Apiterapi

Organik Bal Nasıl Anlaşılır?


Merhabalar. Bu yazımızda sizlere organik bal nedir? organik bal nasıl anlaşılır? konusunda bilgi vereceğiz. Gelin hep beraber bu yazımızı okuyalım.


Organik bal nedir?
 sorusuna cevap olarak içerisinde herhangi bir kimyasal ürün katkısı olmadan, orman ya da meralarda doğal çiçek nektarlarından bal arıları tarafından üretilen, halk arasında ” hakiki bal” ya da ” doğal bal” olarak adlandırılan, arılara şurup verilmeksizin, tarım ilaçları kullanılan alanlardan uzak yerleşim yerlerinde üretilen ballara verilen isimdir diyebiliriz. 


Organik Bal Üretimi Gerçekleştirmek İçin Bazı Kurallar;

  • Bölge iklimine uygun arı ırkları ile çalışmaların gerçekleştirilmesi,
  • Arıların elde ettiği nektarın doğal çiçeklerden oluşması,
  • Zirai mücadele yapılan yerlerden en az 5 km uzaklıkta olması,
  • Şurup beslemesi yapılmaması,
  • Arılığın bulunduğu çevrenin doğal mera alanı ya da bal ormanı olması,
  • Yapılan üretimin kayıtlarının tutulması,
  • Peteklerin doğal bal mumundan üretiliyor olması,
  • Kullanılan ilaçların organik bal üretimi yönetmeliğinde bulunması,
  • Etiketlerde organik ürün sertifikasının logosunun yer alması

Rize ve Artvin illerindeki ormanlarda Karayemiş, ormangülü, kestane, ıhlamur, böğürtlen, karaçalı gibi nektarı yüksek olan bitkiler bulunmaktadır. Bu bölgedeki arıcılar haziran ayında kestane balı üretiminden sonra yüksek rakımlı yerlere arılarını taşımaktadır. Yaylaların yüksek kesimlerinde ise adaçayı, kekik, geven, üçgül, ballı baba, alaca taç otu, gibi doğal endemik bitkiler bulunmakta ve bu bitkilerden organik bal üretimi sağlanmaktadır.


Organik Bal ile Konvansiyonel Bal Arasındaki Fark Nedir?


Organik bal üretimi gerçekleştirmek isteyen bir üretici öncelikle Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendirilen bir organik sertifikasyon firması ile sözleşme gerçekleştirmelidir. Bir sonraki işlemde konvansiyonel bal üretimi yaptığımız kovanlar ise geçiş sürecine geçer .Bu süre zarfında organik petekler ve mumlar ile kovandaki petekler değişir. Geçiş sureci organik bal için 1 yıl kadardır. Ancak bazı durumlarda bu süreç uzamaktadır. Geçiş süreci boyunca ürettiğimiz balları organik bal olarak kabul etmezler.

organik bal nedir? organik bal nasıl anlaşılır?
organik bal nedir? organik bal nasıl anlaşılır?


Organik Bal Nasıl Anlaşılır?


Organik bal
 değerlendirmesi yapmak için balda mutlaka organik tarım logosu yer alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sertifika ise bakanlık tarafından onaylanan ve denetim yapan firmalar aracılığıyla verilmektedir. Balın organik olduğunu anlamamız için laboratuvarda analiz testi yaptırmak gerekmektedir. Süzme balda petek bala göre test yaptırma olasılığı oldukça yüksek ve kolaydır. Özellikle tarım bakanlığı tarafından sertifika logosu olan ürünleri tercih etmemiz gerekmektedir. Dünya Arıcılık Enstitüsü ve Apomondia ödülü olan birçok bal firması vardır. Bunlardan güvenli şekilde bal temin edebiliriz.

Organik Petek Bal Nasıl Anlaşılır?

Petekli haliyle aldığımız balın kesinlikle ağızda sakıza benzer bir şekilde bürünmemesi gerekir. Organik petek bal ağızda belirli bir süre sonra erir. Eğer petek ağızda erimezse bu bize peteğin parafin olduğunu gösterir. Gerçek petek bal aynı zamanda diğer ballara göre oldukça koyu bir kıvama sahiptir. Nektar kaynağına göre balın kendine has bir kokusu olur. Petek balı kestiğimizde ya da kaptan çıkarırken bu kokuyu yoğun bir şekilde alırız.

Birçok kişi balı tatlı olarak bilir. Ancak aksine organik petek bal çok tatlı olmaz. Kendine özgü aroması ve boğazı yakmayan bir tadı vardır. Sizlerde şeker katkısı olan petekli balı tattığınızda şekerin yoğunluğunu görürsünüz. Hakiki bir petek bal, nektar kaynağına göre farklı renklere sahiptir. Eğer bal çok açık ve şeffaf bir görüntüye sahipse onda katkı olma ihtimali fazladır. Aynı zamanda glikoz olan bal erken şekilde yanarak kömürleşir. Gerçek petek bal biz ateşe tuttuğumuzda akışkan bir yapıya kavuşur. Diğer taraftan organik petek bal ateşe karşı oldukça dayanıklıdır.

Organik Süzme Bal Nasıl Anlaşılır?

İncelediğimiz zaman kavanozun üzerinde ‘bal kodeksine uygundur’ ibaresi görüyorsak ; konvansiyonel şekilde balın üretildiği anlamını taşımaktadır. Aynı zamanda içindekiler kısmını da dikkatli okumalı, glikoz gibi zararlı katkı maddeleri olan balları tercih etmemeliyiz.

Satın aldığımız balın organik süzme bal olup olmadığını anlamamız için balda belirli bir süre geçmesini bekleyerek onun donup donmadığını gözlemlememiz gerekir. Balın nektar kaynağı özelliğine göre bu donma süresi değişkenlik gösterecektir. Eğer aldığımız bal tereyağı kıvamını alıyorsa onun organik süzme bal olma ihtimali oldukça fazladır.

Süzme balın organik olup olmadığını renginden de aşağı yukarı anlamak mümkündür. Genelde tüketiciler açık renkli balı tercih etseler de koyu olanlar gerçeğe daha yakındır. Fakat her koyu balı da gerçek bal diye tabir etmemiz doğru olmaz. Sahte bal üretenler katkı maddeleriyle balın rengini koyulaştırmaktadır.

En Doğru Yöntem : Bal Analizi

Bal ister petek bal olsun ister süzme bal olsun organik olduğunu anlamanın en güvenli yolu balın analizini yapmaktır. Bal içerisinde yer alan HMF maddesi; baldaki önemli bileşenler arasında yer almaktadır. Bu değer organik balda 30-40mg kadar yer alabilir. Ancak bu oran 1kg bal içerisinde 150 mg gibi bir değerde çıkarsa o balın içerisinde şekerli katkı maddeleri yer almaktadır. Bu nedenle bal analizi yaptırmadan organik bal nedir? organik bal nasıl anlaşılır? konusunda diğer bütün öngörüler birer varsayımdır.

Organik Kestane Balı Nasıl Anlaşılır?

Olağanüstü şekilde doğada saf halde yer alan nektarı bal arılarının kovana taşımasıyla organik bal meydana gelir. Ancak bazı sahtekarlar müdahale ve hilelerle balların doğal yapısını bozmaktadır. Bu durumda bal şifa özelliğini kaybetmektedir. Her balda olduğu gibi maalesef bu durum kestane balı için de geçerlidir.

Diğer ballara göre organik kestane balını anlamak daha kolaydır. Aldığımız kestane balı eğer bir yere dökerken kesintisiz akıyorsa, kokusuz ve kıvamı katı haldeyse, bir tatlı kaşığı bile yediğinizde damağınızda buruk bir kestane tadı alıyorsanız ve belirli bir süre geçmesine rağmen hala bu tat geliyorsa, büyük ihtimaller orijinal kestane balıdır.

Gerçek kestane balı bulmak için araştırma yaparak güvenli firmalar bulmayı denemeniz daha doğru bir adımdır. Baldaki hile kesin yöntemle ancak laboratuvar analizi ile mümkündür.

Ham Bal Nedir ve Nasıl Tüketilir? Ham Bal Organik Bal mıdır?

Bu soruya cevap olarak; kovandan alındığı halde tüketime sunulan, pastörize ve filtre işlemi görmemiş doğal haliyle direkt olarak tüketime hazır olan üründür cevabını verebiliriz. Balın kristalize olması doğallığından kaynaklıdır ve önlenmesi gerekmez. Bal eğer filtre işlemi görmez ise ham bal olarak yerini alır.  

Ham Balın Özellikleri

Ham Bal Isıl İşlem Görmemiş Baldır

Süzme bal, 60-100 derece arasında ısıl işlem gördükten sonra pastörize olur. Süzme balın kristalize olmasını engellemek amacıyla ısıl işlem yapılmaktadır.


Ham Bal Filtre Edilmemiş Baldır

Ham balda herhangi bir filtre işlemi uygulanmamaktadır.

Bala filtre işlemi uygulayacaksak bal içerisindeki polen ve bal mumunu temizlerler.

Ham Bal Nasıl Tüketilir?

Ham bal tüketimi sağlık bakımından çok önemli bir besin kaynağıdır. İşlenmemiş haliyle özelliğini korumaktadır. Marketlerdeki balların çoğu ham bal değildir. Eğer bal işlenerek besin değerini kaybeder ise ham bal kadar faydasını göremeyiz. Bu sebeple ham bal bizim için çok değerlidir.


Ham bal tüketimi konusuna gelince diğer ballar gibi tüketimi aynı şekildedir. Fakat üstüne basarak söylemek gerekir ki arı ürünlerine karşı alerjiniz var ise tüketim konusunda dikkatli davranmalısınız. Bu nedenle tüketim öncesinde bir uzman ile görüşmek ve fikir almakta fayda var.

Doğal olarak ham balın birçok faydası vardır. Ancak aşırı tüketmemiz de zararlıdır. Bu yüzden tüketiminde ölçüyü fazla kaçırmamakta da fayda vardır. 3 yaşından küçük çocukların da ham bal tüketmesini önermeyiz.

Evet, organik bal nedir? organik bal nasıl anlaşılır? konusunda bilgilerimiz bu kadar. Ballı ve tatlı bir hayat diliyorum herkese:)

OKUMAK İÇİN: MEŞE BALININ FAYDALARI TIKLAYIN.

En İyi Bal Donar mı?

Hakiki olan çiçek balında donma meydana gelmesi doğal bir olaydır. Fakat içerisinde glikoz şurubu gibi katkı maddeleri eklenmiş olan sahte ballarda kristalize olma durumu söz konusu değildir. Hakiki olan doğal çiçek balında donma meydana gelir ve kristalize olur.

Hangi Ballar Donmaz?

Polen içeriği daha yoğun olan çiçek ballarında donma meydana gelirken; kestane ve çam gibi salgı ballarında donma meydana gelmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu