Arivehayat

Petek Bal Nasıl Süzülür?

Kovandan aldığımız petek balları kolay bir şekilde süzmek için arı ürünleri firmalarında bal sağım makineleri yer alır. Eğer sizlerin de peteğiniz çoksa bu makineden fayda sağlayabilirsiniz. Ancak birkaç tane petek için bu makineler sizin adınıza masraflı olur. Bu yüzden evde kendi yöntemlerinizle petek bal nasıl süzülür konusunda birkaç kolay yöntem vardır.

Süzeceğiniz petekte sırlar bulunuyorsa önce bu sırları sır tarağı yardımıyla almanız gerekecektir. Eğer sır tarağınız yoksa bir bıçak yardımıyla da bu işlemi yaparsınız. Sonrasında temiz bir beyaz tülbentle peteği sararsınız. Temiz ve toz almayacak bir yere peteği asıp, altına da bir tabak veya kap yerleştiririz. Yavaş yavaş bal peteğinden ayrılarak süzme işlemi gerçekleşecektir.

Petek balı süzmek için başka bir yöntem ise sebze kurutma aparatıdır. Bu sebze kurutma işlemini yaptığınız aparatla aynı zamanda petek balı da kolayca süzebilirsiniz. Önce petek balı sebze kurutucusu içine koyuyoruz ve sonrasında hızla çeviriyoruz. Bu işlem sonrasında bal petek parçaları halinde az da olsa gelebilmektedir. Eğer petek parçalarının olmasını istemezseniz kurutucu içerisine bir tülbent koyar, işlemi öyle yaparsınız.

Bal süzme makinasında balı süzmek için öncelikle sırlarını aldığımız balı makineye yerleştiririz. Sonrasında makine çalıştıkça içerisindeki petekler döner ve bal gözlerinden akarak süzülür. Daha sonrasında kazanın alt bölümünde bu balı musluğu açarak kaplara boşaltırız. Hava sıcaklığının değiştiği dönemlerde petek bal nasıl süzülür konusunda bazı bilgilere ihtiyaç var.

Kolay bir şekilde balı süzmemiz için soğuk havalarda bal süzme yeri 30 derece civarında olmalıdır. Dinlendirme kabında balı 48 saat kadar bekletirsek hava kabarcıkları köpük şeklinde bal yüzeyine çıkar. Bunları kolay bir şekilde alırsınız. Süzdüğümüz balları rutubet olmayan ve 20 derece civarı ortamda muhafaza etmeliyiz.

Balı Nasıl Muhafaza Etmeliyiz

Balda kristalleşme meydana gelmesi doğal bir durumdur. Ancak tüketiciler bunu kötü bir şeymiş gibi algılar. Balda şeker ya da başka bir katkı maddesi olduğunu ve o yüzden şekerlendiğini düşünmektedir. Fakat aslında şekerli olan bal çok geç kristalize olur ya da başka katkı maddesi olan hiç şekerlenmez. Donan balı bu halde krem bal halinde tüketmek aslında son derece faydalıdır. Avrupa ülkelerinde zaten bal bu şekilde tüketilmektedir. Ama siz yine donan balı eski haline getirmek istiyorsanız sıcak su dolu kap içerisinde balı suyla temas ettirmeden bekletirseniz sonuç elde edersiniz.

Petek balda da aynı durumla karşılaşmak söz konusu olmaktadır. Ancak asıl önemli olan petekli olan ballarda kurtlanma yani güvelenme meydana gelmesidir. Peki, petek bal neden kurtlanır, bunun nedenlerini biliyor musunuz? Saklama koşullarının yanlış olması bunun sonucudur. Serin olan yerlerde balı muhafaza etmek oldukça doğru bir adımdır. Petek gözlerinde güve yumurtası olma ihtimalini düşünmemiz gerekir. Bunlar sıcak ortamda kendilerine uygun ortamı bulurlar ve bir de polenli petek bal ise kurtlanma ihtimali kaçınılmazdır.

Petekli balı saklarken ağzının kapalı olmasına dikkat etmeliyiz. Hava almasını önlemeli, nemli ve tozlu ortamdan uzak tutmalıyız. Kap olaraksa en sağlıklı olanı cam ürünler kullanmaktır.

Arı sütünü nasıl muhaza ederiz? okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu