Apiterapi

Oğul Balı Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Değerli ballar arasında yerini alan oğul balı, oğul arılardan ilk senede hasat edilen ballardır. Bu yazı da ise oğul balından bahsedeceğiz. Oğul balı nedir, oğul balı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir? bunu tanıtacağız sizlere.

Günümüzde kuşkusuz en değerli besin maddeleri arasında yerini alan ve hakikisi üretilmek kaydıyla eşsiz değere sahip olan arı ürünleri arasında bal yer almaktadır. Balın kendi içerisinde sahip olduğu besin değeri ve kalitesi ise bulunduğu yörenin nektar çeşitliliğine ve kalitesine göre değişim göstermektedir.

Bal konusunda birçok çeşidin olduğunu şimdiye kadar ki yazılarda paylaştık. Genç işçi arılar tarafından üretilen bu bal içerisinde çok değerli bileşenler bulunmaktadır. Oğul balını adından da anlaşılacağı üzere oğul arı üretmektedir. Peki oğul arı nedir, gibi soruya cevap verecek olursak yazının devamını okuyabilirsiniz.

oğul balı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir?
oğul balı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir?


Oğul balı adını oğul arı kolonilerden üretilmesinden ötürü almaktadır. Oğul arılar ise yeni sezonda bahar ayı itibariyle kovanı ana arı veya arılar ile birlikte ; bir miktar genç işçi arıların terk etmesiyle ve kendilerine ait yeni bir koloni kurmasıyla oluşan kümelenme şeklidir.

Bu oğul arılardan bizlerde eğer ilk sezonda bal elde edersek bu bala oğul balı adı veriliyor. Peki bu oğul balını kendine has değerli kılan durum nedir. Bu balın enzim değeri oldukça yüksek olmaktadır. Üretilen balda fazla miktarda enzim bulunur. Toros yörükleri tarafından yıllardır üretilmekte olup bu ballar normal ballara nazaran daha fazla şifa kaynağı özelliği taşımaktadır. Oğul balının enzim değerlerinin korunması bakımından krem bal haline getirilmektedir ve ahşap kutularda muhafaza edilmektedir.

oğul balı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir?
oğul balı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir?

Oğul Balı Nasıl Üretilir?


Normal durumda bir koloni içerisinde; birden fazla ana arı olmaz ve ana arı bunun oluşmasına müsaade etmez. Oğul verme süreci bu durumda gerçekleşmeye başlar. Bu süreçte işçi arıların bir kısmı oluşan yeni kraliçe arılar ile kovanı terk etme eğiliminde bulunurlar. Oğula gitmeden önce işçi arıların hepsi kovanda mideleri bal ile doldurmaktadır. Oğul balı ise bu oluşan yeni arılardan; ilk sezonda hiçbir işlem yapılmadan o sezon içerisinde bal üretilirse buna denmektedir.


Neden Oğul Balını Tercih Etmelisiniz?

Balı değerli kılan en önemli içeriklerinden birisi de taşıdığı enzim değeridir. Enzim değeri o balı diğer ballardan ayıran en önemli özelliktir. Balın tazeliğini ve biyolojik değerini enzim değeri belirler. Bal içerisinde bulunan en önemli enzimlerden bahsedecek olursak ;arıların iç salgı bezleri ve tükürük sıvılarından ve nektar kaynaklarından kaynaklanan yüksek miktarlarda invertaz, glikoz oksidaz, diastas ve düşük oranlarda katalaz ve asit fosfatazlardır.

Arılar tarafından bala eklenen enzimler ise diastaz ve invertaz enzimleridir. Bu eklenen enzimlerin miktarı ise arıların gücü ve beslenme özelliği, nektar akış durumu ve dönemine göre değişim gösterir. Balda bulunması gereken minimum diastas değeri ise 8 olarak belirlenmiştir.

oğul balı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir?
oğul balı nasıl kullanılır ve faydaları nelerdir?


Oğul balı faydaları;


Normal bala nazaran içerisindeki enzim değeri oldukça yüksek olan oğul balının faydaları da daha fazladır. Örnek verecek olursak sarılık hastalıklarında, romatizmal hastalıklarda, ağrı ve sancıların tedavisinde şifa kaynağı olarak tüketilebilmektedir. Nasıl ki sebze ve meyvelerde ya da başka ürünlerde organik olanını tercih ediyorsak ; balda da aynı düşünmek gereklidir.

Organik olan balların üretim prosedürü bulunmaktadır. Tarımsal ilaçlama olmayan bölgelerde doğal arı kovanlarında ve şeker takviyesi olmayan kovanlarda üretimini yapmaktalar. İşte bu yüzden oğul balı nedir, oğul balı nasıl kullanılır konusu da bizim için önem taşımaktadır.

Oğul Arı Nedir?


Bu balın oğul arısından elde edildiğini söylemiştik. Oğul arı her ne kadar teknik arıcılıkta istenmeyen bir durum olsa da; arıların ırk ve genotip özelliği gereği bazen oğula gitmesi engellenemez. İşte işin özüne bakacak olursak teknik olarak müdahale edilmediğinde arılar doğada oğul vererek çoğalmaktadır. Oğul verme sürecine giren kovanlarda ise fizyolojik bakımdan değişimler söz konusu olmaktadır.

Bu süreç sonunda ise kolonideki işçi genç arılardan bir kısmı ; kovanda eski ya da yeni yetiştirdiği ana arı ile birlikte harekete geçerek kovanı terk eder. Bizler arıcı olarak bu durumlar birçok kez şahit olmuşuzdur. Eğer o arıyı yakalarsak ; oğul arısını kendi ayrı bir kovanımıza koyarız ve yeni bir birey kovan elde etmiş oluruz.

Oğul vermenin başlıca nedenleri arasında; genetik özellikler başta olmak üzere, yeterli çalışma alanının olmaması, kraliçe arının yaşlanması ve bunun sonucunda koloninin ana arıyı yenileme davranışı sergilemesi gibi sebepler sayılabilmektedir.

Diğer bir yazı Ham propolisi çözme işlemi yazısını okumak için buraya tıklayın.Sıkça Sorulan Sorular

Oğul Balı Nasıl Tüketilir?

Oğul Balının enzim değeri diğer ballara nazaran oldukça yüksektir. Oğul balı hiçbir şekilde ısıtma işleminde geçmez ve krem şeklinde tüketilen bir bal çeşididir.

Oğul Balı Ne Anlama Gelir?

Oğul arısından ilk yıl hasat edilen, içerisindeki bileşenler ve enzim değerlerinin diğer ballara nazaran daha yüksek olduğu ve genç işçi arıların ürettiği ilk bala oğul balı adı verilmektedir.

Oğul Balı Fiyatı Ne Kadardır?

İnternet üzerinden güvenilir ve kaliteli markalardan oğul balı tedarik edilecek olursa; ortalama olarak yarım kilosu 250 TL’ye satışı yapılmaktadır.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu