Arivehayat

Petek Bal Nasıl Saklanır? Petek Bal Nasıl Muhafaza Edilir?


Petek Bal Nasıl Saklanır? Petek Bal Nasıl Muhafaza Edilir?

Çok yaygın şekilde tükettiğimiz şifa kaynağı bal, süzme ve petek bal olarak soframızda yer alıyor. Ancak balın muhafazası konusunda da bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Peki, petek bal nasıl saklanır, petek bal nasıl muhafaza edilir bu konudaki detaylar yazımızda.

Petek bal ya da süzme bal olsun muhafaza koşulları önemlidir. Balı doğru koşullarda muhafaza etmezsek besin değerini kaybeder. Özellikle sıcak havalarda polenli peteklerde kurtlanma yani güvelenme meydana gelmektedir.

Petek Balı Nasıl Muhafaza Etmeliyiz?

Petekli balları muhafaza ederken belki de dikkat etmediğimiz bilmediğimiz birçok nokta var. Petek balı nasıl muhafaza ederiz sorusuna cevap verecek olursak; güneş ışığından koruyarak, serin ortamlarda muhafaza etmeliyiz. Oda sıcaklığı ideal olarak 15-20 derece olmalıdır.

Demin de belirttiğimiz gibi özellikle poleni yoğun olan petekli balları muhafaza ederken daha dikkatli davranmalıyız. Çünkü polen de güve meydana gelme ihtimali çok yüksektir.

Balı muhafaza ederken bilinen yanlışlardan birisi de buzdolabında saklamaktır. Petekli balı buzdolabında saklamamız gerekir.

Buzdolabında beklettiğimiz petekli balın bir kısmı sertleşir. Buzdolabından tekrar odaya getirdiğimizde eski halini alsa da yine de görüntüsü hoş gözükmez.

Petek Balı Sakladığımız Kapların Önemi

Balı çıtadan ayırıp güzelce kesip kaplara koyabiliriz. Ancak bu kaplarında metal olmamasına özen göstermemiz lazımdır. Bal için en sağlıklısı cam kavanozda saklamaktır. Kabın ağzını hava almayacak şekilde kapatmalıyız.

Balda donma meydana geldiği için petekli balları güneş altında bırakırsak petekteki nemle su bala geçer. Bu sebeple petekli balı muhafaza ederken güneş ışığına maruz bırakmamalıyız.


Bal Buzdolabında Saklanır mı?

Satın aldığımız bal eğer kaliteli bal ise bir süre sonra kristalize olma özelliği gösterir. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte katılaşma süreci hızlı olur.

Balın donması halk dilinde şekerlenmesi anlamına geliyor. Çoğu kişi bal neden katı hale geliyor , bu balda şeker mi var diye yanlış düşüncelere kapılıyor.

Balın donması tamamen doğal bir olaydır. Bal içeriğinde yer alan doğal şeker molekülleri kristalize olmasını sağlamaktadır. Petek bal nasıl muhafaza edilir, petek bal nasıl saklanır sorusuna cevap verirken burada dikkat etmemiz gereken durum var.

Eğer birkaç kez donar da tekrar akışkan hale gelirse bal eski kalitesini kaybeder. Bu yüzden balı mümkün olduğunca ideal hava sıcaklığında muhafaza etmeliyiz.

Balı Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Petek balı nasıl saklamalıyız, petek balı nasıl muhafaza etmeliyiz konusunda dikkat etmemiz gerekenleri maddeler halinde sıralayacak olursak;
  • Balı saklarken cam kavanozları tercih etmeliyiz ve ağzını sıkı bir şekilde kapatmalıyız.
  • Cam kavanoz olmaz ise petek ballar için özel olarak kilitli petek saklama kapları var. Bunlardan satın alabiliriz.
  • Balı saklarken aşırı soğuktan ve güneş ışığından korumalıyız. Balı buzdolabına koymamalıyız. Bal için en ideal saklama koşulu oda sıcaklığıdır.
  • Asla ağzı açık kaplarda balı muhafaza etmemeliyiz.
  • Sakladığımız kaptan tüketeceğimiz kadar bal almalıyız.
  • Fırın, ocak ve soba gibi yerlerden balı uzak tutmalıyız.

Bal Kristalleşince Ne Yapabiliriz?

Balda kristalleşme meydana gelmesi doğaldır. Peki, bal kristalleşince ne yapabiliriz. Bu durumda bal kavanozunu ılık suyla doldurduğumuz kap içerisine koyabiliriz. Böylelikle bal yavaş yavaş çözülüp eski halini alacaktır.

Tüketici olarak aldığımız balı sezon içinde tüketmeye özen gösterirsek daha iyi olur. Yine de tüketemiyorsanız sorun değil tabi ki. Hakiki olarak aldığınız balı yukarıda bahsettiğimiz gibi uygun koşullarda muhafaza ederseniz, uzun zaman geçse bile bal eski özelliğinden hiçbir şey kaybetmez.

Donan balı çözdürmek için hangi yöntemlere başvurabiliriz. Okumak için buraya tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu