözünme işlemi yapılmaktadır.

Propolisin Temizliği ve Saklanması

Arı kovanından aldığımızda ilk etapta sert ve katı halde olan propolisi; cam kavanoz içinde ılık suyla iyice temizlemek gerekir. Temizledikten sonra propolisi plastik bir torba ya da kap içerisinde 1 yılda ve daha uzun süreyle; değerini kaybetmeden saklayabiliriz. Kovandan aldığımız haliyle insan bünyesinde sindirimi mümkün olmayan bal mumu içerir. Bu sebeple propolisi düzgün koşullarda çözmek gerekir.

Koloni Başına Propolis Verimi

Kovana bir seferde arılar tarafından yaklaşık 10 mg kadar propolis taşımaktadır. Koloni başına verim ise 50-250 arasıdır. Ancak arı ırkı ve ekolojik koşullar değişiklik gösterdiğinde bu miktar artmaktadır.

Okumak için tıklayın: Polen Kurutma ve Saklama Yöntemleri

Sıkça Sorulan Sorular

Saf Propolis Nasıl Elde Edilir?

Saf olan propolis ham haliyle ilk etapta kovandan alındığında balmumuyla karışım halindedir. İnsan vücudu balmumunu sindiremediğinden dolayı propolisi ayrıştırmak gerekmektedir. Ayrıştırma işlemi sırasında böylece fenolik ve flavanoid bileşenler saf şekilde elde edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu