Arivehayat

Peri Balı Nedir? Peri Balı Faydaları Nelerdir?

Çok nadir olarak bulunan peri balı; ele geçirilmesi oldukça zor olduğu için kaya balı olarak ta isimlendirilmektedir. Aynı zamanda sönmüş kovan balı olarak ta adlandırmaktalar. Bu derece değerli olmasının nedeni; zor bulmak değil aynı zamanda yüksek minerale sahip olmasıdır. Peki, peri balı nedir peri balı faydaları nelerdir, bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Antalya’da yöresel pazarda 5 bin Euro gibi bir fiyata satışa çıkmasıyla gündeme gelen peri balı ; genel olarak mağara içerisinde olduğu erişimi zordur. Aynı zamanda dünya çapında ilgi çekici olması da alıcı bulunmasını sağlamaktadır. Peki, peri balı nedir peri balı faydaları nelerdir olarak bu kadar değerli olmasının nedeni konusunda bilgi verelim.

Peri Balının İyi Geldiği Hastalıklar

İçerisinde propolis ve arı poleni yer alan peri balı; tamamen doğal bir ortamda insan eli değmeden meydana gelen baldır. Fransa’da yaptıkları araştırmalarda başta kanser hastalığı olmak üzere 51 hastalığa iyi geldiğini bildirdiler.

2009 ve 2010 yıllarında Avrupa ve Çin’de 28-45 bin Euro arasında kilogram fiyatı olarak peri balı sattılar. Peri balının fiyatı Türkiye’de ise 5 bin Euro civarıdır. Birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olduğundan dolayı peri balını birçok kişi tercih etmektedir.

İlginizi Çekecek başka bir konu: Kantaron Balı Nedir? okumak için buraya tıklayın.

Nadir şekilde olan peri balı yılda yalnızca 6 kg olarak meydana gelmektedir. Bin bir derde deva olan bu bal yüksek rakımlı dağlarda, yaylalardaki mağaralarda zor koşullarda oluşmaktadır. Arılar nektarları ve polenleri toplayarak kayalık bölgeye gitmekte ve peri balını üretmektedir. Çok pahalı bir ürün olduğu için gr bazında satın alabiliyorlar.

Püren Balı Faydaları Okumak İçin Tıklayın.

Peri Balının Faydaları

  • Besin değeri oldukça yüksek olan peri balı diğer ballara göre mineral değeri bakımından oldukça yüksektir. Bu mineraller oldukça faydalıdır.
  • Normal çiçek balları gibi gıda maddesi olarak değil, tedavi edici bir ürün olarak kullanmaktalar.
  • Birçok müzmin hastalığın mücadelesinde kullanılan peri balı; aynı zamanda kanser hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.

Diğer taraftan Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır. Fransa’da yaptıkları analizlerde peri balının erişilmez bal olduğunu dile getirdiler. Sarı çayır balı olarak ta adlandırdıkları peri balının içerisinde 4800 çeşit çiçek yer alır. Sonuç olarak baktığımızda bu balın oldukça faydalı ve değerli bir bal olduğunu görüyoruz.

Beyaz Bal Nedir? Hiç duydunuz mu okumak için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu