Arivehayat

Propolis Nasıl Muhafaza Edilir?

Arılar tarafından üretilen eşsiz bir ürün olan propolis nasıl muhafaza edilir? propolis nasıl saklanır soruları bizim için önem taşımaktadır. Çünkü kozmetik ve geleneksel tıpta yaygın bir şekilde kullanımı söz konusudur. Aynı zamanda evde propolis kremi yapanlar da raf ömrünü ve nerede muhafaza etmek gerektiğini merak etmektedir.

Depolama ömrü eğer doğru uygulanırsa; 5-8 yıl kadardır. Aynı zamanda raf ömrü bileşimi nasıl hazırladığımıza da bağlıdır. Kuru olan bir propolisin dayanma süresi daha da fazladır.  Alkol bazlı propolisin raf ömrü 4 yıl iken su bazlı olanın süresi 10 günden fazla değildir.

Propolisin Faydaları ile ilgili diğer bir yazımızı okumak için tıklayın.

Eğer propolis elimizde parçalanmaya başlamışsa; yapışkan özelliğini kaybettiyse artık faydasını yitirmiştir. Bu yüzden o propolisi kullanmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Uzun süreli olarak depolama adına kilerler oldukça uygundur. Kileri haftada bir kez havalandırmak ve içeride yabancı koku olmamasına özen göstermek gerekir.

Yaraları iyi etmek ve cilt iltihaplarını gidermek adına kullandığımız propolis merhemleri saklamak adına; en uygun yer kuru ve karanlık bir yer olacaktır. 15-20 derecelik bir alanda direkt güneş ışığı temas etmeyen bir yerde 8 yıla kadar merhem özelliğini kaybetmez.

Propolis Ne Kadar Süreyle Saklanır

2 yıl içerisinde bazı bileşenlerini kaybederek enzimleri aktif olmaktan çıksa da yine de antibakteriyel ve antienflamatuar özelliğini kaybetmemektedir. Doğal yollarla elde ettiğimiz ve kuru propolisin raf ömrü gerekli hava koşullarına uygun şekilde 8 yıldır. Diğer arı ürünlerine nazaran raf ömrü oldukça fazladır. Katı halde olan genelde pastil şeklinde ya da top şeklinde olan propolislerin raf ömrü 6 yılı geçmemektedir.

Propolis Bozulur mu?

Öncelikle ne tür bir propolisten bahsediyoruz. Propolis dediğimiz zaman antimikrobiyal ve antioksidan açısından oldukça zengin bir ürün karşımıza çıkar. Bu nedenden ötürü saf olan bir propolisin bozulmasından ziyade doğal yapısını kaybetmesi söz konusudur.

Genelde katı halde tüketmediğimiz ve alkol-su bazlı ekstrakt olarak karşımıza sıvı halde çıkmaktadır. Alkol ve su bazlı propoliste bozulma meydana gelme ihtimali söz konusudur. Alkol özellik bakımından bozulmaz ve bu yüzden alkol bazlı propolislerin raf ömrü oldukça fazladır. Su bazlı propolisler de ise bu süre oldukça kısadır. Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi itibariyle bu ürünü bu yüzden tüketmemekte fayda var.

Propolis Raf Ömrü

Sıvı halde olan propolisin dayanma süresi genel olarak 18-24 ay arasındadır. Ancak ürün içerisindeki maddelere göre raf ömründe değişkenlik söz konusu olmaktadır. Bu yüzden dikkatli olmamız gerekir.

Propolisin Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Her üründe olduğu gibi propolisin de kendine has kokusu vardır. Eğer sizlerde bu kokudan farklı bir koku alırsanız üründe bozulma meydana gelmiş olabilir. Anti-fungal ürün olan propolis üzerinde mantar üreme durumu meydana gelmese de yine de küflenme olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer gözle görülür bir şekilde kıvamında değişme gözlemlerseniz bozulma meydana gelmiştir. Peki; propolis nasıl muhafaza edilir? bundan bahsedelim:

Propolis İçin En Uygun Saklama Koşulu

En uygun saklama koşulu olarak , propolis nerede saklanır sorusuna cevap verecek olursak ;kuru ve serin bir ortam tercih etmeliyiz. Oda sıcaklığında (22 derece) saklamak gerekir. Aynı zamanda güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir. Raf ömrüne ilişkin olarak bizler bazı bilgileri vermiş olsak ta uzman görüşler bu konuda daha profesyonel yorum yapacaktır.

Propolis Nasıl Muhafaza Edilir?
Propolis nasıl muhafaza edilir?

Bu yüzden şüphe duyduğunuz ve güvenliğinden emin olmadığınız ürünü tüketmemenizi tavsiye etmekteyiz. Propolis dolapta mı saklanır sorusuna cevap verecek olursak; Propolisi buzdolabında muhafaza etmeye gerek yoktur. Buzdolabında genelde polen ve arı sütünü saklamak daha doğru bir adım olur.

İlginizi çekebilir; yeni asır iş ilanları okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu