Tarım

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Gün geçtikçe organik tarıma olan ilgi hem dünyada hem de ülke çapında artmaktadır. Tüketici adına kaliteli, doğal ve katkısız besin amacıyla önemli olan organik tarım; üretici adına yerel kaynaklara dayanan bir üretim sistemi modeli anlamını taşımaktadır. Peki, organik tarım nedir? organik tarım nasıl yapılır? bu yazıda detayları paylaşıyoruz.

Son zamanlarda organik ürünlere olan rağbetin artmasıyla birlikte organik tarım üretimi parlak bir fikir olarak görünmektedir. Ama işin özüne bakıldığında organik tarım faaliyetini yürütmek o kadar da kolay bir iş değildir. Organik tarımın tanımı ve nasıl yapılması gerektiğinden bahsettiğimizde sizlerde bütün aşamaları öğrenmiş olacaksınız.

organik tarım nasıl yapılır?
organik tarım nasıl yapılır?

Organik Tarım Nedir?

Avrupa kaynaklı olan organik tarım yöntemi bugün dünyanın tarım alanında ne yönde olduğunu bize işaret etmektedir. Bazı ülkelerde organik tarım yerine “biyolojik tarım” ya da “ekolojik tarım kavramları da kullanılmaktadır. Aslında nasıl olarak isimlendirilmesinden çok gerekli olan şartları sağlayıp sağlamama konusu bizim açımızdan daha çok önem taşımaktadır. Organik tarım standartlarını belirleyen maddeler şu şekildedir:

 • Ürünün tamamen doğal gelişim sürecinin takip edilip yetiştirilmesi ve bu süreçte olumsuz çevresel dış faktörlerden uzak bir şekilde faaliyetin yürütülmesi gerekmektedir.
 • Üretimden tüketim aşamasına kadar bütün aşamaların kontrol altında olması şarttır.

Organik tarım hakkında tanımlama yapılacak olursa; ekolojik sistemdeki yanlış uygulama sonucunda tahribata uğrayan, özünü kaybeden ya da tamamen kaybolan doğa dengesini yeniden sağlamak adına; sentetik kimyasal tarım ilaç ve gübrelerinin kullanılmadığı, insan ve çevre dostu bir üretim şekliyle ürün kalitesini yükseltme amaçlı sürdürülen faaliyettir.

İlgili Makale: Dikey Tarım Nasıl Yapılır?

Ülkemizde organik tarım sıralamasını bölgesel olarak sıralayacak olursak;

 • 1.sırada Doğu Anadolu Bölgesi (%66,2)
 • 2.sırada Ege Bölgesi (%12,4)
 • 3.sırada Güneydoğu Anadolu Bölgesi (%8,8)
 • 4.sırada İç Anadolu Bölgesi (%5,4)
 • 5.sırada Karadeniz Bölgesi ( %4,2)
 • 6.sırada Akdeniz Bölgesi (% 1,8) yer almaktadır.
organik tarım nasıl yapılır?
organik tarım nasıl yapılır?

Organik Tarım Yapılabilmesi İçin Gerekli Koşullar

Son yıllarda organik ürünlere olan talebin artması sonucunda organik tarımın tarımsal üretimdeki payında artış yaşanmaktadır. Bu durumda da organik tarım ürünlerindeki ürün çeşidi de artmaktadır. Fakat organik tarım faaliyetinde bulunmak için bazı koşullar bulunmaktadır.

 • Organik tarım faaliyetinde üretimin yetiştirilmesinden toplanmasına, ambalajlanmasından depolanmasına kadar tüketiciye ulaşacağı süreçte kimyasal madde ve tarımsal ilaçlar kullanılmamalıdır.
 • Organik tarım üretimi yapılacak olan arazi sanayi tesislerinden, maden işletmelerinden, ana yollardan, kentsel atıkların bulunduğu alanlardan, atık su ve yer altı sularından etkilenmeyecek bir yerde olması gerekmektedir.
 • Organik tarım faaliyetinde bulunmak isteyen kişi öncelikle kontrol ve sertifikasyon kursuna başvurmalıdır. Yetiştirilecek ürün için herhangi bir sınır yoktur fakat üretimde kimyasal ve hormon kullanımı yasaktır.
 • Sertifikasyon kuruluşu aracılığıyla geçiş süreci meyve üretimi için 3 yıl, sebze üretimi için 2 yıl olarak belirlenir. Bu süreç içerisinde gerekli olan tohum ve fidelerin tedariki konusunda sertifikasyon kuruluşu yardımcı olmaktadır.  
 • Kullanılacak ekipman konusunda sınırlama yoktur. Ancak kullanılacak ekipmanların tarla ve ürünün organik yapısını bozmaması gerekir.
 • Üretimden tüketiciye ulaşana dek bütün aşamalarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilen denetim kuruluşlarınca üretim aşamaları denetlenmekte ve sertifikalandırılmaktadır.
 • Ekolojik tarım üretimi yalnızca meyve ve sebzeyle sınırlı olmayıp pamuk, yün, kozmetik ürünleri gibi pek çok ürün çeşidinde üretim ülkeleri doğrultusunda sertifikalandırma yapılmaktadır.
 • Ürünün sertifika logosu kazanması sayesinde tüketici ilgili ürünün ne tür koşullarda üretildiği ve üretimdeki aşamaların kademeleri takip etme şansını elde eder.

Organik tarım nasıl yapılır? kısaca bahsedecek olursak;

 • İnsana, doğaya ve hayvana uyumlu şekilde biyolojik çeşitliliği koruması gerekir.
 • Tarımsal ekosisteme uygun bir şekilde sağlıklı tohum ve bitkilerin seçilmesi gerekir.
 • Kimyasal gübreler ve sentetik kimyasal ilaçların kullanılmaması gerekmektedir.
 • Genetik yapısı değiştirilmemiş ve DNA’sıyla oynanmamış, organik tarım hükmüne uygun tohumlar kullanılmalıdır.
 • Kimyasal büyüme maddeleri kullanılmamış ve ana bitkiden üretilen fideler kullanılmalıdır.
 • Bütün ürünlerin Organik Tarım Yönetmeliği’ne uygun şekilde olması gerekmektedir.
organik tarım nasıl yapılır?

Evde Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Özellikle gelişim döneminde organik ürünler büyük önem taşımaktadır. Büyük şehirde yaşayan biri olarak bile sizlerde evinizin bahçesinde ya da küçük bir arazi sahibiyseniz organik tarım yapabilirsiniz. Küçük bir saksıda bile kolay bir şekilde evde organik tarım yapmak mümkündür.

Evde Organik Tarım Aşamaları

Sizlerde evde organik tarım yapmaya karar verdiyseniz öncelikle organik bitkilerin tohumunu ya da fidesini satın almanız gerekecektir. Bu sertifikalı tohumları seralardan, fidanlıklardan ya da marketlerden temin etmeniz mümkündür.

Aynı zamanda internet üzerinden daha çeşitli ve detaylı şekilde organik tohum elde edebilirsiniz. Eğer ilk kez toprak işiyle meşgul olacaksanız, kendinize kolay ürün seçmenizde yarar var. Daha hızlı ve kolay sonuç alabileceğiniz fasulye, patates, marul, domates, sivri biber, bezelye gibi ürünler tercih edebilirsiniz.

Bu ürünler daha az bakım ister ve kısa sürede hasadı mümkündür. Tohumları alıp toprakla buluşturduktan sonra daha iyi sonuç almak ve tohumların daha kısa sürede çimlenmesini sağlayabilmek adına saksılarınızı streçle sarabilirsiniz. Böylece toprak buharlaşma yoluyla tohumları daha hızlı şekilde filizlendirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Organik tarıma başlamak isteyenlerin sağlaması gereken çevre şartları nelerdir?

Organik üretim gerçekleştirecek olan kişi öncelikle arazisinin işlek yollardan, ağır sanayi tesislerinden, kentsel atıkların bulunduğu alanlardan ve maden işletmelerinden uzak bir mesafede olması gerekmektedir. Aynı zamanda yer altı suları ve akarsularının kirletici atıklarından etkilenmeyecek şekilde olması şarttır.

Organik Tarıma Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Arazinin kendisine ait olduğu hakkında belge, çalışma izni ve gıda sicili belgesi, üretim izin belgesi, işletmenin konumu, tapu kaydı ya da araziye ait kroki

Organik Tarım Yapmak İçin Nereye Başvurulur?

Organik tarım desteğinden faydalanmak için başvuru dilekçesi belirtilen süre içerisinde Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olduğu Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine teslim edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu