Şifalı Bitkiler

Okaliptüs Yağı Faydaları-2022

Okaliptüs yağı geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde şifa niyetine kullanılmaktadır. Ana kimyasal bileşeni okaliptol ve alfa-terpineol olduğu için rahatlatıcı ve serinletici buharı bulunmaktadır. Kozmetikten sağlığa kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Aromatik olarak açık bir zihin ve rahatlama duygusu oluşturmaktadır. Temizleyici özelliği sebebiyle nefesi ferahlatmakta ve ağız sağlığını destekleyici özelliği bulunmaktadır. Okaliptüs tıbbi aromatik özellikte bir bitki olup elde edilen yağı da oldukça değerlidir. Okaliptüs ağacı yapraklarının damıtılması sonucu ortaya çıkan bir üründür.

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Solunum yolları için yatarken yastığa birkaç damla okaliptüs yağı damlatılabilir. Ya da kokusu buruna çekilebilir. Sırta, boğaza ve göğse birkaç damla damlatılabilir ve masaj yapılabilir.

Burun Tıkanıklığı için okaliptüs yağı kullanımı olarak yapılan araştırmalar da üst solunum yollarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Peki, okaliptüs yağı burun tıkanıklığı için nasıl kullanılır?

İlk yöntem:

1 litre suyu kaynattıktan sonra içerisine 4 damla okaliptüs yağı damlatıyoruz. Sonrasında suyu karıştırıp başımıza bir havlu ya da ince bir tülbent örterek buharı burnumuza çekiyoruz. Böylece burun tıkanıklığı geçecektir.

2.yöntem:

1 bardak su içerisine birkaç damla okaliptüs yağı damlatıp gargara yapılması burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

Okaliptüs Yağının Faydaları | zootarim.com

Sinüzit İçin Okaliptüs Yağı Nasıl Kullanılır?

Sinüzit için okaliptüs yağı kullanımı iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilir. İlk olarak sıcak su buharı yöntemi, ikinci ise farklı yağlarla karışım yaparak burun deliklerine sürmektedir. 1. Yöntem daha etkili olmaktadır.

Geniş bir tencere içerisine kaynar suyu döküyoruz. Üzerine ise 4-5 damla okaliptüs damlatıyoruz. Başımızı yine havlu gibi bir şeyle örterek buharını soluyoruz. Keskin kokusu sayesinde sinüslerin açıldığını göreceksiniz. Ya da 1 kap içerisine 1 yemek kaşığı kadar ozon yağı, 1 yemek kaşığı çörek otu yağı, 1 tatlı kaşığı da okaliptüs yağı damlatarak karıştırıyoruz. Sonrasında bu karışımı kulak çöpü pamuğu ile burun deliklerine sürüyoruz.

Okaliptus Yağı

Okaliptüs Yağının Faydaları

  • KOAH hastalığı başta olmak üzere, soğuk algınlığı, astım, öksürük gibi şikayetlere iyi gelmektedir. Fakat 6 yaşından küçük bronşit hastalığı olan çocuklara tavsiye edilmez.
  • Sakinleştirici ve odaklanmayı artırıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Ciğerlere daha fazla havanın ulaşmasını sağlar.
  • Vücuda enerji ve güç verir.
  • Canlandırıcı ve yatıştırıcı özelliği bulunmaktadır.
  • Cildi onarıcı ve iyileştiricidir.
  • Antiseptik özelliği bulunmaktadır.
  • Sinir ve stres kaynaklı meydana gelen kas ağrılarını giderir.
  • Yara, kesik ve böcek ısırıklarında kullanılabilir.

Okaliptüs Yağının Öksürüğe Faydaları

Öksürük için mükemmel bir yağdır ve balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır. Vücudumuzu toksinlerden arındırmakta, kan damarlarımızı genişleterek ciğerlere daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda bileşeninde bulunan madde birçok virüs ve bakteriye karşı antimikrobiyal etki sağlamaktadır.

Öksürüğe karşı okaliptüs yağı kullanmak için yatmadan önce 4-5 damla okaliptüsün eve yayılması sağlanabilir. Aynı zamanda göğüs bölgesi ve boyun çevresine öksürüğün şiddetini azaltmak için sürülebilir. Fakat 2 yaşından küçük çocukların cildine uygulanması önerilmez. 2 yaşından büyük çocuklarda ise öncelikle küçük miktarlarda vücudunda deneme yapmak tavsiye edilmektedir.

Okaliptüs Yağı Nedir

Okaliptüsün Cilde Faydaları

Cildi onararak cildin yenilenmesini sağlayan özellikte olduğu için cilt kusur olanlara okaliptüs kremleri önerilmektedir. Okaliptüsün cilde faydaları ise şu şekildedir:

Daha yumuşak ve nemli bir cilt görünümü kazanmak için okaliptüsü bal ve limon suyu ile karıştırıp vücuda sürebilirsiniz. Belirli bir süre vücutta beklettikten sonra duşa girerek durulanınız.

Yağlı ciltten kurtulmak için ilk etapta salatalık dilimleriyle cildinizi ovun. Sonrasında 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağını salatalık suyuyla karıştırarak cildinize sürün. Bu işlemi uyguladıktan belirli bir süre sonra yağlı bir cilt görünümünden kurtulmuş olacaksınız.

Cilt rengini açmak için 1 kase yoğurt içine 2-3 damla okaliptüs damlatarak cildinize sürün ve belirli bir süre bekledikten sonra temizleyin. Kuru ciltler için ise bal ve salatalık suyu içerisine 2-3 damla okaliptüs damlatarak karışımı vücudunuza sürün. Belirli bir süre sonra cildinizi yıkayın.

2-3 damla okaliptüsü salatalık suyu ve limon suyuyla karıştırıp koltuk altı bölgesine sürerseniz de koltuk altı kararmasından kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Okaliptüs yağı Zararları Nelerdir?

Yan etki olarak bulantı, kusma ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Aynı zamanda buharının direkt gözle temas etmesi de zarar verebilir. Bu yüzden bir uzmana danışmadan ve tavsiye almadan gelişigüzel kullanılmaması gerekir.

Okaliptüs Yağı Kimler Kullanmamalıdır?

Hamile ya da emziren bayanların, böbrek rahatsızlığı olanların, şeker hastaları ve çocukların kullanması önerilmemektedir.

Evde Okaliptüs Yağı Nasıl Yapılır?

Öncelikle ihtiyaç olan malzemeler; okaliptüs yaprakları, zeytinyağı, limon ve cam kavanozdur. Limonun kabuklarını soyarak doğrayın ve kavanoz içerisine atın. Sonrasında limon kabuklarının üzerini geçecek miktarda üzerine zeytinyağı ilave edin. Üzerine birkaç tane de okaliptüs yaprağı ekleyin ve karıştırın. Bütün malzemeleri karıştırıp kapağını kapattıktan sonra güneş görmeyen bir ortamda 14 gün kadar bekletmek yeterlidir. Sonrasında karışım kullanıma hazırdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu