Apiterapi

Narenciye Balı Faydaları Nelerdir?

Akdeniz bölgesinde mandalina, portakal, limon gibi turunçgillerin; arılar tarafından nektar elde edilmesi sonucu oluşan bala narenciye balı deriz. Bu yazımızda narenciye balı nedir? narenciye balı faydaları nelerdir? bu konuya açıklık getireceğiz.

Arıların narenciye nektarlarını toplayıp vücudunda sindirmesi ve kovana aktarmasıyla elde ettikleri bal; açık renkli, akışkan ve kendine has tadı ve kokusu olan bir baldır. Bu yüzden birçok alıcı tarafından damak zevki olarak oldukça beğeni toplamakta ve sofralarda yerini almaktadır.

İlginizi çekebilir: Peri Balı Nedir? Peri Balı Faydaları Nelerdir?

Narenciye Balının Özellikleri

Diğer ballara nazaran kendine has özellikleri olan narenciye balı;

  • Akışkanlığı oldukça fazladır ve ağızda dağılır. Akdeniz yöresine has olan bu bal ağır değildir. Arıcılık faaliyeti yapanlar bahar ayı ile beraber narenciye balı için bu yöreye gelirler. Bu balın rengi açık ve parlaktır, narenciyenin kokusunu adeta hissedersiniz. Çok tatlı ve keskin bir tadı bulunmaz.

Narenciye Balı Faydaları
Turunç, portakal, mandalina, greyfurt gibi narenciye ağaç türleri Akdeniz bölgesinde yoğundur. Bir de Ege bölgesinde yetişmekte olan narenciyeler C vitamini olarak zengindir. Arıcılık yapanlar kovanlarını bu bölgelere getirerek bal üretmekteler. Kimisi ayrı ayrı üretmekte, kimisi ise meyvelerin aromasını karışık nektar olacak şekilde üretirler.

narenciye balı nedir? narenciye balı faydaları nelerdir?
narenciye balı nedir? narenciye balı faydaları nelerdir?

Limon Balı Nasıl Üretilir?

Ancak tüketimi en fazla olan limon balı olmaktadır. Limon üretiminin çoğu Mersinde gerçekleşmektedir. Bu yörede narenciye balı olarak limon balı üretimi de fazlaca yaygındır.

Limon ağaçlarının olduğu yörelere kovanları koyarak ve arıların da burada nektar toplamasıyla ürettikleri baldır. Nisan- Mayıs ayı itibariyle limon ağaçlarında nektar akımı başlamakta ve yaklaşık üç hafta devam etmektedir. Bu sürede arılar nektar toplayarak limon balı elde ederler. Kış aylarıyla birlikte vücudun direncini artırmak için yüksek c vitamini özelliği olan narenciye balı tüketmek faydalıdır.

Aynı zamanda içerisinde zengin miktarda potasyum, kalsiyum gibi mineraller yer almaktadır. Bu bal diğer ballara göre daha hızlı kristalleşmektedir. Balı bu haliyle tüketmek daha doğrudur. Ancak sizler sıcak su dolu kapta bekletip eski haline getirebilirsiniz. Glisemik indeks değeri 45 mg/dl olan narenciye balı ferah bir kokuya ve tada sahiptir. Kahvaltılarda tüketmek için uygundur.

Narenciye Balı: İyi bir mineral kaynağı ve yüksek antioksidan özelliktedir

2011 yılında yayımı yapılan bir çalışmada birçok balın flavonoid değerlerini test ettiler. Bunların arasında narenciye balı da yer aldı. Bu balda galangin, quercetin, hesperitin, isorhamnetin gibi antioksidanlar yer alıyor. Bunlar aynı zamanda kanser karşıtı özellikte olup; bağışıklık sistemini desteklemektedir. Serbest radikallere karşı vücudumuzu korumakta ve kronik hastalık risklerini de azaltmaktadır.

Mineral bakımından zengin olan narenciye balıyla ilgili yaptıkları beslenme analizinde; kalsiyum, bakır, selenyum, potasyum, manganez gibi birçok mineral tespit etmişlerdir. Fakat bal içerisinde mineral seviyesiyle coğrafi konumu arasında bağlantısı olduğunu dile getirdiler.

Yine yunan araştırmacılar farklı bal türlerini laboratuvarda teste tabii tuttular. Narenciye balı diğer ballara göre pek çok patojene karşı ciddi şekilde bakteri karşıtlığı özelliği taşıyor. Araştırmacılar, bu patojenlerin antibiyotik direnci kazanmasından ötürü; narenciye balı gibi ürünlere ihtiyaç olduğunu belirtmektedir.

Bütün ballarda olduğu gibi narenciye balı da yaraları iyileştirme de önemli özelliktedir. 40 farklı deney ile balların yaraları iyileştirmesi konusunda inceleme yaptılar. Yaptıkları çalışmalarda doku iyileşmelerinde balın destekleyici rolde olduğunu gördüler. Bu da balın tedavi şekilleri arasında güvenli ve basit bir yol olduğunu bize gösteriyor.

Toplumun büyük bir bölümü tarafından narenciye balı tercih edilmektedir. Fakat arı ürünlerine ya da narenciyelere karşı alerjisi olanlar tüketmemelidir. Şunu da belirtmek gerekir ki balda pastörize işlemi yaptıklarında; belirli bir filtreleme işlemi görmekte ve besin değerini kaybetmektedir. Bu yüzden çiğ bal ya da diğer adıyla ham bal tüketmek gerekir. Evet bu yazıda narenciye balı nedir? narenciye balı faydaları nelerdir? konusunda verdiğimiz bilgiler bu kadar.

Diğer bir konu; kedi ve köpeklerde propolis kullanımı okumak için buraya tıklayın.

Portakal Balı Nedir?

Akdeniz bölgesinde bu yöreye has, açık renkli ve akışkan olan ve portakal çiçeklerinden arıların elde ettiği bala portakal balı denir. Portakal balı içerisinde yüksek miktarda demir ve kalsiyum fosfat içermektedir. Aynı zamanda tıpkı meyvesi gibi içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu