Sağlık

Pirinç Kepeği Sabunu Faydaları

Pirinç kepeği sabunu faydaları yüzyıllardan beri Uzakdoğu’daki kadınların güzellik sırları arasında yer almaktadır. Cilt bakımı adına cildi beyazlatması ve rengini açması bakımından pirinç sabunu oldukça güzel bir üründür.

Adından da anlaşılacağı gibi pirinç sabununun hammaddesi pirinçtir. Her cilt tipine uygun olan pirinç kepeği sabunu faydaları arasında başta cildi yumuşatması ve doğal dengesini sağlaması yer almaktadır.

Pirinç Kepek Sabunu Nedir?

Doğal cilt bakımı arasında karşımıza sıkça çıkan pirinç kepek sabunu faydaları oldukça fazla olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilen bir üründür.

Pirinç sabunu etken maddesi pirinç ve pirinç yağı olarak ta bilinen pirinç kepeği yağının kullanılmasıyla elde edilmektedir. Pirinç sabunu aynı zamanda “leke sabunu” olarak ta bilinmektedir. Vitamin olarak oldukça zengin özelliktedir.

Cilt beyazlatmaya yardımcı olan pirinç sabunu içerisinde cildi besleyen sheabutter yağı da yer almaktadır. Sürekli olarak kullanıldığında koyu ciltleri açmaktadır.

pirinç kepeği sabunu faydaları
pirinç kepeği sabunu faydaları

Pirinç Kepeği Sabununun Faydaları Nelerdir?

Cilt lekeleri, cansız cilt görüntüsü, cilt iltihaplanmaları, alerjik etkiler gibi birçok faktörden etkilenenler tarafından pirinç kepeği sabunu faydaları şu şekildedir:

 • Leke giderici özelliği bulunmaktadır.
 • Cildi besleyen ve beyazlatan özelliktedir.
 • Ciltteki kırışıklıkları gidererek yaşlanmayı geciktirmektedir.
 • Güneşin zararlı ışınlarına karşı vücudu korur. Güneşe çıkmadan önce pirinç sabunu kullanmak bu açıdan fayda sağlar.
 • Saçların güçlenmesini sağlayan pirinç kepeği sabunu saç bakımında kullanılmaktadır.
 • Omega -9 bakımından oldukça zengin bir üründür.
 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan pirinç sabunu zengin içerikleri sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Pirinç Kepeği Sabunu Cilde Faydaları

Bilinen en önemli özelliği koyu renkli ciltleri ağartıcı olmasıdır. Cildi besleyen pirinç sabunu gözeneklerin açılmasını sağlayarak cildi besler. Aynı zamanda sivilce gibi sorunları çözer ve cilt tonunu dengeler.

Pirinç Kepek Sabunu İçeriği

Pirinç kepeği sabunu içerisinde A, B1, B2, E ve C vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda demir, fosfor, protein, karbonhidrat gibi mineraller sayesinde cilt sorununa etkilidir. Cildin yumuşak ve kadife gibi olmasını sağlar.

pirinç kepeği sabunu
pirinç kepeği sabunu

Pirinç Sabunu Nasıl Kullanılır?

Pirinç sabunundan çok iyi bir şekilde faydalanmak için günde iki kez sabah ve akşamları kullanılması tavsiye edilmektedir. İsteyenler günde 1 kez daha kullanabilir. Pirinç sabunu nasıl kullanılır? maddeler halinde şu şekildedir:

 • Sabunu kullanmadan evvel cildin hafif nemli olması sağlanmalıdır.
 • Sonrasında sabunla cildi hafifçe köpürterek uygulanacak noktaya sürülmelidir.
 • Ciltte sabun köpürdükten sonra parmaklarla masaj yapılır.
 • Cilde iyice köpük yedirildikten sonra maske şeklinde ciltte 3-4 dakika kadar bekletilir.
 • Sonrasında cilt ılık suyla iyice yıkanır.

Pirinç Sabununun Zararları Nelerdir?

Doğal bir ürün olan pirinç sabunu bazı üretim durumlarında kimyasal madde karıştırılabilir. Bu yüzden almadan önce araştırarak almak ve daha önce kullananlara danışmak gerekir. Şimdiye kadar pirinç sabunu ile ilgili herhangi bir yan etki durumu görülmese de ilk zamanlarda ciltte kaşıntı ve yanma gibi bazı belirtiler görülebilir. Eğer başka büyük yan etkiler görülürse kesinlikle kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Taze Zencefilin Faydaları ve Zararları

Sıkça Sorulan Sorular

Pirinç Sabunu Vücudun Hangi Bölgelerine Kullanılır?

Doğal bir ürün olduğu için pirinç sabunu vücudun her yerine rahatlıkla kullanılabilen bir üründür. Genelde yüz kullanımı için daha çok kullanılabilen bir ürün olsa da vücudun bütün bölgelerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Pirinç Sabunu Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Günümüz şartlarında internet ortamında dahi pirinç sabununa ulaşmak oldukça kolaydır. Herhangi bir aktardan ya da bitkisel cilt bakım ürünü satan yerlerden temin edilebilir. Pirinç sabununun fiyatı ortalama 10-15 TL arasındadır

Pirinç Sabunu Haftada Kaç Kez Kullanılır?

Günde 1-2 kez kullanılabilen pirinç sabunu kullanılmadan önce cildin nemli olması sağlanmalıdır. Sonrasında pirinç sabunu köpürtülüp cilde sürülür ve parmaklarla yavaş yavaş masaj yapılır.

Pirinç Sabunu Cilt Lekelerine İyi Gelir mi?

Güneş lekelerine bağlı ciltte oluşan çilleri ve lekeleri azaltan pirinç sabunu ayrıca güneş yanıklarını hafifletir ve iyileştirir. Cildin daha parlak görünmesini sağlayarak ciltteki kırışıklıkları giderir.

Pirinç Sabunu Ten Rengini Açar mı?

Pirinç sabununu cilde uyguladıktan sonra nemlendirici kremlerle nemlendirmek daha faydalıdır. Pirinç sabunu koyu renkli cilt kelerini tamamen yok etmese de rengini açarak yavaş yavaş kaybolmasını sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu