Evcil Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Yavrusu Nasıl Beslenir?

Yavru muhabbet kuşları her canlının yavruluk döneminde olduğu gibi yardıma muhtaçtırlar. Bağışıklık sistemi ve vücut fonksiyonları henüz tam gelişmediğinden dolayı muhabbet kuşu yavrusu nasıl beslenir? konusu hakkında bilgili olmak ve buna göre hareket etmek önem taşır.

Yavru muhabbet kuşlarının beslenmesi, yetişkin olanlara nazaran daha hassastır. Bu yüzden bu konuda daha ilgili olmak gerekmektedir. Muhabbet kuşu bakımı ve beslemesini yapan herkesin mutlaka bilmesi ve dikkatli olması gerektiği bazı hususlar yer almaktadır.

Yeni Doğan Yavru Muhabbet Kuşunu Besleme

Muhabbet kuşunu beslemenin en zor olduğu dönem 0-7 gün arasındaki yavruluk dönemidir. Bu dönemde kuşlar oldukça güçsüz ve küçüktürler. Bu dönemde anne muhabbet kuşu yavruları için özel mama hazırlar ve 1 haftalık dönemde yavru muhabbet kuşu çok hızlı bir şekilde gelişir.

Anne muhabbet kuşu kuru tahıl ile beslenerek kursağında bu yemleri saklamakta ve mama kıvamına getirmektedir. Bu şekilde oluşan mama böylece yavru muhabbet kuşunun sindirim sistemine zarar vermeyerek gelişimini daha iyi şekilde desteklemektedir.

Muhabbet Kuşu Yavrusu Neyle Beslenir?

Yavru muhabbet kuşları ne kadar iyi şekilde beslenirse o kadar çabuk ve sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlar. Yavru muhabbet kuşunu beslemek için kuru şırınga mama yapılabilir.

Mama Tarifi

  • 1 çay kaşığı mısır unu
  • 1 çay kaşığı pirinç unu
  • 2 adet cici bebe bisküvi
  • 1 adet yumurta sarısı
  • 4-5 damla vitamin süpravit
  • Sıcak su

Bir bardak içine bisküviler alınarak üzerine sıcak su eklenir. Daha sonra üzerine diğer malzemeler eklenerek iyice karıştırılır. Şırınga yardımıyla elde edilen mama sayesinde kuş beslenebilir. Kuşun sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması adına bu mama tarifi oldukça idealdir.

muhabbet kuşu yavrusu nasıl beslenir?
muhabbet kuşu yavrusu nasıl beslenir?

Muhabbet Kuşu Yavrusu Elle Nasıl Beslenir?

Ebeveynleri tarafından beslenemeyen muhabbet kuşu yavrusu nasıl beslenir? diye merak ediyorsanız; biraz sabır ve özveriyle yavru muhabbet kuşunu sizlerde aşağıdaki adımlarla sağlıklı yetişkin bir kuş olmasını sağlayabilirsiniz. Yüksek kaliteye sahip bir yavru kuş maması karşımı satın alabilir ve bu konuda veterinerden de tavsiye alabilirsiniz. Talimatları dikkatli uygulamanız halinde kuşun sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

2 haftalık muhabbet kuşunun ortalama olarak 4 ml kadar mama alması gerekmektedir. Mamayı kase içerisine koyarak karıştırırken her besleme için taze bir karışım elde etmek için büyük ölçekli yapmamak gerekir. Yavru muhabbet kuşunu elle beslemek için elde edeceğimiz mamanın yulaf lapası kıvamında olması gerekir. Böylece anne muhabbet kuşunun kursağındaki mama gibi olacaktır.

Yavru muhabbet kuşu 3.haftalık dönemde 5 ml mama ile, 4 haftalık olduğunda ise 6 ml mama ile beslenmelidir. Sütten kesilme dönemine kadar bu şekilde devam edilmelidir. Yavru muhabbet kuşu beslenmesinde kullanılan mamanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Eğer uygun sıcaklıkta besleme yapılmazsa ciddi sağlık sorunu ve ölüm meydana gelebilir. Mama ile yavru muhabbet kuşunu beslemek için metal uçlu bir kuş besleme şırıngası almak gerekir. Aynı zamanda bu şırınga da her kullanım sonrasında güzelce dezenfekte edilip yıkanmalıdır.

elle muhabbet kuşu yavrusu nasıl beslenir?
elle muhabbet kuşu yavrusu nasıl beslenir?

Muhabbet Kuşunu Elle Besleme

Yavru muhabbete kuşunu elle besleme konusunda öncelikle havluyu vücut sıcaklığında ısıtmak gerekir. Sonrasında kuşun boynunu başparmağı ve işaret parmağıyla nazikçe kavrayarak gevşek bir şekilde tutun. Sonrasında havluyu kuşun üzerine yerleştirebilirsiniz. Birkaç haftalık olduğu dönemde yavru muhabbet kuşu size zorluk çıkarabilir. Fakat kuşu tutarken asla sıkmamaya özen göstermelisiniz.

Kuşu uygun vaziyette tuttuktan sonra besleme aparatını kuşun gagasına dokundurun. Şırıngayı 45 derecelik bir açıyla kullanırsanız anne kuşun bebeğe gagasını açması için yaptığını yapmış olursunuz. Eğer yavru kuşunuz gagasını açmıyorsa ilk etapta ısrar etmeyin. Yarım saat kadar bekledikten sonra tekrar deneyin. Hala açmıyorsa veteriner hekime başvurun.

Yavru Bebeğe Muhabbet Kuşunu Yavaşça Verin!

Mamayı yavru muhabbet kuşuna elle yedirmek için şırıngaya sabit ve çok yavaş bir şekilde güç uygulanmalıdır. Mama miktarının dörtte birini 15-20 saniye de verecek şekilde kendinizi ayarlayın. Sonrasında besleme aletini bir süre çekerek tekrar aynı işlemi yapın. Yavru muhabbet kuşunun boğulma tehlikesini göz önüne almalı ve çok fazla birden mama verilmelidir.

2-3 haftalık yavru muhabbet kuşunu gün içerisinde 3-4 saatte bir beslemek; 4 haftalık dönemden sonra ise 5 saatte bir beslemek yeterli olacaktır. Fakat her muhabbet kuşunun kese boşalma durumuna göre bu süreler değişebilir. Bütün yavru muhabbet kuşlarının yemek saati 6-8 saati geçmemelidir.

Önerilen Makale: Muhabbet Kuşu Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Besleme Sonrasında Yavru Kuşun Kese Kontrolü

Yavruyu besledikten sonra gaganın alt tarafındaki kesenin hafif şişkin ve sağlam olmasına dikkat edin. Her besleme sonrası yarım saatte bir bu keseyi kontrol etmek gerekir. Kese hafif boşalmış ve yumuşak ise yeni mama zamanı gelmiş demektir. Kesenin tamamen boş olması istenmeyen bir durumdur.

Yavru muhabbet kuşu artık 7-8 haftalık olduğu zaman yetişkin maması yiyebilir duruma gelmiştir. Bu süreçte ona yetişkin maması verilebilir. Fakat yanında şırınga ile beslemeye de devam edilmelidir. Yavru muhabbet kuşu şırıngayı tamamen reddetmeye başladığında sütten kesildiğini anlamış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu