Arivehayat

Polen Nasıl Saklanır ve Kurutulur?

Nem ve ısı polenin hemen bozulmasına neden olacağı için toplama kabının havalandırılması gerekmektedir. Polen tuzakları kovanın dışına takacak şekilde ise güneş ışığından koruyacak şekilde önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu yüzden polen nasıl saklanır ve kurutulur? polen muhafazası nasıl yapılır gibi soruların cevabı bizim için önemlidir.

Kaliteli bir polen için toplama işlemini bitirir bitirmez polenin nem, güneş ışığı, sıcaklık ve tozdan koruyacak şekilde derin dondurucuya ya da buzdolabına koyulması gerekmektedir. Gelin şimdi hep birlikte polen nasıl saklanır ve kurutulur? sorusuna sizlerle beraber cevap arayalım.

polen nasıl saklanır ve kurutulur?
polen nasıl saklanır ve kurutulur?Polen Nasıl Kurutulur:


Eğer soğutucu imkanı yok ise poleni kovandan aldıktan sonra güneş ışığından koruyarak, temiz ve havalandırması olan bir odaya serip yayarız ve kısmi olarak kurutulması sağlanmaktadır. Güneşte kurutma yöntemi polenin vitamin değerini düşürdüğü için tavsiye etmeyiz. Polen Kurutma Yöntemleri:


Vakumlu kurutucu yöntemi böcek parçalarının temizlenmesi ve hijyenik ortam sağlanması açısından her ne kadar tercih edilen bir yöntem olsa da aletler oldukça pahalıdır. 

İnfrafuj kullanarak kurutma:
Ülkemizde her ne kadar bilinen bir yöntem olmasa da ısı ayarı yapılabilen kurutma kabini geliştirilmiştir. Polenin çabuk kuruması için temel olan ihtiyaç ılık havadır. Polenin içerdiği nem miktarı polenin çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

Bu sebepten ötürü polen nem miktarını ölçen alet olması bir avantajdır. Kuruyan bir polen tanesi tırnak arasında kırarak basit bir test yaparız. Polen dağılıyor ise nem içeriği iyidir. Fakat polen çok fazla nem içerirse polen kırıldıktan sonra toz haline gelmez. 

Polenin nem içeriğinin saptamanın en güvenli yöntemi laboratuvar ortamında test edilmesidir. Polen nemi ölçen alet uluslar arası laboratuvarlarda kullanılan Karl Fischer adındaki bir alettir. Polendeki protein miktarı ise Kjeldahl adındaki bir cihaz ile ölçülmektedir.


Polen Nasıl Temizlenir?

Polen toplandıktan sonra içerisinde böcek, toz parçaları vb. maddelerin uzaklaştırılması polen kurutulduktan sonra yapılması daha kolaydır. Polenlerin aynı büyüklükte olması ise ticari açıdan değeri daha fazla olur. Bu sebepten dolayı polen temizlenirken büyüklüklerine göre ayırmakta fayda olacaktır. Peki, polen nasıl saklanır ve kurutulur? buna cevap verelim.

Polen nasıl saklanır ve kurutulur?
polen nasıl saklanır ve kurutulur?

Polen Nasıl Saklanır?

Eğer poleni yanlış koşullarda muhafaza edersek besin değerini kaybeder. Bu yüzden uygun depolama koşullarına dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda taze polen de işlem yapmasak bile oda sıcaklığında birkaç gün içerisinde besin değerini kaybedecektir.

% 5 oranda nemi olan poleni 5 derecede ayarladığımız buzdolabında 1 yıla kadar muhafaza edebiliriz. -15 derecelik bir ortamda ise uzun yıllar boyunca besin değerini kaybetmez.

Polen Saklama Yöntemleri


Toz Şeker İle Karıştırarak Saklama: 
1 ölçek toz şeker ve 2 ölçek taze poleni karıştırıp; küflenmesini engellemek içinde üzerini toz şeker tabakasıyla örteriz ve oda sıcaklığında 2 yıla kadar saklayabiliriz.


Hamur Haline Getirip Saklama:
 Ağırlının %15’i kadar bal ve %25’lik kaynattıktan sonra soğuyan su ile karıştırıp hamur haline getiririz. Daha sonra toprak bir kabın içerisine poleni doldururuz ve üstünü ağır bir tahta ile kapatırız. 5 gün boyunca 36 derecede bekletiriz. Havayla temasını keseriz ve 3 ölçek parafin ve 1 ölçek bal mumu ile karıştırarak üzerini kapatır; serin bir yerde saklarız.


Dondurarak Saklama:
 Plastik torba ya da kağıt içinde taze poleni -18 derecede dondurarak saklarız. Taze poleni dondurucudan çıkardıktan sonra hemen tüketmeliyiz veya tekrardan kurutmalıyız.


Polen Bozulur mu?

Türüne, toplama sistemine, bölgesine göre polenin içerisindeki protein ve nem miktarı farklılık göstermektedir. Polen bilim dalına Patinoloji adı verilmektedir. Kaliteli olan polen vitaminleri ölmeden kurumuş, taze ve çeşitli çiçeklerden arılar tarafından toplanan polendir.

Eğer poleni kurutmaz isek oda sıcaklığında birkaç gün içerisinde besin değerini yitirmektedir. Bu yüzden saklama koşulları göz önüne alınmalıdır. Kuruyan polen oda sıcaklığında birkaç ay buzdolabında ise 1 yıl kadar süreyle muhafaza edilmektedir. Poleni sakladığımız kavanozun cam olmasına ve güneş ışığı olmayan bir yerde muhafaza edilmesine dikkat etmek gerekir. Aksi durumda polen bozulur.

Yaş Polen Mi Kuru Polen mi ?


Arı ürünleri arasında apiterapi olarak kullanılan; insan sağlığına birçok faydası bulunan polen hakkında birçok sorunun cevabı merak edilmektedir. Arılar tarafından çiçeklerden toplanan poleni; polen tuzaklarıyla toplayabiliriz. Poleni eğer arılar bal ile birlikte petek gözlerine depolar ise arı ekmeği elde ederiz. Bunu da toplayarak tüketebiliriz. Bir de tabi ki yaş polen mi kuru polen mi tartışması var.


Hem perga olsun hem polen olsun en dikkat edeceğimiz nokta; tüketici olarak onu iyi muhafaza etmek gerekmektedir. Özellikle daha değerli olan yaş polen ya da arı ekmeğini kısa süreli olarak buzdolabında ; uzun süre olarak derin dondurucu da muhafaza etmek gereklidir.

Polenin besin değeri kaybına uğramaması adına bu konu son derece önem arz eder. Piyasa satılan polenlerin çoğunluğu kuru polen olduğu için ; karanlık bir ortamda hava ve nemden uzak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

Benim size tavsiyem ise her zaman yaş polen ya da perga tüketmeniz olacaktır. Polen düzenli bir şekilde kullanıldığında kış aylarında bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve vücut direncini artırır. Özellikle yaş polen ılık suda kolay bir şekilde eriyeceği için ;kana çabuk karışması açısından bu şekilde tüketmemiz faydalıdır.


Aç karnına tüketildiğinde özellikle vücuda faydası daha fazla olmaktadır. Polen tüketimi konusunda aşırıya kaçmakta insanda yan etkiye neden olur. Günlük ideal polen miktarını artırarak fayda görürüz. İlk başlarda günlük 10-15 gr kadar başlayarak  30-35 gr kadar tüketebiliriz.  Poleni balla karıştırıp ta tüketebilirsiniz. Polen de bal gibi tüketilirken çok sıcak sıvılara karıştırılması ; besin değeri kaybına yol açacağından ılık sıvılarla tüketilmelidir.

İlginizi çekebilir: Bal diyeti nasıl yapılır? Buradan detaylara tıklayarak ulaşınız.

Polen Nasıl Muhafaza Edilir?

Poleni muhafaza süresi uzun ise ve yaş polen ise derin dondurucuda muhafaza etmek gerekir. Kuru polen ise nemden uzak ve karanlık ortamda muhafaza edilmelidir. Sizlere tavsiyemiz ise besin değeri daha yüksek olan yaş polen tüketmek olacaktır. 

Hamilelerde ve Bebeklerde Polen Kullanımı:

Polen tüketiminin hamilelere ya da bebeklere karşı olumlu veya olumsuz açıdan herhangi bir bulgu yoktur; ancak her ihtimali göz önüne alarak ; hamilelerin bebeklerin ve bebek emzirenlerin polen kullanmadan önce doktor tavsiyesi almasını öneririz. 2-6 yaş arasındaki çocukların polen tüketimi 2 gram kadar yeterlidir. 2 yaşından küçük bebeklerde ise polen tüketimi alerjik duruma neden olabildiği için tavsiye etmeyiz. 

Polen Besin Değeri:

1 çay kaşığı polendeki 8 mg B1 vitamin değeri: 3 kg karaciğer, 8 kepekli veya 20 normal ekmek, 20 kg elma ve domates ile eşdeğerdir. 5 mg B5 vitamin değeri; 6 kg portakal ve 16 kg elma ile, 27 mg B-5 pantotenik asiti 25 kg buğday ve 95 litre süt ile eşdeğer özelliğe sahiptir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Polenin Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Poleni ağzımıza attığımız zaman polen ağızda çabuk bir şekilde dağılıyorsa taze olduğunu anlayabilirsiniz. Fakat polen sert ise kalitesi düşük bir polendir. Arı polenini daha çok bu yüzden arıcıların kendisinden temin etmenizi tavsiye ederiz.

Kuru Polen Bozulur mu?

Kuru polen de olsa yaş polen de olsa polenin bozulmaması için mutlaka buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir. Aksi takdire polende bozulma meydana gelecek ve üzerinde küf izlerine benzer görüntüler oluşacaktır. Aynı zamanda kokusu da değişecektir.

Arı Poleni Raf Ömrü Ne Kadardır?

Arı poleni buzdolabında muhafaza edilerek son kullanma tarihine kadar tüketilebilir. Eğer üzerinde son kullanma tarihi bulunmuyorsa arı poleni raf ömrü ortalama olarak 3 yıldır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu