Tarım

Okaliptüs Nasıl Yetiştirilir? Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs; mersingiller familyasına ait olan ve birçok hastalığa karşı kullanılan 600’den fazla çeşidi bulunan bir bitkidir. Her mevsim toplanabilen ve tıp alanında sıklıkla kullanılan bu bitki kış aylarında yapraklarını dökmemektedir. Bu yüzden her zaman faydalanmak mümkündür. Tıbbi aromatik bitki özelliği gösteren lavanta bitkisi gibi oldukça değerli üründür.

En iyi fayda almak için ise Eylül-Ekim ayları tercih edilmelidir. Genelde bataklık alanları kurutmak amaçlı olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Anavatanı Avustralya olmak üzere Portekiz, Yeni Zelanda, Brezilya gibi ülkelerde de görebiliriz. Özellikle suyu fazla çekmesi nedeniyle bataklıkların kurutulmasında sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Okaliptus Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Okaliptüs Ağacı Faydaları

Tıbbi alanda birçok ilaç üretiminde okaliptüs tohumu kullanılmakta olup solunum yolu enfeksiyonlarına karşı fayda sağlamaktadır. Kış aylarında oluşan soğuk algınlığı, bronşit, grip gibi hastalıkların tedavisinde okaliptüs çayı oldukça etkili bir üründür.

Diş eti çekilmesine ve diş rahatsızlıklarına karşı da okaliptüs yağı tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda ağız kokusunu giderici özelliği de bulunmaktadır. Birçok ülkede ise bataklıkların kurutulması ve tarım alanları elde edilmesi açısından fayda sağlamaktadır.

okaliptüs faydaları

Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu için bitkisi çay olarak tüketilmektedir. Araştırmalar neticesinde diyabet hastalığı için tüketiminin uygun olduğu ortaya koyulmuştur.

Antiseptik özelliği ile temizlik malzemeleri içerisinde ve el sabunlarında tercih edilmektedir. Aynı zamanda deride meydana gelen egzama ve mantar gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.

Hamile ya da emziren kadınların kullanması konusunda doktor tavsiyesi gerekmektedir. Buna ek olarak çıplak elle direkt temas etmek, göz ya da deri ile temasta kaşıntı ve kızarıklığa neden olabileceği için böyle durumlarda bol su ile eli ve gözleri yıkamak gerekmektedir.

Yağının mevsime bağlı alerjilerin etkisini azalttığı bilinmektedir. Aynı zamanda göğüs üzerine masaj yapılırsa öksürüğe iyi gelmekte olup balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Acı bir tadı olduğu için çoğu insan bu bitkiyi tek başına tüketemeyebilir. Bu yüzden balla tatlandırarak kullanılabilir. Buhar banyosu yapmak isteyenler yapraklarını kaynar su içerisine atarak banyoda soluyabilirler.

Okaliptus Ağacı Özellikleri

Okaliptüs Ağacı Özellikleri

Dünya üzerinde en uzun ağaç özelliğine sahip olan okaliptüs ağacı gri renkli ve engebeli gövdesinin bulunmasıyla diğer ağaçlardan ayrılan özelliktedir. Yaprakları uzun boylu olup ağaç gövdesine yapışık olarak yetişmeye başlar. Sonrasında mor renkli olarak çiçeklenir. Kış aylarında yaprak dökmemesi de diğer bir özelliğidir. Bu yüzden bütün mevsimlerde faydalanılabilen bir bitkidir.

Okaliptüs Ağacı Yetiştiriciliği

Ağacı yetiştirmeden önce bitki ve yetişme özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Tam bir güneş alımına ihtiyaç duyarak hızlı bir şekilde büyüme özelliği göstermekte olan okaliptüs ağacı 40 metreye kadar yüksekliğe sahip olabilmektedir.

Avusturya’ya özgü bir ağaç olarak yaprakları soğuk algınlığı ile ilgili hastalıklarda kullanılmaktadır. Birçok toprak türünde yetişebilen bir ağaçtır. Dikiminde uygun derinlik sağlanmalı, organik hayvan gübreleri kullanılmalı, kök kısmına dikkat edilmelidir. Ara ara sulama yapılması da gerekir.

Bunun yanında saksıda yetiştirme de yapılabilir. Yaz aylarında saksı dışarda olmalı ve yönü güneye bakmalıdır. Düzenli olarak sulama ihtiyacı bulunan bir bitki olsa da kuraklığa dayanıklıdır. Sıcağı seven ve sıcak iklimlerde yetişebilen bir bitkidir.

Okaliptüs Ağacı Yetiştiriciliği İle İlgili Öneriler

  • Türkiye’de sıcak iklime sahip güney bölgeleri yetiştirmek için elverişlidir.
  • Uygun bölge seçimi, toprak işlemesi ve gerekli gübreleme ve sulamanın yapılması sağlanmalıdır.

Birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitki olması yanı sıra bataklık kurutma amacı olarak kullanılmakta, mobilya ve ilaç sanayisinde de ciddi bir paya sahiptir.

Okaliptüs Ağacı Ne Zaman Dikilir?

Ağaç dikiminde kaliteli tohum kullanılmalı ve soğuk mevsim tercih edilmelidir. Dikim için en uygun zaman Şubat-Mart ayları arasıdır.

Okaliptüs Ağacı Nasıl Yetiştirilir ve Budanır?

Evde de yetiştirilebilen bir ağaç türüdür. Sonrasında büyüdüğünde toprağa tekrar dikilebilir. Kaliteli tohum tercih edilmesi önemlidir. Dünyanın en büyük ağaçlarından birisi olduğu için bakımını özverili bir şekilde yapmak gerekir. Gün ışığı fazlaca sevdiği için gün ışığını fazla olan bir bölgede yetiştirmek gerekir. Ağacın yetişmesi için hava sıcaklığı 10-25 derece arasında olması yeterlidir.

Okaliptüs Saksıda Nasıl Yetiştirilir?

Açık havada ve saksıda yetiştirildiğinde havalar soğuduğunda bitkiyi eve taşıyarak soğuktan korunması sağlanabilir. Saksıda yetiştirilen tek yıllık bitki olarak çabucak büyümektedir. Bu bitkiler köklerine müdahale edilmesinden hoşlanmaz.

Bu yüzden saksı değişimi ile uğraşmamak için geniş bir saksı ile başlamak mantıklıdır. Sırsız ve vernik olmayan toprak saksılar fazla nemi buharlaştırır. Plastik saksılar ise her yere rahatlıkla taşınabilecek kadar hafiftir. İki saksı çeşidinde de önemli olan geniş drenaj deliklerine sahip olmasıdır.

OKALİPTUS FİDANI BATAKLIK KURUTMA

Sıkça Sorulan Sorular

Okaliptüs Ağacı Bataklık Kurutma

Bataklık bölgelerde bataklık kurutma özelliğine sahiptir. Boyları 50 metreye kadar uzayabilir. Yaprakları ve çiçeklerinin kendine has bir kokusu vardır. Kâğıt yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır.

Okaliptüs Ağacı Nasıl Çoğaltılır?

En çok satın alınan kaliteli tohumlardan ve sera bitkilerinden yetiştirilmektedir. Ev bahçesindeki ağaçlar çok fazla çiçeklenmediği için kendi tohumunu üretemez. Kesme yöntemiyle çoğaltmak ta her zaman başarı sağlamaz.

Okaliptüs Ağacı Ne Zaman Dikilir?

İdeal dikim zamanı ilkbahardır. Oldukça hızlı büyüyen özellikte olup yılda 60-90 cm uzayabilir.

Okaliptüs Suyu Sever mi?

Bu ağacın en bilindik özelliği suyu çekebilme özelliğidir. Bu yüzden bataklık alanlarına dikilmektedir.

Okaliptüs Ağacı Ne Kadar Su Çeker?

Anavatanı Avustralya olan bu ağacın günde ortalama 400 litre kadar suyu topraktan bünyesine alabildiği, 10 yaşındaki bir ağacın ise yılda 250 ton su tükettiği belirtilmektedir.

Okaliptüs Bakımı Kolay mıdır?

Doğal habitatı dışındaki yerlerde yetiştirilmesi zor olan bir bitkidir. Yeterli güneş ışığı alması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu