Arivehayat

Petek güvesi ( ağ kurdu) İle Mücadele Yöntemleri

Arıcılıkta peteklerin kullanım süresinin uzatmak ve sağlıklı petek kullanmak adına petek güvesi ( ağ kurdu) ile mücadele yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmak önem taşımaktadır. Aynı zamanda petek güvesi, arı kolonisini tehdit eden arı zararlıları arasında yer almaktadır.

Petek Güvesi ( ağ kurdu) Nedir?

Daha çok depolanan peteklerde zarara neden olan petek güvesini ve bunların kurtları ile karşılaşmayan arıcı pek yoktur. Akşam saatlerinde kovan etrafında uçuşan bu kelebekler gümüş rengindedir. Kovanın içerisine girerek arıların bulunmadığı petek gözlerine yumurta bırakır. Zamanla bu gözlerden çıkan kurtçuklar petek içerisinde ağ örerek arı larvalarının ölmesine ve arıların çalışma alanının daralmasına ya da engellenmesine neden olur. Bu sebeble petek güvesi ( ağ kurdu) ile mücadele yöntemleri bizim için büyük önem taşımaktadır.

petek güvesi ( ağ kurdu) ile mücadele yöntemleri
petek güvesi ( ağ kurdu) ile mücadele yöntemleri

Petek Güvesi Yaşam Döngüsü:

Petek güvesinin gelişme dönemi yumurta, larva, pupa ve ergin olarak 4 dönem olmakla birlikte yumurtalarının rengi beyazımtırak ya da pembemsi krem rengindedir. Yumurtanın gelişim gösterebilmesi için en uygun sıcaklık ortamı 30-35 derece civarıdır. Sıcaklık ve besin faktörlerine bağlı olarak 1-5 ay arasında beslenerek büyürler. Dişileri akşam saatlerinde yumurtlamak için arı kovanlarına girmeye çalışır. Eğer koloni güçlü ise buraya konaklayamaz. Genelde geceleri uçan mum güvesinin erginlerinin yaşam süresi ortam sıcaklığına göre değişkenlik göstermekte olup 5-20 gün arasındadır.

Petek Güvesi İle Mücadele Nasıl Yapılır?

Mücadelede kimyasal, biyolojik ve fiziksel yöntemler kullanmaktalar. Ancak kimyasal mücadele durumunda ballarda kalıntı sorunu meydana gelmektedir. Ballarda kalıntı sorunu ortaya çıkarsa tüketiminin sağlıklı olması beklenemez. Peki; petek güvesi (ağ kurdu) ile mücadele yöntemleri nelerdir, nasıl yapmalıyız?

Peteklerin iki yüzüne bir avuç sofra tuzu atmak pratik ve ucuz koruma yöntemleri arasındadır.

Hava sirkülasyonunun olduğu bir ortamda, soğuk hava depolama alanlarında; bu imkan yok ise petekleri derin dondurucuda 2-3 saat süreyle bekleterek güvelerin ölmesi sağlarız. İsterseniz boş petekleri garanti olsun diye daha uzun sürede dondurucu da bekletebilirsiniz.

Mum güvesi ile mücadele yöntemleri arasında kükürt kullanımı da tavsiye ederler.

Petek güvesi ile mücadelede kükürt uygulaması; bu sistemde en üst ve en altta boş ballıklar koyarız ve üzerine 6 adet ballık yerleştirdikten sonra ; en üstteki boş ballığın içerisine 1 metreküp hacim için korlu ateşe 50 gr kadar kükürt atarız ve yakarız. 1 gün süre boyunca bu ortam kapalı tutulmalıdır. Bu işlem 10-20 gün ara verilerek 3 kez yaparız. Kükürt buharı göz ve solunum açısından zararlı olabileceği için dikkatli uygulanmalıdır.

  • Kovanların tabanları ve içi mümkün mertebe her sezon temizlenmelidir.
  • Zayıf kovanları birleştirmeli ya da kovan delikleri daraltılmalıdır.
  • Kovan içerisinde fazla petek var ise almalı ve doğru şekilde muhafaza edilmelidir.
  • Bozulmuş, fazla kararmış eski petekler alınarak imha edilmelidir.
  • Güve nedeniyle sönen kovanlar temizlenirken pürmüz ile yakılmalıdır.
  • Petek güvesi mücadelesinde kesinlikle naftalin kullanılmamalı, bunun yerine lavanta çiçeği, kekik ve ceviz yaprağı kullanılmalıdır.

Kabarmış Petekler ve Ham Petekler Mum Güvesinden Nasıl Korunur?

Eskiden arıcılar petek güvesinden korunmak için çam sakızı kullanır, tezek yakar, kuru nanenin dumanını kullanır; ya da sirke püskürterek mum güveleri ile mücadele ettiklerini sanmakta iken bu bilgiler doğru değildir. Bu şekilde petek güvesi ile mücadelede yalnızca birkaç tane yaşlı olan ağ kurdundan kurtulabilirsiniz. Eğer petek güvesi petek üzerinde tahribat yapmaya başladıysa o peteğin tamamen imha edilmesi doğru olacaktır.

Bal hasadı sonrasında petek ballar süzüldükten sonra petekler eğer gelecek sezon içinde kullanıma uygun ise; bunları derin dondurucuda muhafaza ederseniz ağ kurdunun petek gözleri içerisinde yumurtaları olsa bile tamamen ölecektir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra petekler temiz kuru bir ortamda muhafaza edilmelidir. Her ne kadar piyasada petek güvesi için satılan ilaçlar olsa da; bunlar mücadele konusunda yeteri kadar çözüm üretememektedir. En doğru yöntem ağ kurdu sarmış olan peteğin tamamen imha edilmesi olacaktır.

Evet, petek güvesi ( ağ kurdu) ile mücadele yöntemleri konusunda vereceğimiz bilgiler bu kadar. Sıradaki yazı ; arı hastalıkları ve tedavileri okumak için buraya tıklayın.

Mum Güvesi Ne Yer?

Petek güvesi olarak ta adlandırılan mum güvesi bal mumu ile beslenen bir zararlıdır. Petek güvesinin büyük ve küçük mum güvesi olmak üzere iki türü vardır. Zayıf kovanları, sönmüş kovandaki petekleri ve boş petekleri işgal ederler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu